Konkurs „Mówimy Sontag”

sontag_szuflada2Szanowni Czytelnicy i Szanowne Czytelniczki,

jak już wiecie  – wczoraj ruszyła wspólna akcja promocyjna Szuflady i księgarni z ebookami Koobe. W związku z tym mamy dla Was konkurs, który dotyczy jednej z największych intelektualistek XX wieku – Susan Sontag.


To właśnie ona wprowadziła kategorię kampu do rozmowy o literaturze i sztuce, kategorii estetycznej tak bliskiej wszelkim wykluczonym i Innym. Sontag jest także autorką książki o Polce – Helenie Modrzejewskiej  („W Ameryce”). Napisała mnóstwo świetnych esejów poświęconych amerykańskiej i europejskiej kulturze, fotografii, cierpieniu i chorobie. Była nie  tylko pisarką, eseistką czy krytyczką kultury, ale i aktywistką praw człowieka. Tę sferę widać szczególnie w jej Dziennikach– wydanych ostatnio w Polsce, w których relacjonuje swoje wizyty w Wietnamie czy za Żelazną Kurtyną. Dla Sontag ważny był człowiek – jego wolność do bycia, kim chce. Dlatego właśnie jest ona idealną inspiracją dla konkursu w dziale GENDER.

sontag1Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie do konkursu „Mówimy Sontag”. Autorka „Notatek o campie” wypowiedziała/napisała wiele słów, które mogą posłużyć za motto w tekstach dotyczących feminizmu, wykluczenia, równości, gender czy queer.  Zapraszamy do nadsyłania prac!

Regulamin konkursu „Mówimy Sontag”
1. Organizatorem konkursu jest Magazyn Kulturalno-Literacki Szuflada, dostępny pod adresem www.szuflada.net
Współorganizatorem jest księgarnia ebooków Koobe.
2. W konkursie mogą wziąć udział osoby, które zamieszkują terytorium Polski i przekroczyli 18 rok życia.
3. Warunkiem przyjęcia pracy do konkursu jest wysłanie tekstu pt. „Mówimy Sontag”  na adres: gender@szuflada.net z hasłem”sontag” w temacie maila.
Wybierz dowolny cytat z Susan Sontag, a następnie rozwiń jej myśl.
Czekamy na prace liczące do 2500 znaków (marginesy standardowe, wyjustowane, czcionka Times New Roman, wielkość 12, interlinia 1,5) , które poruszą tematykę gender, feminizmu, queer i  równości.
Chętnie poznamy Wasze przemyślenia i historie.
4. Termin nadsyłania prac: 31 stycznia 2014 roku.
5. Plik w formacie *doc lub *rtf należy zapisać według wzoru: Tytuł pracy, imię i nazwisko.
6. Nadesłane prace nie mogą nosić znamion plagiatu.
7. Jury w składzie:
–    Anna Godzińska – redaktorka naczelna działu Gender
–      Ewa Glubińska – autorka i recenzentka działu Gender
8. Spośród nadesłanych prac zostanie wybranych 5 najlepszych. Ich autorzy/autorki zostaną nagrodzeni/nagrodzone ebookami Susan Sontag  ufundowanymi przez ksiegarnię ebooków Koobe.
9.  Uczestnicy konkursu wyrażają zgodę na bezpłatną publikację swoich dzieł na łamach Szuflady
10. Nagrody nie podlegają wymianie na gotówkę.

About the author
Anna Godzińska
Ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, autorka tekstów o miłości poza fikcją w magazynie Papermint oraz o literaturze w Magazynie Feministycznym Zadra. Fanka kobiet - artystek wszelakich, a przede wszystkim molica książkowa;)

komentarz

  1. Droga Aniu! Wspaniale, że stworzyłaś możliwość wrzucania do „Szuflady różnych przemyśleń.Najwspanialsze jest jednak to, że są książki, księgarnie, a zwłaszcza biblioteki publiczne. I że ludzie piszą nadal książki, nie patrząc na to czy są czytane, czy zalegają magazyny hurtowni. Jestem kobietą, lubię kobiety, ale lubię też mężczyzn. To, że zaproponowałaś do konkursu motto z repertuaru Susan Sontag na temat gender, feminizmu, queer i równości,to chyba nie najlepszy pomysł. Ona była bezkompromisowa! Uważała, że „trzeba przeżyć wszystko, co jest możliwe do przeżycia, a następnie odrzucić to, co nie sprawia przyjemności”. Myślę, że to jest usprawiedliwienie i wytłumaczenie Jej życiowych wyborów i decyzji. Nie trzeba smakować jakiegoś za przeproszeniem świństwa, żeby wiedzieć jak ono smakuje. Mnie zawsze powtarzano : w życiu trzeba trzymać się pionu moralnego, trzeba mieć zasady i nadal tak myślę.Można by ciągnąć dalej, co to jest moralność, jakie zasady? A więc to, co pozwala przetrwać gatunkowi ludzkiemu , nie szkodzić sobie, innym i Matce-Ziemi. Pozdrawiam Cię serdecznie Molico – Mira-Książnica

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *