Kolebka – recenzja komiksu „Tetris. Ludzie i gry”

Kto z nas nigdy nie zagrał w Tetrisa? Chyba nie ma takiej osoby, a już szczególnie wśród tych, których dzieciństwo i dorastanie przypadło na początek lat 90. Ta prosta i jednocześnie w swej prostocie genialna gra zdołała podbić serca graczy na całym świecie i kompletnie zrewolucjonizowała rynek elektronicznej rozrywki. Okazuje się, że za samą grą stoi nie mniej fascynująca historia.

Z powstałym w 2008 roku wydawnictwem Marginesy powiązany jest sam Szymon Holcman, współwłaściciel Kultury Gniewu, bezpośrednio odpowiedzialny za dobór tytułów w ofercie wydawnictwa. W Marginesach także pomaga współtworzyć linię wydawniczą, wyszukując tytuły komiksów godnych polecenia. Rzeczywiście, nowy wydawca stawia na nieoczywiste komiksy, które zamiast stanowić konkurencję dla Kultury Gniewu doskonale jej ofertę uzupełniają. Jednym z pierwszych komiksów opatrzonym logo Marginesów jest „Tetris. Gra i ludzie” Boxa Browna, przedstawiający burzliwą historię tej wciągającej gry.

Wbrew pozorom historia Tetrisa nie zaczyna się ani w tokijskich wieżowcach, ani w biurach Doliny Krzemowej. Aby udać się do korzeni gry, trzeba wybrać się w samo serce sowieckiego imperium pod rządami Czernienki i Gorbaczowa. To na moskiewskim uniwersytecie pracował Aleksiej Pażytnow, który czas wolny umilał sobie różnego rodzaju grami logicznymi, konstruowanymi wraz z przyjacielem z uczelni. Aleksiej na bazie jednej z gier opracował komputerowy program, który, przekazywany z rąk do rąk, z komputera na komputer, szybko podbił sowieckie imperium, a następnie całe demoludy. Zainteresowanie wielkiego biznesu było wiec tylko kwestią czasu.

„Tetris. Gra i ludzie” w przystępny, a przede wszystkim ciekawy sposób prezentuje fascynującą historię jednej z najbardziej popularnych gier komputerowych na świecie. Historię pełną prawniczych batalii, ogromnych pieniędzy, a zwłaszcza miłości do tworzenia gier, nowej sztuki rodzącej się u schyłku XX wieku.

Karol Sus

Scenariusz: Box Brown
Rysunki: Box Brown
Wydanie: I
Data wydania: Maj 2019
Tłumaczenie: Marcin Wróbel
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Stron: 248
Cena: 39,90 zł
Wydawnictwo: Marginesy
ISBN: 978-83-66140-75-2

About the author
Karol Sus
Rocznik ‘88. Absolwent Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Wychowany na micie amerykańskiego snu. Wciąż jeszcze wierzy, że chcieć – to móc. Wolnościowiec. Kinomaniak, meloman, mól książkowy. Namiętnie czyta komiksy. Szczęśliwy mąż i ojciec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *