Życie w średniowiecznej wsi – Frances Gies, Joseph Gies

Gies_Zycie-w-sredniowiecznej-wsi_500pcxWiesz jak było, było ciężko” – ten cytat doskonale oddaje sytuację chłopów między V a XV wiekiem naszej ery. Państwo Gies sugestywnie odmalowują obraz smutnego życia na brytyjskiej wsi na przykładzie malutkiej osady Elton. Życia wypełnionego pracą i krótkimi chwilami szczęścia.

Współcześni mieszkańcy wsi niekoniecznie pracują przy domach, uprawiając ziemię i zajmując się zwierzętami. Raczej dojeżdżają do miast, gdzie piastują bardzo różne stanowiska, a zamiast pracować w polu, doglądają ogródków. Schowani za ogrodzeniami nie tworzą już tak ściśle związanej wspólnoty. Gospodarka chłopska była pierwszym etapem osiadłego życia, które położyło podwaliny pod naszą cywilizację. Zmiana jego trybu ze zbieraczy na „poskramiaczy” natury okazała się jedną z największych rewolucji w historii homo sapiens. Ludzie nie byli już myśliwymi, ale odpowiedzialnymi pracownikami, zjednoczonymi w codziennym znoju.

Bez wsi wewnątrznarodowe zależności byłyby niemożliwe. Feudalizm pozwolił elitom zadbać o swoje interesy i stworzyć sieć powiązań, jednak nie był tak istotny z punktu widzenia organizacji wsi. Chłopi doskonale znali swoją ziemię, nie potrzebowali zwierzchnika narzucającego im, co i jak mają uprawiać. To oni utrzymywali pierwotną więź z naturą, obcowali z nią codziennie. Pan był potrzebny do organizacji jarmarków i targów, zapewniających rozrywkę mieszkańcom wsi. Wszelkie nadwyżki marnowały się, ale wraz z pojawieniem się monet nastał czas handlu. Również na wsiach.

Wymiana towarów nie była już taka prosta jak wcześniej, co komplikowało i tak niezbyt interesujące życie. Mężczyźni pracowali w polu, kobiety doglądały inwentarza. Rodziny działały na wspólny rachunek. W trzynastym i czternastym wieku, którym głównie poświęcona jest ta książka, w skład rodziny wchodziło nie więcej niż pięć osób. Kilka pokoleń nadal mieszkało pod jednym dachem, ale to zrozumiałe, gdy starość zaczynała się po czterdziestce. Ludzie byli przepracowani, zmęczeni i nieszczęśliwi. Wbrew temu, co się uważa, Gilesowie udowadniają, że życie w średniowiecznej wsi nie było proste.

Tytuł: Życie w średniowiecznej wsi

Tytuł oryginalny: Life in a Medieval Village

Autor: Frances Gies, Joseph Gies

Przekład: Jakub Janik

Liczba stron: 441

Rok wydania: 2018

Wydawca: Znak Horyzont

About the author
Łukasz Muniowski
Doktor literatury amerykańskiej. Jego teksty pojawiały się w Krytyce Politycznej, Czasie Kultury, Dwutygodniku i Filozofuj. Mieszka z kilkoma psami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *