Kraina Umarłych

na-drugą-stronęFantastyka ma swoje wady i zalety. Pobudza wyobraźnię i pozwala oderwać się od rzeczywistości. Stwarza autorom szerokie pole do popisu, pozwala całkowicie puścić wodze wyobraźni i przenieść się w inny, wyimaginowany świat. Czasami jednak pisarze tworzą rzeczywistość absurdu. Zamiast budować żywe charaktery, wprowadzają papierowe postacie, pozbawione indywidualności stereotypy. Dlatego osobiście mam mieszane uczucia względem tego gatunku. Po pozycję „Na drugą stronę” autorstwa Anny Kendall sięgnęłam z czystej ciekawości.

Głównym bohaterem powieści „Na drugą stronę” jest osierocony czternastolatek o imieniu Roger. Chłopak został obdarzony niezwykłym darem, umie przechodzić ze świata żywych do świata umarłych. Pomimo że jego nietypowe zdolności stanowią główne źródło utrzymania, rodzina na każdym kroku daje mu odczuć, że jest jedynie kulą u nogi. Dlatego chłopak nie przejmuje się, gdy jego najbliżsi giną podczas rabunku. Sam, jako wojenny jeniec, trafia na królewski dwór, gdzie czekają go kolejne przygody.

Główny bohater z początku zachowuje się jak dziecko. Nie rozumie otaczającego go świata. Bywa zbyt ufny, gubi się wśród dworskich intryg. Bez wzajemności zakochuje się w jednej z dam dworu. Nie rozumie, że związek ten nie ma przyszłości. Roger jest zirytowany faktem, że starsi mają przed nim tajemnice. Chce być traktowany jak dorosły. Mimo młodego wieku, chłopak jest samodzielny i umie o siebie zadbać. Wykorzystuje swój dar, aby zjednać sobie łaskę królowej. Z czasem także dorasta.

Warto w tym miejscu wspomnieć także o krainie umarłych. Zgodnie z niektórymi przekonaniami religijnymi wierzymy, że po śmierci dusza trafia do nieba albo do piekła. Anna Kendall przedstawia inną koncepcję życia po śmierci. W powieści dusze mieszkają tam, gdzie ciało za życia. Większość ze zmarłych nie może uwierzyć, że znajduje się po drugiej stronie. Ponadto nie mają oni wspomnień, często wraz z biegiem czasu zapominają również o swoich bliskich.

„Na drugą stronę” nie raz zaskakuje, zazwyczaj jednak w negatywnym tego słowa znaczeniu. Charakterystyczną cechą książki jest nietypowe poczucie humoru oraz wulgarny język, którym posługują się główni bohaterowie. Powieść przepełniona jest również brutalnymi, wręcz makabryczne scenami. Na domiar złego, w głowie głównego bohatera wielokrotnie pojawiają się lubieżne myśli. Pozycja skierowana jest głównie do najmłodszych odbiorców, tym bardziej razi tutaj ostry, przepełniony wulgaryzmami język.

Pomimo wad, książka posiada także swoje zalety. Jedną z nich jest lekki język. Dzięki niemu pozycję można przeczytać w ciągu kilku dni. Na korzyść powieści przemawia także przepiękna szata graficzna. Co więcej, postać głównego bohatera owiana jest tajemnicą, co potrafi zachęcić do sięgnięcia po kolejne części trylogii.

Karolina Serwach
Ocena:2,5/5

Tytuł: Na drugą stronę
Autor: Anna Kendall
Okładka: miękka
Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *