Radości z kobiecości, czyli jak zarządzać narządami – Nina Brochmann, Ellen Støkken Dahl

radosci-z-kobiecosci-b-iext51977468Skandynawski bestseller nareszcie w Polsce! I nie mam tu na myśli jakiegokolwiek kryminału ani książki o szczęściu zwanym hygge. Różowa okładka jasno (choć lekko stereotypowo) wskazuje odbiorcę, a w tym przypadku odbiorczynię. „Radości z kobiecości, czyli wszystko o zarządzaniu narządami” to kompendium wiedzy dotyczącej ciała, przeznaczone dla każdej dziewczyny i kobiety. Nina Brochmann oraz Ellen Støkken Dahl prostym językiem napisały o tym, o co często nastolatki boją się zapytać.

Genezą tej książki jest blog założony przez autorki – dwie studentki medycyny. Okazało się, że mimo tak szerokiego dostępu do informacji odbiorcy i odbiorczynie spragnieni są miejsca, w którym ktoś w zrozumiały i kompetentny sposób odpowie na pytania dotyczące ciała, zdrowia seksualnego i seksu. Pytania te dotyczyły zresztą często bardzo podstawowych kwestii, które wydawały się blogerkom omówione i wyjaśnione choćby na lekcjach biologii. Z tego zapotrzebowania powstała książka, przetłumaczona potem na kilkadziesiąt języków.

Skąd taka popularność? Czy jest w niej coś, co odróżnia ją od innych? Wskazałabym język. Narracja, która jest daleka od medycznego żargonu, ale i infantylizacji. Autorki w zrozumiały dla każdego sposób piszą o kobiecym ciele i seksualności. Może wynika to właśnie z odmienności kulturowej? Skandynawki otwarcie omawiają problemy ginekologiczne, obalają mity, które wciąż pokutują w niektórych społeczeństwach, tłumaczą, że nasze ciała nie powinny być powodem wstydu. Swoją narrację zaczynają od podstawy, czyli budowy kobiecych narządów, by potem zająć się miesiączką, antykoncepcją oraz problemami zdrowotnymi. Każdy z tych tematów opisany jest nie tylko z perspektywy medycznej, ale i społecznej. Najistotniejszym przesłaniem tej książki jest bowiem podkreślenie, że bycie kobietą nie oznacza bycia gorszą czy wypełniania ról i wymagań narzuconych przez innych.

Radości z kobiecości” to książka dla dziewczyny w każdym wieku. Napisana z ogromną dawką humoru, niewykluczająca, niemoralizatorska, wypełniona wiedzą powinna znaleźć się na półkach wszystkich domów. Jest także znakomitym ułatwieniem dla rodziców, którzy krępują się rozmawiać na takie tematy ze swoimi córkami. Brochmann i Støkken Dahl nikogo nie pouczają, nie wygrażają palcem, wręcz przeciwnie – zachęcają do zrozumienia swojego ciała, do zaprzestania szukania w nim wad, do akceptacji własnej kobiecości.

Tytuł: „Radości z kobiecości, czyli wszystko o zarządzaniu narządami”

Autorki: Nina Brochmann i Ellen Støkken Dahl

Tłumaczenie: Karolina Drozdowska i Małgorzata Rost

Wydawnictwo: Sonia Draga

Premiera: 8 listopada 2017

About the author
Anna Godzińska
Ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, autorka tekstów o miłości poza fikcją w magazynie Papermint oraz o literaturze w Magazynie Feministycznym Zadra. Fanka kobiet - artystek wszelakich, a przede wszystkim molica książkowa;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *