Michał R. Wiśniewski – Jetlag

jetlag_okladka_druk1Dlaczego chciałam przeczytać Jetlag Michała R. Wiśniewskiego? Otóż na okładce tej książki widnieje głowa królika, takiego jak z mangi, a tytuł jest zapisany jakby czcionką komputerową. Tomik z tych zachęcających w sklepikach tokijskiego metra. Tytuł też ciekawy, no bo w końcu któż z nas nie cierpiał na jetlaga. Takiego, który totalnie przejmuje stery nad naszym ciałem i nic nie jesteśmy w stanie uczynić.

Zatem i tytuł, i okładka zachęcają. I śmiało mogę powiedzieć, że treść również. Bo to jest książka z tych kawałków o nas. O mnie, o tobie, o nich. Wiśniewski opowiedział o  trudnych, styropianowo-plastikowych czasach. O świecie kontrastów. Wielkich samotności w olbrzymich korporacjach. Zagubieniu we współczesności, wśród tłumów. O ucieczkach w świat internetowych gier. I o normalności, która chwieje się na cienkiej granicy z dewiacjami. A wszystko dzieje się w świecie otaku. Jesteśmy zawieszeni pomiędzy realnością dużego polskiego miasta (Wrocław?) a życiem z fantazji (furryści, veganie). Wiśniewski kreśli nam wizerunki kontrkultury czasów fejsbuka, gdzie głównym wątkiem jest znalezienie fotografii dziewczyny w wielkiej króliczej głowie, zrobionej w toalecie jednego z nocnych klubów. Autor z kilkorgiem onirycznych znajomych (większość pojawia się tylko na nocnych imprezach) planuje wejście w zastanawiający świat ludzi przebranych za zwierzęta, wielkie kolorowe pluszaki -furrystów. Zadania dostania się na imprezę podejmuje się Zuza, w przebraniu Wiewiórki Wandy. Brzmi jak kryminał, ale tak nie jest. Bo u Wiśniewskiego treść to raczej próba przedstawienia zagubienia w chaosie współczesnego świata/miasta/społeczeństwa/pewnej grupy społecznej. Pojawiają się dobrze scharakteryzowane postaci: Zuza, bogata żona marynarza, która w momencie wyjazdu męża żyje nocami. Jest niepoprawną optymistką, kocha się w niej Patsy, nowa dziewczyna Wiktora, kolegi głównego bohatera/autora. Zuzę kocha też narrator, ale tęskni za weganką spotkaną w przejściu podziemnym. Gdzieś obok orbitują Chyba Marek i Natka, Jurek, Witold i Sławomir, są też Asie. Wszyscy szukają siebie. Wszyscy, pomimo silnych osobowości, zatracili się we współczesnym świecie. Wszyscy są po trzydziestce, a tak naprawdę daleko im do dorosłości. Świat wirtualnych wyobrażeń miesza się ze światem konkretnych zdarzeń. Śmierć rodziców Wiktora pozwala narratorowi podkreślić idiotyczną rolę związków pomiędzy bohaterami i nagle pojawia się Agatka, była dziewczyna Wiktora, która rujnuje jego nowy związek. Zuza, platoniczna(?) miłość głównego bohatera, wraca do męża i dziecka, a on sam kocha się z przypadkiem odnalezioną (choć nigdy nie zgubioną) tajemniczą weganką.

Jetlag jest też powieścią o miłości. Takiej w trudnych czasach pokolenia plastikowych sztućców i mebli z Ikei.  W końcu któraś z postaci wypowiada znamienne słowa: „Miłość to narkotyk. Najlepszy” (s.239).  A później jesteśmy zmuszeni naciągnąć na siebie bodysuit, by znów udawać człowieka…

Ula Orlińska-Frymus

Autor: Michał R. Wiśniewski

Tytuł: Jetlag

Wydawnictwo: Wydawnictwo Krytyki Politycznej

Miejsce: Warszawa

Rok: 2014

Liczba stron: 259

About the author
Ula Orlińska-Frymus
doktorantka US, ukonczyła szkołę dla emigrantów w Izraelu oraz podyplomowe studium nauki o Holokauście na UW, autorka reportaży z Izraela i Japonii, zakochana w Harukim Murakamim, sushi i komiksach Rutu Modan. A przede wszystkim - mama Franka.

komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *