„Anonimowa dziewczyna” Greer Hendricks, Sarah Pekkanen

Greer Hendricks i Sarah Pekkanen to dwie amerykańskie autorki, które współpracowały przy pisaniu głośnego thrillera „Żona między nami” (również wydanego w Polsce przez Wydawnictwo Zysk i S-ka). Po sukcesie tamtej powieści pisarki postanowiły kontynuować wspólną pracę i tak powstała „Anonimowa dziewczyna”.

Nowa historia opowiada o dwudziestoośmioletniej Jessice Farris, która pracuje jako wizażystka. Pomimo że w zawodzie czuje się dobrze, nie jest zadowolona ze swojej sytuacji finansowej. Kiedy przypadkiem pojawia się okazja, by zarobić dodatkowe pieniądze, korzysta z niej i tak trafia na tajemnicze badanie psychologiczne. Z początku zadanie wydaje się bardzo proste, bo dziewczyna ma tylko odpowiadać na pytania, jednak zaczynają one dotykać sfery prywatnej, przez co Jessica coraz mocniej pragnie dowiedzieć się, kto stoi za całym projektem. Tak poznaje doktor Shields, która zmienia jej dotychczasowe życie.

Jest to powieść od początku rzucająca czytelnika na głęboką wodę. Wstęp do całej historii jest krótki i treściwy, dzięki czemu od niemalże pierwszych stron można wciągnąć się w tajemniczą rozgrywkę prowadzoną między dwiema głównymi bohaterkami.

Jessica wydaje się zwykłą mieszkanką Nowego Jorku. Swój czas dzieli między pracę i dom, stara się także pomóc rodzicom przy chorej siostrze, ale nie sprawia wrażenia osoby wyjątkowej. Innego zdania jest prowadząca badanie psychologiczne doktor Shields, która w młodej dziewczynie dostrzega coś niezwykłego. Z czasem zaczynają wychodzić na jaw sekrety zmieniające postrzeganie obu postaci.

Narracja w tej powieści jest podzielona między bohaterki. Rozdziały poświęcone Jessice są prowadzone pierwszoosobowo, dzięki czemu razem z nią można odkrywać karty dotyczące projektu, w który się zaangażowała. Za to część poświęcona pani doktor to jej osobiste notatki odnoszące się do badanej dziewczyny, a także informacje z życia prywatnego. Jest to zabieg ułatwiający czytelnikowi zbudowanie więzi z kobietami. Ich relacja jest tworzona spokojnie, więc przekłada się to również na zrozumienie ich postaw i zachowań. Bardzo istotną postacią okazuje się także Thomas, którego roli nie zdradzę, ale jest to osoba w pewien sposób łącząca główne bohaterki.

„Anonimowa dziewczyna”, czyli 448 stron tekstu, to książka, która wciąga od pierwszej strony. Cała intryga jest tak zbudowana, że czytelnik nie może oderwać się, dopóki nie pozna zakończenia tej historii. Nie jest to krwawy thriller pełen pościgów, akcja dzieje się w sferze psychologicznej i rozgrywa wokół trzech osób. Autorki tą lekturą zadały pytania o moralność ludzi i pokazały, ile są oni gotowi zaryzykować dla rzeczy materialnych, w tym przypadku przede wszystkim pieniędzy. Nie zawsze odpowiedzi okazują się czarno-białe, czasami nie ma dobrego wyboru, są tylko kontrowersje.

Pomimo swojej obszerności jest to interesująca pozycja, które idealnie wpasowuje się w gatunek thrillera. Hendricks i Pekkanen miały od początku do końca własny koncept na tę opowieść, dzięki czemu nawet małe nieścisłości nie przeszkadzają w odbiorze. To lektura, która pochłania bez reszty, a wartka akcja sprawia, że trzeba ją przeczytać niemal za jednym razem. Bohaterowie są dobrze wykreowani, prawdziwi – ale też czasami przerysowani – szczególnie doktor Shields, jednak łatwo zrozumieć ich historię i osobistą motywację. „Anonimowa dziewczyna” pozostawiła po sobie pozytywne wrażenie, jest to dobry thriller psychologiczny, wciągający i ciekawy.

Klaudia Osuch

Tytuł: Anonimowa dziewczyna
Autor: Sarah Pekkanen, Greer Hendricks
Tłumaczenie: Marta Faber
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Liczba stron: 448
Rok wydania: 2019

About the author
redaktorka działu recenzji książkowych. Popkulturowa sroka, która uwielbia szeroko komentowane wydarzenia np. Oscary, Super Bowl, Igrzyska Olimpijskie, rozdania nagród i plebiscytów. Namiętnie zakochana w sporcie, przede wszystkim w nocnych pojedynkach tenisowych. Z literaturą poznana w swoim czwartym roku życia. Od niedawna fanka thrillerów psychologicznych, ale generalnie nie patrząca na gatunki, tylko na historię. Ulubiony język: francuski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *