Długie lato w Magnolii – Grażyna Jeromin-Gałuszka

Dlugie lato w MagnoliiWydaje mi się, że panuje stereotyp o niedoskonałości naszych rodzimych pisarzy. Słyszałam niejednokrotnie opinie na temat używania przez nich przestarzałych motywów oraz gorszego warsztatu w stosunku do zagranicznych twórców. Wielu Polaków nie chce nawet dać szansy polskiej literaturze. Czasem taki pogląd faktycznie się sprawdza, czasami jednak to utwory zza granicy są tymi gorszymi. Przyznaję, że do sięgnięcia po „Długie lato w Magnolii” Grażyny Jeromin-Gałuszki skłoniła mnie jej okładka. Na szczęście zawartość powieści także mnie zauroczyła.

Jeromin-Gałuszka pokazuje, że polska literatura ma się bardzo dobrze. Autorka kilku już powieści proponuje czytelnikowi zaskakującą, zabawną i wciągającą lekturę. „Długie lato w Magnolii” przedstawia historię, która zdarzyła się w bieszczadzkim pensjonacie Magnolia. Jest to miejsce o niezwykłej atmosferze, na którą wpływają Czesia Gawińska – utalentowana kucharka, malująca obrazy Doris, kelnerka Małgośka i Marlena, która codziennie wpada tutaj na kawę. Pewnego dnia do Magnolii przyjeżdża Maurycy Murawski, pisarz kryminałów. Pragnie odszukać pewne wzgórze, które dawno temu zainspirowało go do napisania pierwszej powieści. Pod sklepem we wsi poznaje emerytowanego komendanta policji, który od dwunastu lat pokazuje każdemu przyjezdnemu fotografię zaginionej dziewczynki. Pisarz i były policjant badają poszlaki oraz fakty dotyczące tragedii z przeszłości, tragedii, która wydarzyła się na Wzgórzu Wilków.

Jednakże powieść nie porusza tematyki kryminalnej, tylko opowiada o ludziach i ich pokręconych losach. Napisana jest lekkim, nieskomplikowanym językiem. Czytając kolejne strony, ma się wrażenie słuchania opowieści przy ognisku, ponieważ „Długie lato w Magnolii” wystylizowano w pewnym stopniu na gawędę. Opisy są dodatkowym atutem, gdyż obfitują w szczegóły, którymi czytelnicy się delektują. Poczucie humoru autorki można dostrzec w kreowaniu kolejnych postaci, ich perypetii czy nawet w opisie pojedynczej sytuacji. Dzięki temu utwór czyta się bardzo szybko, przeżywając zarówno chwile radości, jak i smutku. Jeromin-Gałuszka przedstawia rzeczywistość w krzywym zwierciadle. Pisze jednak o niej żartobliwie, co sprawia, że czytelnik przede wszystkim bawi się lekturą. Autorka potrafi ciekawie poprowadzić akcję, a zaskakujące zakończenie dopełnia pozytywnego wrażenia. Ta powieść pokazuje, że życie może być naprawdę zwariowane i nigdy nie wiadomo, co nas spotka za rogiem.

Kamila Zielińska
Ocena: 5/5

Tytuł: Długie lato w Magnolii
Autor: Grażyna Jeromin-Gałuszka
Liczba stron: 400
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

About the author
Kamila Zielińska
Studentka, uwielbiająca chodzić własnymi ścieżkami i leżeć na trawie. Patrzy wtedy w niebo i macha do gwiazd. Kocha wizyty po drugiej stronie lustra, dlatego uwielbia czytać. Kiedy zejdzie na ziemię, co nie zdarza się zbyt często, z radością przelewa swoje myśli na papier, mając nadzieję na związaną z tym przyszłość. Współpracuje z portalami Szuflada.net oraz prozaicy.blogspot.com. Plany na przyszłość? Tak wiele, że potrzebuje 9 żyć, by je wszystkie spełnić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *