George R. R. Martin, Elio M. Garcia Jr., Linda Antonsson „Panowanie smoka. Ilustrowana historia dynastii Targaryenów” tom 1

Serial „Ród smoka” ponownie rozbudził duże zainteresowanie historią Westeros, a zwłaszcza rodem Targaryenów, jedynych smoczych lordów, którzy przetrwali Zagładę Valyrii. Informacje na ich temat możecie znaleźć w „Panowaniu smoka. Ilustrowanej historii dynastii Targaryenów” George’a R. R. Martina, Elio M. Garcii oraz Lindy Antonsson.

Historia rozpoczyna się od podboju Westeros przez Aegona I, potem przedstawia dzieje panowania jego synów, Aenysa I i Maegora I, oraz wnuka, Jaehaerysa. Już podczas rządów kolejnego władcy, Viserysa, zaczyna się walka o sukcesję, która zaowocuje Tańcem Smoków, krwawą wojną między dwoma gałęziami rodu Targaryenów. Całość zamyka opis rządów regentów, którzy sprawowali władzę w imieniu małoletniego króla Aegona III, syna Rhaenyry. Książka przedstawia więc ten sam wycinek dziejów, co stylizowana na kronikę „Ogień i krew”. Tutaj jednak mamy do czynienia z wersją encyklopedyczną, skróconą, co zwłaszcza przy fragmentach dotyczących czasów regencji wychodzi jej zdecydowanie na dobre.

„Panowanie smoka” jest książką odpowiednią dla tych, którzy chcą od niej zacząć swoją przygodę z historią smoczych lordów w Westeros. Zawiera bowiem krótki wstęp o Siedmiu Królestwach i okolicznościach przybycia Targaryenów na Smoczą Skałę. Orientację w opowiadanej historii ułatwiają duże i czytelne mapy, indeks oraz drzewo genealogiczne Targaryenów. Dodatkowe informacje prezentowane są na fragmentach stylizowanych na zwoje pergaminu. Są to rozwinięcia tematów luźno powiązanych z główną historią, ale ważnych dla tego uniwersum, jak niektóre poboczne postaci, zwyczaje Westeros, bogowie innych krain. Wszystko to wzbogaca opowiadaną historię i pokazuje różnorodność tego świata.


Także osoby znające historię Targaryenów z „Ognia i krwi” znajdą tutaj coś dla siebie, ponieważ tym, co wyróżnia „Panowanie smoka”, jest piękna, bibliofilska edycja. To album wydany na kredowym papierze z ponad sto pięćdziesięcioma kolorowymi ilustracjami bardzo dobrej jakości stworzonymi przez liczną grupę grafików.
Wyobraźnia nie ma żadnych ograniczeń i w książce możecie zobaczyć między innymi wyobrażenie Żelaznego Tronu bliższe temu, co opisał George R. R. Martin w swoich książkach. Jak wiadomo, autor był niezadowolony z serialowej wizji z „Gry o tron” i choć troszkę zmieniono wygląd tronu w „Rodzie smoka”, aby był bardziej majestatyczny, wciąż daleko mu do imponującej konstrukcji, jaką zobaczycie na ilustracjach. Ale ograniczenia budżetowe nawet przy tak potężnych produkcjach robią swoje i pewnych rzeczy nie da się przedstawić tak samo. Ponadto, jak przystało na książkę o smoczych lordach, znajdziecie tu całe mnóstwo wyobrażeń smoków, różnych krain i bohaterów.
„Panowanie smoka” to przepięknie wydana książka, która ucieszy zarówno fanów książek Martina, jak i tych, którzy po obejrzeniu „Rodu smoka” pragną dowiedzieć się czegoś więcej o tym uniwersum.

Współpraca reklamowa z Wydawnictwem Zysk i S-ka.

Barbara Augustyn

Autor: George R. R. Martin, Elio M. Garcia Jr., Linda Antonsson
Tytuł: „Panowanie smoka. Ilustrowana historia dynastii Targaryenów” tom 1
Tytuł oryginalny: „The Rise of the Dragon: An Illustrated History of the Targaryen Dynasty”, Volume 1
Tłumaczenie: Michał Jakuszewski
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Liczba stron: 351
Data wydania: 2022

 

About the author
Barbara Augustyn
Redaktor działu mitologii. Interesuje się mitami ze wszystkich stron świata, baśniami, legendami, folklorem i historią średniowiecza. Fascynują ją opowieści. Zaczytuje się w literaturze historycznej i fantastycznej. Mimowolnie (acz obsesyjnie) tropi nawiązania do mitów i baśni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *