Portret miasta – recenzja komiksu „Berlin”

„Berlin”, opus magnum Jasona Lutesa, powstawał nieprzerwanie od 1996 roku, początkowo w formie pojedynczych zeszytów. W Polsce seria pojawiła się po raz pierwszy w roku 2008, kiedy to Kultura Gniewu opublikowała tom zatytułowany „Miasto kamieni”. Lutes długo kazał czekać czytelnikom na finał historii. Na tyle długo, że zanim w księgarniach pojawił się tom trzeci, „Miasto świateł”, już wynikła potrzeba dodruku tomów pierwszego i drugiego. Kultura Gniewu na szczęście wyszła czytelnikom naprzeciw i w krótkich odstępach czasu wydała w 2018 roku wszystkie trzy części (kolejno: w maju, sierpniu i październiku).

Lutes w swej flagowej serii przedstawia losy mieszkańców stolicy Niemiec doby Republiki Weimarskiej. Ostry kryzys polityczny, budzące się demony nazizmu i komunizmu oraz szalony światek artystycznej bohemy stanowią tło historii.

Do Berlina przyjeżdża z Kolonii młoda Marthe, pełna nadziei i chęci życia artystka stawiająca pierwsze kroki na wydziale sztuki berlińskiego uniwersytetu. Przypadkowa znajomość z Kurtem, niezależnym dziennikarzem, który nie potrafi opowiedzieć się po żadnej ze stron podzielonej ojczyzny, szybko przeradza się w płomienny romans. Bohaterowie na swej drodze spotykają przedstawicieli różnych klas społecznych Berlina lat 20. Tym samym to całe miasto staje się bohaterem zbiorowym, pełnym masek i odcieni. Lutes przedstawia na kadrach tak pełne przepychu sale balowe, jak i biedne i niebezpieczne slumsy.

Mocna, wyrazista kreska to cecha charakterystyczna stylu prezentowanego przez autora. Lutes nie stosuje przerysowań ani uproszczeń. Dba za to o detale i pozostaje wierny realiom historycznym. Odwzorowany przez autora Berlin bogaty jest w liczne szczegóły, które z powodzeniem można odnaleźć na historycznych fotografiach. Nadaje to serii dodatkową wartość, a przede wszystkim sprawia, że opowieść Lutesa odbiera się jeszcze mocniej.

„Berlin” to jedna z ważniejszych serii komiksowych, należąca do ścisłego kanonu opowieści graficznych. Warto znać, szczególnie jeśli jest się fanem komiksu historycznego.

Karol Sus

Berlin #1: Miasto kamieni
Scenariusz: Jason Lutes
Rysunki: Jason Lutes
Wydanie: II
Data wydania: Maj 2018
Tłumaczenie: Wojciech Góralczyk
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 176×250 mm
Stron: 214
Cena: 59,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-64858-90-1

Berlin #2: Miasto dymu
Scenariusz: Jason Lutes
Rysunki: Jason Lutes
Wydanie: II
Data wydania: Sierpień 2018
Tytuł oryginału: Berlin – City of Smoke
Tłumaczenie: Wojciech Góralczyk
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Format: 19×25 cm
Stron: 216
Cena: 59,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-64858-97-0

Berlin #03: Miasto światła
Scenariusz: Jason Lutes
Rysunki: Jason Lutes
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2018
Tłumaczenie: Wojciech Góralczyk
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Format: 19×25 cm

About the author
Karol Sus
Rocznik ‘88. Absolwent Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Wychowany na micie amerykańskiego snu. Wciąż jeszcze wierzy, że chcieć – to móc. Wolnościowiec. Kinomaniak, meloman, mól książkowy. Namiętnie czyta komiksy. Szczęśliwy mąż i ojciec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *