Przeszłość – Tessa Hadley

728694970oTytuł powieści Tessy Hadley – „Przeszłość” – sygnalizuje cofnięcie się do czasu, który miał i wciąż ma znaczący wpływ na bohaterów książki. Autorka idzie jednak o krok dalej i przyporządkowuje temu minionemu okresowi konkretne miejsce – dom dziadków, do którego przyjeżdża rodzeństwo, jest namacalnym dowodem na prawdziwość wspomnień. To także swego rodzaju portal – chcąc nie chcąc wejście do niego oznacza przeniesienie się w czasie, ale także bycie gdzieś pomiędzy. To tutaj tego lata niemal każdy przejdzie jakąś przemianę, ujrzy siebie w zupełnie odmiennym świetle.

Alice, Harriet, Roland i Fran – czwórka rodzeństwa przyjeżdża na lato do zniszczonego już domu dziadków. Wiedzą, że są to zapewne ich ostatnie wakacje w tym miejscu – dom niszczeje coraz bardziej z każdym rokiem, a ich nie stać na jego remont. Każde z nich przybywa tu nie tylko z bagażem doświadczeń, wzajemnych pretensji, uzbieranych przez cały rok problemów, ale także z osobami towarzyszącymi. Są tu więc: Kasim – nastoletni niedoszły pasierb Alice, Molly – córka Rolanda i Pilar – jego kolejna żona oraz dwoje dzieci Fran. Nić wzajemnych powiązań rozrasta się i coraz mocniej plącze z każdym dniem pobytu na wsi.

Powieść ta nie jest jednak klasyczną narracją o spotkaniu rodziny, podczas którego wychodzą na wierzch mocno skrywane tajemnice, by na końcu doszło do spektakularnej i oczyszczającej kłótni. Hadley prowadzi historię niezwykle delikatnie, często ledwo muskając jakiś temat, a my sami musimy się domyślić prawdy. Ten zabieg znakomicie widoczny jest w rozdziale cofającym akcję do czasów młodości matki głównych bohaterów. „Przeszłość” jest intymną opowieścią o rodzinie i zmianach, jakie niesie upływ czasu. Autorka świetnie portretuje bohaterów – a przede wszystkim bohaterki. To kobiety bowiem są tutaj najważniejszymi postaciami, wyrazistymi, niezwykle określonymi, także poprzez swoje tajemnice.

Powieść ta jest również historią o domu, który symbolizuje nie tylko rodzinę, ale i stabilizację, zakorzenienie. Gdy stary dom dziadków niszczeje na oczach rodzeństwa, które w kątach znajduje tylko wilgoć i spróchniałe drewno, najmłodsze pokolenie stara się wybudować coś nowego, własnego, choć opartego na starych fundamentach. Ich miejsce jest nieznane starszym, tajemnicze i ukryte. To w nim jednak coś się rodzi, zaczyna. W starym natomiast wszystko ulega rozpadowi – także relacje w rodzinie.

Tessa Hadley zabiera nas w intymną, czasem leniwą, letnią podróż w przeszłość. Pokazuje, jak trudno się od niej uwolnić, ale i jak ona jest ważna. To piękna opowieść o wszystkich etapach życia człowieka i ich dobrych stronach.

Tytuł: „Przeszłość”

Autorka: Tessa Hadley

Tłumaczenie: Katarzyna Malita

Wydawnictwo: W.A.B.

Premiera: 17 sierpnia 2017

About the author
Anna Godzińska
Ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, autorka tekstów o miłości poza fikcją w magazynie Papermint oraz o literaturze w Magazynie Feministycznym Zadra. Fanka kobiet - artystek wszelakich, a przede wszystkim molica książkowa;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *