Pożegnanie krawędzi – Guy Goffette

52a008e740d8667f2e82f9de5e3c2c86W III edycji Nagrody Europejskiego Poety Wolności Belgię reprezentował Guy Goffette, poeta i prozaik z pokaźnym już dorobkiem, wielokrotnie nagradzany.

Wolność w poezji Goffette’a polega na pożegnaniu krawędzi oraz chwytaniu życia, korzystania z niego w pełni. Oczywiście wszyscy jesteśmy, w tym podmiot tego zbioru, ograniczani, np. skrajem lasu, krawędziami pór roku czy choćby wewnętrznymi barierami (m.in. wywoływanymi przez strach). Dlatego tak ważne jest ustalenie tych granic i próba ich rozmycia.

W „Jedynym ogrodzie” poeta powraca do motywu Raju, Adama i Ewy, pilnie przy tym śledząc losy współczesnych, szukając paraleli. Zwraca nam uwagę na zatracenie prawdziwej, wewnętrznej wolności na rzecz pogoni za dobrami materialnymi, egoizmu, zawiści, za główną przewinę ludzi uważa osty w ogrodzie / serca. Ratunek widzi w powrocie do natury, w życiu wyznaczanych przez miłość, piękno i radość, przestrzega przed zamykaniem się na przesłanie nieba.

Podmiot Goffette’a to z jednej strony wolny duch, ale z drugiej przesiąknięty strachem (tak, strach) Boi się, bo zyskuje świadomość, że w tym świecie jest zaledwie okruchem, który łatwo można upuścić i zdeptać – że niewiele znaczy w tym wielkim planie.

W minicyklu „Psalmy na czas, który ciąży mi bez ciebie” autor w genialnym stylu oddaje wewnętrzne lęki podmiotu. W impresjonistycznych obrazach skrywa głębokie przemyślenia dotyczące ludzkiej egzystencji i jej nieuchronnego końca. Popada w rozważania natury filozoficznej, by za chwilę uśmiechnąć się i puścić liryczne oczko do czytelnika.

Naczelną wartością jest dla podmiotu tomu miłość i to jej poświęca się najwięcej miejsca, m.in. jest jedną z bohaterek rewelacyjnego cyklu „Schrupać jabłko”.

W „Pożegnaniu krawędzi” próbuje się nas przekonać do nieco hedonistycznego spojrzenia na świat, choć można wyczuć również wahania podmiotu, bo czyż życie może składać się wyłącznie z przyjemności? Dlatego poeta raz po raz serwuje nam gorzkie obrazy współczesnego człowieka i nieprzyjaznych dlań sytuacji, podkreślając, że to ludzie mają wybór oraz wpływ na życie swoje i innych.

Dzięki pożegnaniu krawędzi podmiot może stać się (czy raczej bywać) wolny – ma wtedy do dyspozycji cały wszechświat, ale stale musi się pilnować, bo przecież pozostaje na łasce obrzeży.

ZANIM

Zanim nadejdzie śmierć,

napisać jeszcze

misterny wiersz,

i żeby tam była trawa

całkiem naga, kawałek

błękitu nieba,

i jeszcze kwiaty i ptaki,

żeby był ruch.

Niech nic nie płacze, i żaden tam

szary deszcz,

lecz niechaj zwinne kobiety

wprawią nogi

w taneczny krok, wyćwiczą

czerwone usta

na krągłych słówkach, które stopnieją,

bo wszystko się zatrze,

życie wycieknie,

jeśli nic w wierszu

nie zapewni trwania

jak drobny wietrzyk

pełen sekretów

których nie piśnie ni słówka, lecz

zadowoli go ciąg

bezgłośnych wydechów.

W „Delekturach” Goffette zdradza swoje literackie inspiracje, poza Biblią będzie to np. Joyce, Tołstoj, gdzieś przemknie przez Ardeny i Lotaryngię Rimbaud czy Henri Droguet.

Poeta zaskakuje konceptami, wyrażaniem wolności – m.in. przez strukturę. Całkowicie podporządkowuje sobie konstrukcję utworów i cykli, interpunkcję, przekracza granicę wiersza, gra z gatunkami, poetyką. Jakiś okruch myśli czy wspomnień wywołuje tu lawinę kolejnych – autor coraz bardziej zgłębia daną kwestię, pokazując ją z wielu perspektyw. Pozbawił krawędzi nawet formę, sprawiając, że jego liryki wzajemnie na siebie oddziałują, przenikają się i uzupełniają.

Goffette ze swoją wielką inteligencją, humorem, bardzo udanymi eksperymentami poetyckimi oraz – po prostu – genialnym zbiorem z pewnością był dużą konkurencją wśród kandydatów do gdańskiej Nagrody.

Kinga Młynarska

Tomiki wszystkich finalistów III edycji prezentujemy dzięki uprzejmości Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku

About the author
Kinga Młynarska
Mama dwójki urwisów na pełny etat, absolwentka filologii polskiej z pasją, miłośniczka szeroko pojętej kultury i sztuki. Stawia na rozwój. Zwykle uśmiechnięta. Uczy się życia...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *