Dolina Spełnienia – Amy Tan

amy tanCzytaniu książek Amy Tan zawsze towarzyszy refleksja nad smutnym losem kobiet, naznaczeniem ich egzystencji piętnem cierpienia. Szczęście jest tylko chwilowym przebłyskiem. „Dolina Spełnienia” nie odbiega tematyką od poprzednich tekstów autorki – Tan chce głośno mówić o tym, o czym milczą media. W ostatniej swojej powieści dekonstruuje mit kurtyzany w Szanghaju z początków XX wieku. Ta obszerna powieść to wynik kilkuletniej pracy pisarki, jej żmudnych i dociekliwych badań nad historią chińskich kobiet, a szczególnie kwestią tzw. domów rozkoszy. W przepięknych i barwnych dekoracjach, opisach orientalnych pomieszczeń i krajobrazów funduje nam tragiczną opowieść o trzech pokoleniach kobiet.

Akcja powieści rozpoczyna się w 1905 roku, ale retrospekcja sięga końca XX wieku. Główną bohaterką powieści jest Violet – córka Amerykanki, właścicielki prestiżowego domu kurtyzan w Szaghaju. Dziewczyna pewna jest swojej amerykańskiej tożsamości i żyje w dość przewidywalnej, choć dla nas bardzo innej rzeczywistości. Otoczona pięknymi kurtyzanami, bogatymi mężczyznami niepokojona jest tylko przez myśl o braku miłości ze strony matki. Ta bowiem, zbyt zajęta organizowaniem życia swoich podopiecznych i ich klientów, nie ma zbyt wiele czasu dla córki. Żadna z nich jednak nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo zmieni się ich życie, gdy do Chin nadejdzie rewolucja.

Najpierw poznajemy tragiczne losy Violet, która bardzo szybko musi dorosnąć i wielokrotnie zaczynać od nowa. Jej życie staje się nieustającą walką, cierpieniem i smutkiem. Radosne chwile trwają naprawdę krótko i ucinane są w wyjątkowo dramatyczny sposób. Chcemy zapytać, dlaczego los tak okrutnie obchodzi się z tą dziewczyną, dlaczego spotyka ją tak wiele tragicznych wydarzeń. Gdy jednak narracja przenosi nas w czasy młodości jej matki, wszystko zaczyna nam się układać w jedną całość. Tan pokazuje nam, że fatum przechodzi z pokolenia na pokolenie, historia zatacza koło, a nieszczęście niczym gen jest wspólne dla wszystkich kobiet w rodzinie. Zarówno Violet, jak i jej matkę oraz córkę dotyka niemal identyczny los.

Dla Amy Tan ta tragiczna egzystencja kobiet związana jest z mężczyznami. To oni bowiem są tutaj decydentami, władcami i panami. Kobieta zaś jest jedynie towarem i nie dotyczy to tylko kurtyzan, ale i córek, żon (pierwszych, drugich, trzecich), sióstr, bo o ich losach decydują męscy członkowie ich rodzin. Pisarka stawia w opozycji męski świat władzy, pieniędzy i przemocy wobec kobiecej solidarności, która niestety często łamana jest dla lepszego życia – wbrew sobie, ale jednak życia.

Osiem lat pracy nad książką dało niezwykły efekt w postaci opisów szczegółów codzienności w Szanghaju sprzed ponad stu laty. Autorka wprowadza nas w tradycje, tak obce i niezrozumiałe dla nas, które jednak są kluczowe do zrozumienia działania ówczesnej chińskiej rodziny. Z drugiej jednak strony Tan pokazuje, jak przywiązanie do tradycji nie tłumaczy przemocy i braku uczuć, na które przyzwolenie mają w tej kulturze mężczyźni. „Dolina Spełnienia” to także smutna narracja o historycznym czasie (choć wciąż aktualnym w wielu miejscach na świcie), gdy kobiety uwikłane są w trójkąt: tradycja – mężczyzna – kultura. Triada, która pozwala zniewolić i poniżyć, a wszystko to z drogim prezentem dla kurtyzany w dłoni. Wstrząsająca lektura.

Anna Godzińska

Tytuł: Dolina Spełnienia
Autorka: Amy Tan
Tłumaczenie: Magdalena Moltzan-Małkowska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Premiera: październik 2014
Liczba stron: 704

About the author
Anna Godzińska
Ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, autorka tekstów o miłości poza fikcją w magazynie Papermint oraz o literaturze w Magazynie Feministycznym Zadra. Fanka kobiet - artystek wszelakich, a przede wszystkim molica książkowa;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *