Poznaj style architektoniczne z książką „Gdańskie Miniatury”!

 

GdanskieMiniatury_2_style_architektoniczneW Instytucie Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40 można odebrać drugą część bezpłatnej książki ze zbiorem gier miejskich „Gdańskie Miniatury. Style architektoniczne w Gdańsku”. Znajdziemy tam 9 tras z mapkami, fotografiami, scenariuszami spacerów i quizem, który podsumowuje każdy rozdział. Idąc szlakami z książki poznajemy style architektoniczne Gdańska, ciekawe uliczki, zaułki i budynki. Publikacja dostępna jest w IKM od 18 listopada do wyczerpania zapasów.

W ramach projektu edukacyjnego „Gdańskie Miniatury” Instytut Kultury Miejskiej po raz drugi wydał zbiór gier miejskich „Style architektoniczne w Gdańsku”. W publikacji przedstawione są zabytki z okresu romańskiego, gotyku, renesansu i manieryzmu, baroku, rokoko i klasycyzmu, eklektyzmu i neostylów, a także budowle z okresu modernizmu i socrealizmu.

Książkę polecamy szczególnie dzieciom i młodzieży. Nakład, dwa tysiące dwieście sztuk, trafi przede wszystkim do szkolnych klas i bibliotek. Zainteresowane szkoły zapraszamy też do odbioru bezpłatnych egzemplarzy w Instytucie Kultury Miejskiej.

gdanskie_miniatury_zagadki_fot.LarysaSalamacha

Podczas lektury odwiedzamy m.in.: Zamczysko położone na Starym Mieście, gdzie Motława wpada do Kanału Raduni, poznajemy pojęcia, takie jak absyda, refektarz, krenelaż, lukarna czy łęk. Czytamy o popularnych zabytkach, takich jak kościół Mariacki, Brama Chlebnicka, Baszta Jacek czy Łabędź, ale też o Kamienicy Schlieffów, Czirenbergów-Frederów czy Domu Opatów Pelplińskich. Autorem jest historyk sztuki Klaudiusz Grabowski – mówi Anna Urbańczyk z Instytutu Kultury Miejskiej.

Książka jest grą miejską w formie drukowanego przewodnika. Każda wycieczka to jeden rozdział zawierający mapkę danej trasy, aktualne fotografie omawianych obiektów i scenariusz zawierający historię, ciekawostki dotyczące przedstawianych miejsc i osób z nimi związanych. Na końcu każdej części znajduje się quiz. Pytania w quizie skonstruowane są w taki sposób aby można było na nie odpowiedzieć tylko po osobistym odwiedzeniu danego miejsca.

Gdanskie_Miniatury_fot.LarysaSałamacha

Zachęcamy do odkrywania historii budynków i postaci związanych z Gdańskiem! Książka dostępna jest też online: http://gdanskieminiatury.ikm.gda.pl/ksiazka/.

Najbliższy spacer Gdańskich Miniatur, „Tajemnice gdańskich uliczek. Nad kanałem – Stare Miasto”, dla rodzin i grup nieformalnych odbędzie się 26 listopada w godz. 11.00, 14.00 start: ul. Elżbietańska 3, godz. 12.30 start ul. Mniszki 1.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kontakt:

Anna Urbańczyk – koordynatorka projektu

anna.urbanczyk@ikm@gda.pl

tel. 58 760 72 16

www.gdanskieminiatury.ikm.gda.pl

Gdanskie_Miniatury2_fot.LarysaSalamacha

About the author
Kinga Młynarska
Mama dwójki urwisów na pełny etat, absolwentka filologii polskiej z pasją, miłośniczka szeroko pojętej kultury i sztuki. Stawia na rozwój. Zwykle uśmiechnięta. Uczy się życia...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *