Graficzny konkurs mitologiczny, edycja szósta „Ziemia i powietrze” – wyniki

Szósta edycja graficznego konkursu mitologicznego Szuflady, której hasłem przewodnim były dwa żywioły: ziemia i powietrze, dobiegła końca. Dziękujemy wszystkim, którzy nadesłali swoje prace.
Jury jak zwykle miało trudne zadanie, ale w drodze demokratycznego głosowania sędziowie dokonali subiektywnego wyboru najlepszych grafik. Każdy juror wybierał trzy prace, przyznając za trzecie miejsce jeden punkt, za drugie dwa i za pierwsze trzy.

Przedstawiamy zwycięzców szóstej edycji graficznego konkursu mitologicznego Szuflady „Ziemia i powietrze”:

Pierwsze miejsce zdobyła praca „Dziad borowy” Michaliny Betlewicz.


„Wyraziste w formie, lapidarne w barwie, oszczędne w środkach wyrazu. Całość wieńczy lekkość przekazu. Chciałbym mieć ten motyw na koszulce” – Piotr Burzyński.

„Bardzo spodobała mi się komiksowa forma Dziada, od którego bije sympatia i swoisty urok. W tle wzorek w stylu ludowym, który ładnie dopełnia całość. Pomimo prostej formy praca w pełni oddaje ducha konkursu” – Anna Niemczak.

„Ten dziad jakiś taki zabawny i sympatyczny, poza tym ładnie skomponowana grafika” – Magdalena Sułek-Jabłońska.

„Za oswajanie słowiańskiej mitologii w formie kreskówkowej” – Aldona Kobus.

Drugie miejsce zajęła praca „Notos” Katarzyny Kolanko.


„Przez nałożenie koloru na monochromatyczny motyw posągu powstaje ambiwalentny obraz tego, jak dawni bogowie żyją i działają we współczesnym świecie. W obliczu kryzysu klimatycznego jesteśmy tak samo bezbronni wobec sił natury jak nasi antyczni przodkowie i jak w greckiej tragedii podlegamy karze za grzechy, które sami na siebie sprowadziliśmy nieokiełznaną eksploatacją przyrody. Notos sprawia tu wrażenie ironicznego i okrutnego bóstwa, które z uśmiechem patrzy na powodzie i ulewy” – Aldona Kobus.

„Praca w ciekawy sposób ożywia posągowość bóstwa. Dzięki temu do spokoju i dostojeństwa kamienia zostaje dodana moc żywiołu. W efekcie daje to ciekawy obraz bóstwa władającego żywiołem, a więc nieprzewidywalnego, lecz zarazem dostojnego” – Barbara Augustyn.

Trzecie miejsce przypadło grafice „Matka Ziemia oczekująca wraz ze zwierzętami na narodziny drzewa” Marty Popławskiej.


„Ten obraz niesie mi ukojenie w gorące dni, podoba mi się jak jego formy roztapiają się w miękkich, zielonych plamach, jak światło przepływa po ich wierzchu. Czuję się, jakbym był zawieszony w jakiejś rozciągłości pomiędzy intymnym przypatrywaniem się ziemi a pędzącym współczesnym, karykaturalnym światem. I chcę polecieć tam, gdzie są te dwa małe zwierzątka i gdzie szumi ten wodospad” – Piotr Burzyński.

„Piękna ilustracja! Matka Ziemia przedstawiona w tradycyjnym ujęciu, kolory postaci nawiązują do roślinności oraz ziemi, a całość jest dopracowana i pełna szczegółów” – Anna Niemczak.

Serdeczne gratulacje!

About the author
Barbara Augustyn
Redaktor działu mitologii. Interesuje się mitami ze wszystkich stron świata, baśniami, legendami, folklorem i historią średniowiecza. Fascynują ją opowieści. Zaczytuje się w literaturze historycznej i fantastycznej. Mimowolnie (acz obsesyjnie) tropi nawiązania do mitów i baśni.

komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *