Kochanica heretyka – Lorentz Iny

Kochanice heretyka„Kochanica heretyka” to kolejna powieść historyczna, która wyszła spod pióra słynnej autorskiej pary Iny Lorentz, twórców między innymi bestsellerowej „Nierządnicy”. Tym razem jednak niemiecki tandem przenosi nas do XVI- wiecznego Monachium.

Główna bohaterka Veva udaje się do Tyrolu, gdzie ma pojąć za męża syna jednego z kupców. Niestety, w drodze do miasta zostaje napadnięta i uprowadzona. Jej niewola nie trwa jednak długo. Po powrocie do domu nikt nie chce wierzyć, że rabusie nie zadali jej gwałtu, dlatego nie może dojść do ślubu z narzeczonym. Ojciec dziewczyny, chcąc zapewnić córce bezpieczną przyszłość, mimo wszystko postanawia wydać ją za mąż. Wskutek zaistniałych wydarzeń jedynym kandydatem do jej ręki pozostaje Ernst Rickinger. Wkrótce dochodzi do zaślubin, po których młoda para przeprowadza się do Augsburga, gdzie czekają ją kolejne trudności.

W przeciwieństwie do poprzednich powieści niemieckiej pary w „Kochanicy heretyka” trudno jest odnaleźć główny wątek. Można odnieść wrażenie, że autorzy nie mieli pomysłu na książkę a treść kolejnych rozdziałów wymyślali na bieżąco, bez wcześniejszego planu. W powieści dominują dialogi, które jednak niewiele wnoszą do treści pozycji. Razi szablonowość postaci a ich zachowania łatwo dają się przewidzieć. Za przykład posłużyć tutaj może przemiana Ernsta. Z początku autorzy przedstawiają go jako rozbójnika, kobieciarza i hedonistę. Momentem przełomowym w jego życiu jest poznanie Vevy, w której zakochuje się od pierwszego wejrzenia. To za jej sprawą mężczyzna się zmienia. Po ślubie Rickinger jest już się wiernym i kochającym mężem.

Tym, co wyróżnia książkę wśród pozostałych powieści autorstwa Iny Lorentz, jest także słabiej zarysowane tło historyczne.  Co prawda, w powieści przedstawione zostały niektóre fakty historyczne (takie jak na przykład dziewięćdziesiąt pięć tez Marcina Lutra), stanowią one jednak jedynie wątek poboczny a autorzy skupiają się głównie na opisie losów rodu.

Jak w każdej swojej powieści Iny Lorentz przedstawiają dokładne opisy społeczeństwa. W „Kochanicy heretyka” dodatkowo uwagę czytelnika przykuwa dosadny sposób, w jaki autorska para opisuje zachowania kleru. Większość duchownych nie przestrzegało celibatu, powszechne również było sprzedawanie odpustów za pieniądze. Zakończenie powieści także pozostawia wiele do życzenia. Jest bowiem przewidywalne jak cała reszta. Kompletnie nietrafiony okazuje się również tytuł, który nijak ma się do treści pozycji. „Kochanicę heretyka” bez wątpienia można uznać za jedną ze słabszych książek autorstwa Iny Lorentz.

Karolina Serwach
Ocena: 3/5

Tytuł: Kochanica heretyka
Autor: Lorentz Iny
Liczba stron: 576
Oprawa: broszurowa ze skrzydełkami
Wydawnictwo: Sonia Draga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *