Nieoczekiwany powrót po 15 latach czyli „PS Kocham Cię na zawsze” Cecelii Ahern

„PS Kocham Cię” Cecelii Ahern to światowy bestseller, który doczekał się również głośnej ekranizacji. Fabuła w tej powieści skupia się na Holly, która straciła męża i przeżywa żałobę. On, czyli Gerry, przed swoją śmiercią wymyślił dla niej niespodziankę i zostawił listy z zadaniami, które miały przywrócić jej radość z życia. Wydawało się, że jest to zamknięta całość, jednak po 15 latach irlandzka pisarka zaskoczyła swoich fanów i napisała kolejną część tej historii.

„PS Kocham Cię na zawsze” to zupełnie inna opowieść. Mimo że dalej możemy śledzić losy bohaterki z poprzedniego tomu, tym razem to nie ona i nie jej uczucia są najważniejsze.

Minęło 7 lat od śmierci Gerry’ego. Holly nauczyła się żyć i cieszyć z innymi bliskimi jej ludźmi. Ma stałego partnera, pracuje, planuje przeprowadzkę, ale wszystko się zmienia, kiedy w podcaście swojej siostry wraca wspomnieniami do okresu, w którym otrzymywała listy od zmarłego męża. Dzieli się tym przeżyciem z innymi ludźmi, co skutkuje zwróceniem na siebie uwagi. Zawiązuje się grupa poważnie chorych osób, które chcą wykorzystać pomysł z listami i zostawić pamiątki swoim najbliższym. Jednak Holly nie jest zadowolona z takiego obrotu spraw.

W tym tomie historia nie skupia się już na przeżywaniu żałoby przez główną bohaterkę. Często wspomina ona swojego męża, odtwarza wspólnie spędzone chwile, ale w jakimś stopniu jest już pogodzona ze stratą, którą poniosła 7 lat wcześniej. Tym razem fabuła opowiada o ludziach, którzy do tej żałoby chcą przygotować swoich najbliższych. Pomysł napisania przedśmiertnych listów wydaje im się dobrym sposobem, by ukochane osoby mogły przejść przez etap opłakiwania zmarłych. W „PS Kocham Cię na zawsze” poznajemy kilka perspektyw różnych ludzi, którzy już pogodzili się z tym, co nieuchronne. I to w tej powieści porusza najbardziej. Jak można żyć, wiedząc, że to życie niedługo się skończy, i jak sobie z tym poradzić? Ta książka jest też pewnego rodzaju hołdem dla osób, którzy taką tragedię w swoim życiu przeżyli.

Cecelia Ahern to pisarka, która przyzwyczaiła swoich czytelników do wzruszających, zmuszających do refleksji i dających nadzieję historii. To ona przecież stworzyła pierwszą część, czyli „PS Kocham Cię”, która jest jedną z najlepszych lektur obyczajowych od wielu lat. Napisała także świetną powieść epistolarną dla młodzieży „Love Rosie”, która także doczekała się ekranizacji. Jedną z moich ulubionych książek autorki jest również „Kraina zwana Tutaj”. Irlandka ma więc sporo popularnych tytułów na swoim koncie i potrafi dotrzeć do dużego grona odbiorców. Zwraca uwagę na wiele trudnych spraw, a mimo to jej utwory czyta się szybko, ale też z zadumą.

Jest jednak w tej powieści pewien problem. Nie udało się bowiem Cecelii uchwycić podobnych emocji, jakie towarzyszyły czytelnikowi przy pierwszym tomie. Zwróciłam uwagę na powagę sytuacji, pozycja zmusza też do refleksji, ale nie jest to tak ujmująca historia, jak poprzednio. Brakuje jej polotu, a przejście do meritum jest za bardzo wydłużone. Przez skumulowanie kilku bohaterów nie można się skupić na konkretnym przypadku, przez co także nie wszystkie postacie udało się zrozumieć na tym samym poziomie. Są także fragmenty, przy których się nudziłam, i dlatego też nie stawiam tej opowieści na równi z pierwszą częścią.

„PS Kocham Cię na zawsze” to lektura, którą każdy w zależności od swojej emocjonalności, wrażliwości, a także osobistych przeżyć odbierze inaczej. Warto poznać kontynuację losów Holly, ale nie zapadnie ona w pamięci tak jak początek historii tej bohaterki.

Klaudia Osuch

Tytuł: PS Kocham Cię na zawsze
Autor: Cecelia Ahern
Tłumaczenie: Krochmal Anna, Kędzierski Robert
Wydawnictwo: Akurat
Liczba stron: 447
Rok wydania: 2019

About the author
redaktorka działu recenzji książkowych. Popkulturowa sroka, która uwielbia szeroko komentowane wydarzenia np. Oscary, Super Bowl, Igrzyska Olimpijskie, rozdania nagród i plebiscytów. Namiętnie zakochana w sporcie, przede wszystkim w nocnych pojedynkach tenisowych. Z literaturą poznana w swoim czwartym roku życia. Od niedawna fanka thrillerów psychologicznych, ale generalnie nie patrząca na gatunki, tylko na historię. Ulubiony język: francuski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *