Dziewczyna z pociągu – Paula Hawkins

dziewczna z pociaguDla tej książki Stephen King stracił noc, nie będąc w stanie oderwać się od lektury. Brzmi to na pewno obiecująco dla fanów i fanek thrillerów i horrorów. „Dziewczyna z pociągu” Pauli Hawkins sprzedała się na świecie w milionach egzemplarzy. Okazuje się, że uwielbiamy czytać o pozornie normalnych rodzinach, w których pod zwykłym życiem kryją się tajemnice przyprawiające o gęsią skórkę.

Fabułę poznajemy z perspektywy trzech kobiet – każda z nich jest narratorką. Jednak tylko jedna to główna bohaterka – Rachel, rozwiedziona alkoholiczka. Codziennie jeździ pociągiem, przez którego okna widzi okolice swojego domu. Jej wzrok przykuwa jednak życie pewnego małżeństwa – snuje fantazje na temat egzystencji tej rodziny, pragnie takiej normalności także dla siebie. Drugą bohaterką-narratorką jest właśnie obserwowana kobieta, Megan. Ostatnią zaś nowa żona byłego męża Rachel – Anna. Trzy kobiety, które łączy jeden mężczyzna i jedna zbrodnia.

Hawkins świetnie prowadzi akcję, zaciekawia, zaskakuje. Jednak rozwiązanie zagadki związanej z zaginięciem Megan nie jest najważniejszym wątkiem powieści. Pisarka bowiem nie bez powodu czyni kobiety głównymi bohaterkami. Każda z nich reprezentuje jakąś postać znaną nam z otoczenia, taką, z którą łatwo się utożsamić. Porzucona dla kochanki Rachel popada w alkoholizm. Nie radzi sobie z odrzuceniem, wpada w wir nieszczęść – traci pracę, mieszkanie, przyjaciół. Megan zaś tylko pozornie prowadzi szczęśliwe życie. Uwięziona w domu, bez pracy, tęskniąca za życiem towarzyskim, romansuje i stara się zapomnieć o przeszłości, która tak mocno ją przyciąga. Anna z „tej drugiej” staje się żoną i matką. Idylla zakłócana jest jedynie przez byłą jej męża – Toma, która pijana nie daje spokoju rodzinie – dzwoni, śledzi, nachodzi.

Wszystkie bohaterki połączone są nieszczęściem, które związane jest z mężczyznami. Żadna z nich nie daje sobie rady w sztywnych ramach przewidzianych dla nich przez społeczeństwo. Każda szuka wentyla wolności, złapania oddechu i żadnej to się nie udaje.

„Dziewczyna z pociągu” to znakomita lektura dla fanów gatunku. To jednak także świetny pretekst do rozważań na temat pozorów, rodzin, szczęścia i ról społecznych.

Tytuł: „Dziewczyna z pociągu”
Autorka: Paula Hawkins
Tłumaczenie: Jan Kraśko
Wydawnictwo: Świat Książki
Premiera: 21 października 2015

About the author
Anna Godzińska
Ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, autorka tekstów o miłości poza fikcją w magazynie Papermint oraz o literaturze w Magazynie Feministycznym Zadra. Fanka kobiet - artystek wszelakich, a przede wszystkim molica książkowa;)

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *