Azyl – recenzja komiksu „Eileen Gray. Dom pod słońcem”

Kobiety na przestrzeni lat musiały szczególnie zawzięcie walczyć nie tylko o swoje prawa czy równość z mężczyznami, ale także o uznanie wśród męskiej części społeczeństwa. Niestety, niejednokrotnie dotyczyło to nawet tych kobiet, które wyjątkowo mocno zapisały się na kartach historii, a jednak wciąż pozostawały w cieniu mężczyzn. Doskonałym tego przykładem może być historia Eileen Gray, artystki, kobiety wyzwolonej, która wsławiła się jako prekursorka zupełnie nowych trendów w XX-wiecznej architekturze.

Niezwykle barwną, a przy tym tragiczną postać Gray przybliża komiks duetu Charlotte Malterre-Barthes (scenariusz) i Zosi Dzierżawskiej (rysunki), który ukazał się nakładem wydawnictwa Marginesy. „Eileen Gray. Dom pod słońcem” ukazuje kolejne etapy życia kobiety, a przede wszystkim jej rozwoju jako artystki. Gray swoją przygodę ze sztuką związała z niezbyt wdzięcznym materiałem, jakim jest laki, surowiec szczególnie trudny w obróbce. Po namowach swego partnera, uznanego artysty Jeana Badovici , rozpoczyna projektowanie ich wspólnego domu na francuskim wybrzeżu, miejsca, które ma być zarówno funkcjonalnym budynkiem mieszkalnym, jak i schronieniem pary kochanków.

Jak wspomniałem już wcześniej, historia Eileen jest dramatycznym, a przy tym stereotypowym wręcz przykładem tego, jak trudno kobiecie zostać zauważoną i docenioną w świecie zdominowanym przez mężczyzn. To przecież Gray stoi za koncepcją i projektem domu znanego na całym świecie jako E-1027, a mimo to przez długie lata funkcjonował on jako dzieło Bodaviciego. Tym samym historia opowiedziana przez Malterre-Barthes i Dzierżawską wpisuje się w szerszy kontekst odkłamywania historii na rzecz kobiet, które odcisnęły swój ślad w szeroko pojmowanej sztuce.

Komiks w skrótowy sposób przedstawia życie bohaterki, kładąc nacisk jedynie na pewne epizody. Z jednej strony czytelnik otrzymuje esencję historii Eileen Gray, z drugiej natomiast trudno nie poczynić autorkom zarzutu pobieżnego potraktowania tematu. Opowieść o samorodnym talencie w dziedzinie architektury aż prosi się o większą szczegółowość. Niemniej komiks duetu polsko-francuskiego to intrygująca propozycja i dobry wybór, nie tylko dla miłośników historii sztuki i designu.

Karol Sus

Scenariusz: Charlotte Malterre-Barthes
Rysunki: Zosia Dzierżawska
Wydanie: I
Data wydania: Wrzesień 2019
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 190 x 250 mm
Stron: 162
Cena: 59,99 zł
Wydawnictwo: Marginesy
ISBN: 9788366335158

About the author
Karol Sus
Rocznik ‘88. Absolwent Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Wychowany na micie amerykańskiego snu. Wciąż jeszcze wierzy, że chcieć – to móc. Wolnościowiec. Kinomaniak, meloman, mól książkowy. Namiętnie czyta komiksy. Szczęśliwy mąż i ojciec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *