Portugalski deszcz – recenzja komiksu „Burza”

Komiks hiszpański i portugalski, nie mówiąc już o latynoamerykańskim, nie gości zbyt często naszym kraju. Oczywiście co jakiś czas dane jest nam poznać kolejne tytuły z bogatego dorobku komiksowego państw hiszpańsko- i portugalskojęzycznych, jednak w całym napływie premier jest to raczej wyjątek niż reguła.

burza

Podczas tegorocznych Targów Książki w Warszawie do rąk czytelników trafił krótki album „Burza” portugalskiego duetu Andre Oliveira (scenariusz) i Joao Sequeiry (rysunki). Wydawca postarał się nawet o obecność twórców podczas targów. Szkoda tylko, że nie zostało to docenione przez ich uczestników. Frekwencja pozostawiła sporo do życzenia. Cena promocji nowych nazwisk? Być może.

burza_p3

„Burza” swoją fabułę opiera na dość znanym schemacie. Archetyp latarnika nasuwa dość oczywiste skojarzenia z samotnością, ucieczką od otaczającego świata i wyobcowaniem. Nie inaczej jest w tym przypadku. Głównym bohaterem noweli komiksowej Oliveira i Sequeiry jest latarnik, który, jak można się z lektury domyślić, ucieka od przeszłości. Wyrzucane przez fale na brzeg przedmioty budzą jednak demony, a bohater coraz bardziej zatraca się we wspomnieniach.

„Burza” jest komiksem niemym, przez co czytelnik wiele rzeczy musi dopowiedzieć sobie sam. Z jednej strony angażuje to odbiorcę i pozwala na wieloraką interpretację, z drugiej natomiast może zaciemniać rzeczywiste intencje scenarzysty, tym bardziej, że komiks ten nie jest jedynie prostą opowieścią, raczej zarysowuje kilka wątków. Wątków, co prawda, potraktowanych dość swobodnie, ale cóż, takie prawo komiksu niemego, w dodatku okrojonego do krótkiej noweli.

burza_p4

Z nostalgiczną, bardzo kameralną, wręcz stworzoną do przeniesienia na taśmę filmową w postaci poetyckiej etiudy fabułą współgra warstwa graficzna. Rysownik ograniczył się jedynie do czerni i bieli, a jego mięsista kreska pozwala zatracić się w bijących o skalisty brzeg falach oceanu.

„Burza” Andre Oliveira i Joao Sequeiry to komiks, który z trudem odnajduje się pośród kolejnych krzykliwych premier. Warto przystanąć jednak na chwilę, aby wczuć się w melancholijny nastrój historii wprost znad gorących brzegów portugalskiego wybrzeża.

Karol Sus

Scenariusz: Andre Oliveira
Rysunki: Joao Sequeira
Wydanie: I
Data wydania: Maj 2017
Tłumaczenie: Jakub Jankowski
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Format: 170×230 mm
Stron: 64
Cena: 37,00 zł
Wydawnictwo: Timof Comics
ISBN: 978-83-65527-49-3

About the author
Karol Sus
Rocznik ‘88. Absolwent Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Wychowany na micie amerykańskiego snu. Wciąż jeszcze wierzy, że chcieć – to móc. Wolnościowiec. Kinomaniak, meloman, mól książkowy. Namiętnie czyta komiksy. Szczęśliwy mąż i ojciec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *