Jacqueline West „Tajemnica Lost Lake” – recenzja przedpremierowa

Dwie siostry, niezwykła książka i miasteczko, które skrywa wiele tajemnic, w tym mroczną legendę o istocie zwanej Poszukiwaczem. Jacqueline West zaprasza starszych i młodszych czytelników do rozwikłania „Tajemnicy Lost Lake”.

Lost Lake to spokojne miasteczko, w którym niewiele się dzieje. Jedenastoletnia Fiona nigdy nie chciała tu zamieszkać ani porzucić dotychczasowego życia i przyjaciół. Nie od niej to jednak zależało. Rodzice zdecydowali o przeprowadzce ze względu na starszą siostrę Fiony, Arden, która jest utalentowaną łyżwiarką. Okazuje się jednak, że Lost Lake wcale nie jest tak nudne, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. W bibliotece Fiona trafia na książkę o enigmatycznym tytule „Zaginiona”, historię dwóch sióstr. Tajemnicza opowieść wciąga dziewczynkę bez reszty, zwłaszcza gdy okazuje się, że jej akcja toczy się w Lost Lake i być może ma coś wspólnego z rodziną, która kiedyś naprawdę tu mieszkała.

Znasz takie stare powiedzenie: zobaczyć znaczy uwierzyć? (…) Widzisz, w drugą stronę to także działa. Człowiek słyszy legendę o jakimś stworze zwanym Poszukiwaczem. Potem widzi coś dziwnego, może tylko zwykły cień wśród drzew, i umysł postanawia spłatać mu figla. Potem historia zatacza coraz szersze kręgi, powtarza się ją innym ludziom, którym też zaczyna się wydawać, że widzą niespotykane rzeczy. I po jakimś czasie wszyscy dookoła wierzą w Poszukiwacza i wszędzie go widzą. Tak działają podania i pogłoski (s. 150).

„Tajemnica Lost Lake” to książka napisana z myślą o młodszym czytelniku, ale Jacqueline West na tyle sprawnie operuje piórem, że dobrze będą się przy niej bawić także starsi odbiorcy. Udało jej się zbudować nastrojowy klimat małego miasteczka pełnego tajemnic i zagadek, które Fiona powoli odkrywa. Mamy tu do czynienia z kompozycją szkatułkową, opowieścią w opowieści, ponieważ część rozdziałów to fragmenty powieści „Zaginiona”. Autorka umiejętnie podsyca napięcie, by doprowadzić intrygę do satysfakcjonującego finału.
Ważnym tematem książki jest siostrzana miłość i rywalizacja. Fiona i Arden bardzo różnią się od siebie. Fiona jest spokojna, zamknięta w sobie. To typ mola książkowego, marzy o zostaniu archeolożką i fascynuje się egipskimi hieroglifami. Arden jest pewna siebie i przebojowa. Fiona ma żal do siostry, ponieważ życie rodziny jest podporządkowane jej karierze sportowej, a ona czuje się zepchnięta na dalszy plan. Dopiero w toku akcji Fiona ma okazję przyjrzeć się sprawie z nieco innej, nigdy niedostrzeganej przez siebie perspektywy. Arden ma nieznośne poczucie uciekającego czasu, bo pewnych rzeczy w sporcie nie da się odkładać na później.
Te same elementy znalazły się w historii Hazel i Pearl, które także bardzo się kochają, ale jak to dzieci, nie są w stanie przewidzieć wszystkich konsekwencji popełnianych przez siebie czynów, a co więcej – pogodzić się z tym, co zaszło.

„Tajemnica Lost Lake” to ukryta pod płaszczykiem wciągającej historii o sekretach i legendach małego miasteczka opowieść o siostrzanej miłości i rywalizacji, w której ogromną rolę odgrywa zafascynowanie literaturą, a biblioteka jest najbardziej magicznym miejscem na świecie.

Współpraca reklamowa z Wydawnictwem Literackim.

Barbara Augustyn

Autor: Jacqueline West
Tytuł: „Tajemnica Lost Lake”
Tytuł oryginalny: „Long Lost”
Tłumaczenie: Maria Jaszczurowska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Liczba stron: 254
Data wydania: 2023

 

About the author
Barbara Augustyn
Redaktor działu mitologii. Interesuje się mitami ze wszystkich stron świata, baśniami, legendami, folklorem i historią średniowiecza. Fascynują ją opowieści. Zaczytuje się w literaturze historycznej i fantastycznej. Mimowolnie (acz obsesyjnie) tropi nawiązania do mitów i baśni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *