PATRONAT SZUFLADY: Radek Żydonik „Niesamowita podróż Tobiasza”

„Niesamowita podróż Tobiasza” Radka Żydonika to pierwsza książeczka Wydawnictwa Skrzat z serii „Nasz świat, nasze sprawy”, która ma przybliżać najmłodszym (skierowana jest do dzieci powyżej piątego roku życia) istotne zagadnienia związane ze współczesnym światem. Oczywiście, w sposób przystępny i zrozumiały dla nich.

Główny bohater Tobiasz ma siedem lat i uwielbia statki kosmiczne. Wraz z rodzicami mieszka w Republice Okrągłych Brzuszków. Zresztą nie tylko brzuszki mają tam kształt koła – także domy, książki i inne przedmioty. Tobiasz i jego rodzina są inni, ponieważ mają brzuszki w kształcie trójkątów. Ich przodek dawno, dawno temu przypłynął z daleka i osiedlił się w przyjaznym miejscu. Nikt nie zwracał uwagi na odmienny wygląd Tobiasza i jego rodziców aż do dnia, gdy prezydent Republiki Okrągłych Brzuszków Mru-Mru ogłosił, że w jego kraju mogą żyć tylko ludzie z brzuchem w kształcie koła, a wszyscy pozostali muszą się wynieść. Tobiasz i jego rodzice zmuszeni są porzucić dom i wyruszyć na poszukiwania innego miejsca do zamieszkania.

Wszyscy różnimy się wyglądem, ale w środku jesteśmy jednakowi! Mamy takie same marzenia, chcemy żyć w pokoju i wśród przyjaciół! (s. 27)

„Niesamowita podróż Tobiasza” Radka Żydonika to historia o tolerancji, a raczej jej braku, opowiedziana w zabawny i zrozumiały dla dzieci sposób. Za kryterium odmienności autor przyjął bowiem rzecz, którą najmłodsi potrafią zrozumieć – czyli kształty figur geometrycznych. Decyzja jednego człowieka potrafi skłonić znajomych, dotychczas życzliwych chłopcu i jego rodzicom, do zerwania z nimi wszelkich kontaktów i dania do zrozumienia, że są kimś gorszym, „podfigurami”. A okazuje się, że gdzie indziej także nie jest lepiej. Ludzie z nieodpowiednimi brzuszkami są zmuszani do opuszczania domów. Autor w zabawny sposób pokazuje paradoksalność zamiłowania do jednej tylko figury. W Republice Kwadratowych Brzuszków jedynym uznawanym za właściwy kształtem jest oczywiście kwadrat. I wszystko musi być kwadratowe, nawet koła do samochodu. To nic, że podczas jazdy auto niemiłosiernie podskakuje i lepiej byłoby założyć okrągłe koła. Doskonałe kwadraty nie zgodzą się na coś podobnego.

W czasie podróży Tobiasz spotyka różnych ludzi, nie tylko złych i niechętnych obcym, ale także życzliwych i podzielających pogląd, że wszystkie figury są piękne, bo przecież ich serca są takie same. „Niesamowita podróż Tobiasza” ma ciepły, optymistyczny wydźwięk, bo ostatecznie okazuje się, że więcej ludzi jest dobrych niż złych, a nawet i ci najgorsi mogą się zmienić.

Całość uzupełniają kolorowe ilustracje, za które odpowiada Artur Gulewicz. Ważne wyrazy w tekście dodatkowo zostały wyróżnione różnymi barwami. Czcionka jest dość duża, więc dzieci same z powodzeniem mogą czytać „Niesamowitą podróż Tobiasza”, wraz z nim odkrywać świat i odbierać ważną lekcję:

Pamiętajcie: wszyscy trochę się od siebie różnimy. Ale serca mamy takie same! (s. 62)

 

Barbara Augustyn

Autor: Radek Żydonik
Tytuł: „Niesamowita podróż Tobiasza”
Ilustracje: Artur Gulewicz
Wydawnictwo: Skrzat
Liczba stron: 64
Data wydania: 2020

About the author
Barbara Augustyn
Redaktor działu mitologii. Interesuje się mitami ze wszystkich stron świata, baśniami, legendami, folklorem i historią średniowiecza. Fascynują ją opowieści. Zaczytuje się w literaturze historycznej i fantastycznej. Mimowolnie (acz obsesyjnie) tropi nawiązania do mitów i baśni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *