Graficzny konkurs mitologiczny, edycja trzecia – „Ogień i woda” – wyniki

Drodzy czytelnicy!

Trzecia edycja graficznego konkursu mitologicznego powoli dobiega końca. Jury jak zwykle miało trudne zadanie, ale w drodze demokratycznego głosowania:

– sędzia główny: Magdalena Pioruńska (redaktor naczelna Szuflady),
– Barbara Augustyn (redaktorka działu mitologii),
– Aldona Kobus (redaktorka działu fantastyki),
– Karol Sus (redaktor działu komiksowego),
– Anna Niemczak (zwyciężczyni drugiej edycji konkursu),
– Monika Laprus–Wierzejska (zwyciężczyni pierwszej edycji konkursu komiksowego)
– Szymon Holcman (przedstawiciel wydawnictwa Kultura Gniewu),
– Aleksandra Żurek (instagramerka – @pop.books)

dokonało subiektywnego wyboru najlepszych grafik. Każdy juror wybierał trzy prace, punktując je w kolejności odwrotnej od zajętego miejsca – czyli za trzecie miejsce przyznawał jeden punkt, za drugie dwa i za pierwsze trzy.

Przedstawiamy zwycięzców trzeciej edycji graficznego konkursu mitologicznego „Ogień i woda”.

Pierwsze miejsce zdobyła praca „Brzeginka” Marka Purzyckiego.

Brzeginka Marek Purzycki
Autor sprawnie buduje nastrój paletą barw i światłem. Całość jest spójna i dopracowana. Brzeginka jest zarówno piękna jak i demoniczna.
Anna Niemczak

Dla mnie bezapelacyjny zwycięzca. Bardzo podoba mi się kolorystyka, nostalgiczny klimat (piękne niebo!) i ukazanie prawdziwej natury tej nimfy 🙂 Niejeden pewnie by się skusił….i bardzo by się zdziwił.
Aleksandra Żurek

Niesamowita gra świateł.
Karol Sus

Pięknie uchwycona dwojaka natura brzeginki – zarówno ludzka, jak i demoniczna. Gdyby spojrzeć tylko nad powierzchnię wody – sielanka, ale pod taflą zaczyna się horror.
Barbara Augustyn

Drugie miejsce zajęła „Sedna – bogini morza” Katarzyny Mairer

Sedna Katarzyna Mairer
Długo się przyglądałam tej pracy – jest w niej coś, co naprawdę przykuwa wzrok. Jakaś tajemnica, historia, która aż się prosi o opowiedzenie. Ciekawa, wyważona kompozycja, która mimo licznych fal i krzywizn wydaje się jednak dość spokojna. Na pewno świetnie współgrałaby z tekstem jako uzupełnienie w książce, czy nawet ilustracja komiksowa. Dla mnie plus za ciekawe ujęcie tematu i chętnie zobaczyłabym więcej prac wykonanych w takiej stylistyce.
Monika Laprus–Wierzejska

Świetna kompozycja oraz dobór kolorów, bardzo podoba mi się styl, w jakim została wykonana praca oraz sam pomysł. Smaczku dodają drobne wzorki w postaci kobiety.
Anna Niemczak

Surrealistyczny styl bardzo mi się podoba i idealnie tu pasuje. Dobór kolorów pierwszorzędny.
Aleksandra Żurek

Świetna technicznie, ciekawa kompozycyjnie.
Szymon Holcman

Trzecie miejsce przypadło komiksowi „Woda i Ogień, czyli jak Afrodyta poznała swojego męża”

Scenariusz: Paweł Kicman
Rysunki i kolor: Filip Wojciechowski

Ponadto praca otrzymała specjalne wyróżnienie od działu komiksowego Szuflady.

Woda i Ogień, czyli o tym jak Afrodyta poznała swojego męża

Praca od razu rzuciła mi się w oczy i przyjrzałam się jej jako pierwszej. Nie tylko warsztatowo wypada bardzo dobrze, ale również pod kątem projektowym – naprawdę fajnie wygląda zamknięcie całej kompozycji w „ramce” z wody i ognia. Kolorystyka kadrów jest stonowana i również świetnie współgra z tłem strony. Historia jest prosta i krótka, ale przedstawiona z pomysłem, typografia dopasowana… Wszystko na tej stronie jest całkiem dobrze przemyślane i spójne. Dla mnie każdy element z osobna jest miły dla oka. Myślę, że to chyba nie tylko osobista słabość do komiksu, ale również urzekło mnie zupełnie inne i oryginalne ujęcie tematu.
Monika Laprus–Wierzejska

Uwielbiam komiksy! Piękna kreska i sprawnie opowiedziana historia Afrodyty i jej męża. Widać, że autorzy włożyli w stworzenie pracy wiele wysiłku, kadry są dopracowane, dobrze skomponowane i czytelne a sama Afrodyta – przepiękna!
Anna Niemczak

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie. A to jeszcze nie koniec emocji. Już jutro startuje na Szufladzie głosowanie publiczności.

About the author
Barbara Augustyn
Redaktor działu mitologii. Interesuje się mitami ze wszystkich stron świata, baśniami, legendami, folklorem i historią średniowiecza. Fascynują ją opowieści. Zaczytuje się w literaturze historycznej i fantastycznej. Mimowolnie (acz obsesyjnie) tropi nawiązania do mitów i baśni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *