Kiedy nadejdą dobre wieści? – Kate Atkinson

KATE ATKINSON_ Kiedy nadejda dobre czasy 40.indd„Kiedy nadejdą dobre wieści?” Kate Atkinson to już trzecia część kryminalnej serii z Jacksonem Brodiem. Tym razem detektyw gra jednak drugie, jak nie trzecie skrzypce, a rola popisowa należy do szesnastoletniej Reggie. Nieprzypadkowo najważniejsza z bohaterek obdarowana została właśnie imieniem, które w łacinie oznacza królową. To ona bowiem dyktuje kolejność śledztwa, doprowadza do niego i dzięki jej interwencji zagadka zniknięcia Joanny Hunter zostaje rozwikłana.

To kobiety są tutaj siłą napędową, pozytywnymi bohaterkami, mimo że każda z nich przeszła w życiu zdarzenie (czy całą ich serię), które na zawsze ją zmieniło. Reggie – nastolatka pozbawiona rodziców, tęskniąca za zmarłą matką, borykająca się z przestępczością brata. Louise– policjantka zakochana w Brodiem, a pozostająca w dość monotonnym związku z chirurgiem, próbująca na siłę żyć inaczej niż jej matka. Joanna – jedyna osoba, która przeżyła napaść na matkę i dwójkę rodzeństwa. Wszystkie one pragną dla siebie lepszego życia niż to, które im dano. Jednak to właśnie bohaterki – w przeciwieństwie do bohaterów – są aktywne, dobre, pragnące pozytywnych zmian. Mężczyźni u Atkinson to przegrani faceci, często pasywni, lubiący rutynę lub stojący po stronie zła przestępcy.

Intryga kryminalna nie jest tu najważniejsza – dla pisarki istotny jest człowiek ze wszystkimi odcieniami mroku, jakie w sobie kryje. Nie ma bowiem nikogo bez winy i nikogo bez tajemnic. Nie można jednak nie odnotować, iż fabuła „Kiedy nadejdą dobre wieści?” wciąga od pierwszej strony – sielskiego obrazka rodziny na wsi, którego idylla zostaje gwałtownie i okrutnie przerwana –do ostatniej, niespodziewanego zakończenia. Zniknięcie Joanny łączy ze sobą kilka osób i kilka przestępstw oraz zagadek. Wszyscy wydają się podejrzani, również sama ofiara.

W zalewie powieści kryminalnych książki Kate Atkinson wyróżniają się znakomitą umiejętnością łączenia powieści obyczajowej z wątkiem detektywistycznym, za co je cenię. To lektura, która wciąga, intryguje, ale nie ma ciężaru niewyobrażalnego okrucieństwa. Przeważają tu opisy codzienności, szczegółów życia bohaterek i bohaterów. Pisarka nie tworzy zawiłych i niezwykle okrutnych, wyszukanych sposobów na popełnienie przestępstwa.

Anna Godzińska

Tytuł: Kiedy nadejdą dobre wieści?
Autorka: Kate Atkinson
Tłumaczenie: Aleksandra Wolnicka
Wydawnictwo: Czarna Owca
Premiera: lipiec 2015

About the author
Anna Godzińska
Ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, autorka tekstów o miłości poza fikcją w magazynie Papermint oraz o literaturze w Magazynie Feministycznym Zadra. Fanka kobiet - artystek wszelakich, a przede wszystkim molica książkowa;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *