David Day „Bitwy w świecie Tolkiena”

Wydawnictwo Zysk nie przestaje rozpieszczać fanów J. R. R. Tolkiena. Ostatnio zachwycałam się ilustrowanym wydaniem „Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa”, dziś pora na „Bitwy w świecie Tolkiena” Davida Daya, kanadyjskiego badacza twórczości Tolkiena, znanego choćby z niedawno wydanego w naszym kraju „Atlasu Tolkienowskiego”.
Jego książka jest przewodnikiem po bitwach stoczonych w świecie wykreowanym przez Tolkiena. Potyczki nie tylko zmieniały obraz świata i układ sił. U twórcy Śródziemia są one powiązane z odwiecznym konfliktem dobra i zła oraz moralną filozofią wyznawaną przez pisarza, który uważał, że dążenie do władzy tylko dla niej samej zawsze kończy się źle i deprawuje. Wystarczy wspomnieć choćby Sarumana, ale jest to jeden z tematów przewijających się przez całą twórczość Tolkiena. Z pewnością na takie postrzeganie wojny miał wpływ jego udział w I wojnie światowej. W „Bitwach w świecie Tolkiena” znajdziemy także krótkie kalendarium doświadczeń wojennych pisarza.

Książka została podzielona na sześć części, odpowiadających kolejnym okresom w dziejach Ardy: Bitwy w Erach Valarów, Bitwy Pierwszej Ery, Druga Era: Wojny elfów i Númenorejczyków, Trzecia Era: Wojny Dúnedainów, Trzecia Era: Wojny krasnoludów oraz Wojna o Pierścień.
Pewnym zaskoczeniem jest dla mnie fakt, że autor mniej pisze o taktyce, bardziej skupiając się na źródłach inspiracji J. R. R. Tolkiena. Kreacja Ardy, postaci i poszczególnych wydarzeń, narodziła się oczywiście w jego głowie, ale została zainspirowana wieloma źródłami. Najczęściej wspomina się o fascynacji Tolkiena literaturą staroangielską, nordyckimi mitami i sagami oraz fińskim eposem narodowym – „Kalewalą”. David Day stara się przybliżyć także inne źródła – tradycję chrześcijańską, legendy arturiańskie, mitologię grecką, opowieść o zatopieniu Atlantydy, tybetańską epopeję o królu Gesarze, dramaty Szekspira i wydarzenia z rzymskiej historii.

Książka jest przepięknie wydana. Pod kolorową obwolutą kryje się czerwona okładka (taki ukłon w stronę słynnej „Czerwonej Księgi Marchii Zachodniej”), a tasiemka służąca za zakładkę jest w tym samym kolorze. Grzbiet został dopasowany do innych książek Tolkiena wydanych przez Zysk. Papier jest gruby, dobrej jakości, stylizowany na starą księgę. W środku znajduje się mnóstwo ilustracji. Już dawno nie widziałam tak bogato ilustrowanej książki dla dorosłych. Rysunki są zarówno kolorowe jak i czarno-białe. Stworzyli je różni artyści, więc można sobie porównać odmienne wizje Śródziemia. Oprócz tego w środku znajdują się mapy bitew i kalendaria. Całość uzupełnia indeks, który pozwala szybko odnaleźć interesujące nas wydarzenia lub wzmianki o postaciach.

„Bitwy w świecie Tolkiena” Davida Daya nie dostarczają nam nowych informacji o świecie Śródziemia, ale nie taki jest ich cel. Pomagają w interpretacji dzieł, wskazują źródła inspiracji. A poza tym są przepięknie wydaną książką, którą warto mieć na półce.

Barbara Augustyn

Autor: David Day
Tytuł: „Bitwy w świecie Tolkiena”
Tytuł oryginalny: „The Battles of Tolkien”
Tłumaczenie: Agnieszka Sylwanowicz
Ilustracje: Graham Bence, Jaroslav Bradac, Tim Clarey i inni
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Liczba stron:255
Data wydania: 2018

About the author
Barbara Augustyn
Redaktor działu mitologii. Interesuje się mitami ze wszystkich stron świata, baśniami, legendami, folklorem i historią średniowiecza. Fascynują ją opowieści. Zaczytuje się w literaturze historycznej i fantastycznej. Mimowolnie (acz obsesyjnie) tropi nawiązania do mitów i baśni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *