Grzesiuk. Król życia – Bartosz Janiszewski

a4db-47c3-4f97-a2b0-2ca1e3360f2e_largeTrudno uwierzyć, że „Grzesiuk. Król życia” to pierwsza biografia artysty. Stanisław Grzesiuk – autor trzech książek oraz wielu piosenek jest postacią wręcz kultową, choć trochę zapomnianą. Kilka lat temu przywrócił o nim pamięć Muniek Staszczyk, który nagrał płytę z jego utworami. Bartosz Janiszewski podjął próbę opowiedzenia o życiu twórcy, ukazując go zarówno jako barda stolicy, jak i zwykłego człowieka z problemami typowymi dla jego pokolenia.

Biografia ta rozpisana jest w tradycyjny, chronologiczny sposób. Autor sięga do historii rodziców swojego bohatera. Tytuły rozdziałów nawiązują do konkretnych, niezwykle istotnych okresów w życiu Grzesiuka (np. „Dzielnica”, „Wojna”, „Choroba”). Janiszewski pokazuje, z jakiego środowiska wywodził się twórca – koncentruje się nie tylko na rodzinie (dementując tu niektóre legendy stworzone przez barda), ale także na miejscu, w którym Grzesiuk spędził młodość. Mieszkanie w danej przedwojennej warszawskiej dzielnicy wiele mówiło w tamtych czasach o człowieku. Czerniakowska młodość miała zatem ogromny wpływ na późniejsze decyzje, zachowanie i wybory pisarza.

Jaki obraz Stanisława Grzesiuka wyłania się z tej biografii? Z pewnością był on postacią niezwykle barwną i wesołą pomimo wieloletniego pobytu w obozach koncentracyjnych czy szpitalach i sanatoriach. Najważniejszym celem jego życia była ucieczka przed nudą. Unikał jej nie tylko jako dziecko na czerniakowskim podwórku, ale i w dorosłym życiu, nawet w najgorszych sytuacjach – podczas wojny czy choroby. Jeśli pił, to zawsze tylko na wesoło. Żałował życia na smutek, cieszył się chwilą, którą dane mu było przeżyć. Do takiej właśnie postawy nawiązuje tytuł – Grzesiuk był królem życia, bez względu na to, co ono mu oferowało. Nie pozwolił, by wstrząsające wspomnienia nim zawładnęły.

Z biografii wyłania się także ciekawy obraz Grzesiuka artysty. Jako autor trzech książek należał do Związku Literatów Polskich. Jego teksty wymagały jednak ogromniej pracy redaktorskiej i korektorskiej. Był także raczej średnio utalentowanym muzykiem – choć to właśnie gra na mandolinie pozwoliła mu przeżyć obóz, a śpiewanie ballad miejskich i podwórkowych przy akompaniamencie bandżoli przyniosło status warszawskiej legendy. Z wykształcenia elektromechanik był samoukiem muzycznym, którego artystyczna droga mocno nawiązywała do folkloru stolicy. Biografia Grzesiuka to biografia jednej z najbardziej pozytywnych osób, z lekkim podejściem do codzienności, optymistycznym nastawieniem do życia i ogromnym poczuciem humoru.

 

Tytuł: „Grzesiuk. Król życia”

Autor: Bartosz Janiszewski

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Data premiery: 31 stycznia 2017

 

About the author
Anna Godzińska
Ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, autorka tekstów o miłości poza fikcją w magazynie Papermint oraz o literaturze w Magazynie Feministycznym Zadra. Fanka kobiet - artystek wszelakich, a przede wszystkim molica książkowa;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *