Konkurs „Piękne bestie. Bestiariusz mitologiczny”- WYNIKI

Drodzy czytelnicy!

W pierwszej księdze Bestiariusza Szuflady nie pozostało wiele białych stronic. Właściwie tylko jedna, za to najważniejsza – ta, na której znajduje się lista zwycięzców. Pragnę podziękować wszystkim uczestnikom za poświęcenie swego cennego czasu na udział w konkursie. To dzięki Wam jury miało w czym wybierać i nad czym się głowić. Jak wiadomo, każdy miał swoich faworytów. Ostatecznie, jury w składzie:

– sędzia główny: Magdalena Pioruńska (redaktor naczelna Szuflady),
– Barbara Augustyn (szefowa działu mitologii),
– Julia Pokrzywa (szefowa działu PR),
– Iwona Jaguszewska (szefowa działu komiksowego),
– Magdalena Sułek- Jabłońska (korektorka Szuflady)

dokonało subiektywnego wyboru najlepszych prac. Każdy juror wybierał trzy z nich, przyznając punkty odwrotnie co kolejności zajmowanych miejsc. Za pierwsze miejsce trzy punkty, za drugie dwa i za trzecie jeden. Przyznaliśmy także trzy wyróżnienia dla prac, które także nas urzekły i nie chcemy zatrzymywać ich tylko dla siebie.

Najwięcej punktów zdobyła praca Patrycji Pojdy „Przemiana Hiady”.

Przemiana Hiady, Patrycja Pojda

Praca, która mnie absolutnie urzekła, zachwyciła. Od tej jednej jedynej nie mogłam oderwać oczu i ciągle do niej wracałam… Przede wszystkim niesamowite światło, tajemnica i taka groza „nie wprost”, zawoalowana, ale aż ciarki przechodzą… Ja się autentycznie tego boję, a jednocześnie… jakie to piękne! No i widzę cierpienie w twarzy, w oczach – to też jest niesamowite. W tej pracy są emocje! Piękna monochromatyczna kolorystyka, miękkie linie – to też coś, co bardzo mi się podoba.

Magdalena Sułek – Jabłońska

Drugie miejsce zajęła Marta Mospinek i „Kelpie”.

Kelpie-Marta_Mospinek

Dynamika zaklęta w nieruchomy kadr. Romantyczny niepokój związany z tym, czego nie dostrzega mędrca szkiełko i oko. Spokojna kolorystyka przełamana jednym mocnym akcentem daje piorunujący efekt. Jest w tym przyczajona groza, która wylewa się z obrazu i silnie oddziałuje na emocje patrzącego, nie pozostawiając go obojętnym.

Barbara Augustyn

Trzecie miejsce przypadło Annie Puszczewicz – Siodłok i „Biesowi”.

Bies, Anna Puszczewicz- Siodłok

Szaleństwo kresek, w którym zdecydowanie jest metoda. Można się zatracić w patrzeniu na ten obraz.

Magdalena Pioruńska

Najbardziej przeraża to, czego nie widać. Demon wtopiony w leśne otoczenie stał się jego integralną częścią. Efekt nie byłby tak dobry, gdyby dzieła nie wykonano w czerni i bieli. W tym przypadku mniej znaczy więcej.

Barbara Augustyn

Wyróżnienia zdecydowaliśmy się przyznać następującym pracom:

1. Małgorzata Pawliszyn „Yuki – onna”

Yuki-onna, Małgorzata Pawliszyn

Przede wszystkim świetna kolorystyka, podoba mi się też ta stylizacja, „japońskość”, no i to, że demon ujawnia się właściwie tylko w oczach…

Magdalena Sułek – Jabłońska

2. Judyta Mierczak „Południca”

południca judyta mierczak

Świetna kompozycja, piękna kreska… przywołuje na myśl prace Alfonsa Muchy.

Iwona Jaguszewska

3. „Południca” Łukasz Brzeski

Południca__Łukasz_Brzeski

Kwintesencja słowiańskiego demona, który zwykł ukazywać się w samo południe. Wszystko ma znaczenie – kosa, kłosy zboża, welon. Przerażający, tylko na pozór przypomina człowieka. I dlatego jest tym bardziej nieludzki.

Barbara Augustyn

Gratulujemy i serdecznie zapraszamy do kolejnej edycji!

About the author
Barbara Augustyn
Redaktor działu mitologii. Interesuje się mitami ze wszystkich stron świata, baśniami, legendami, folklorem i historią średniowiecza. Fascynują ją opowieści. Zaczytuje się w literaturze historycznej i fantastycznej. Mimowolnie (acz obsesyjnie) tropi nawiązania do mitów i baśni.

22 komentarze

  1. Dlaczego nie, jeśli tylko nasi czytelnicy wyrażą zainteresowanie, a osoby, które podesłały prace zgodę? 🙂

   1. Przecież już każdy wyraził zgodę przystępując do konkursu 🙂

    „7. Uczestnicy konkursu wyrażają zgodę na bezpłatną publikację swoich dzieł na łamach Szuflady.”

  1. Trzeba wejść w linka, który jest dodany na stronie i potem ponownie wejść w kolejnego linka, który się wyświetli. Prace zostały złożone w formacie pdf, dlatego tak się otwierają. 🙂

 1. Ja też wyrażam zgodę na publikacje mojej pracy i gratuluję zwycięzcą i wyróżnionym Wasze prace są niezwykłe i niepowtarzalne:) pozdrawiam . Moja praca nosi nazwą Harpie – W szponach strachu .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *