Włącz DEMOkrację – Robert Biedroń

Biedron_WlaczDEMOkracje_500pcx_poprNowa książka prezydenta Słupska, Roberta Biedronia, daje wyraźny obraz tego, jak jeden z najpopularniejszych polskich polityków, „nadzieja lewicy”, chciałby sprawować władzę. Forma „Włącz DEMOkrację” tylko częściowo tłumaczy wręcz naiwne zaufanie do demokratycznych wartości.

By zachęcić młodzież do politycznego zaangażowania, Biedroń przedstawia budowę państwa jako grę planszową, w której krok po kroku pionek przesuwa się po planszy, by ostatecznie zasiąść na prezydenckim fotelu. Język, którego autor używa, jest do przesady politycznie poprawny – gracz dysponuje pionkiem, sam jednak pionkiem nie jest. Szata graficzna jest również zachęcająca, rysunki urocze i wraz z językiem tworzą dosłownie obraz demokracji, jakiej chciałby każdy z nas. Na przykład autor książki naprawdę wierzy, że wszyscy mogą się ze sobą dogadać, a polityka jest właśnie sztuką osiągania kompromisu.

Wszystko ładnie i pięknie, ale wiara Biedronia w demokratyczne wartości jest też główną słabością tej książki. Jeśli mowa o rozgrywce, gracz może wygrać, tylko jeśli ślepo wierzy w to samo, co autor. Jeśli ktoś myśli inaczej, musi po prostu ponownie przeczytać poprzedni fragment i wtedy jeszcze raz odpowiedzieć na poprzednie pytanie. Czyli Biedroń jest wręcz przeświadczony, że niechętny demokracji gracz nie rozumie, dlaczego jest tak cudowna, nie zakłada, że ma on swoje powody, by preferować inny ustrój. Czy zatem kompromis jest możliwy tylko po przyznaniu racji autorowi? Stoi to w sprzeczności z przesłaniem, że „wszystko w tej książce-grze zależy tylko od ciebie” – jeśli celem gry jest zwycięstwo, to wręcz przeciwnie – nic nie zależy ode mnie.

Jeśli jednak ktoś podziela przekonania prezydenta Słupska, będzie zachwycony tą książką. Szczerze, zazdroszczę Robertowi Biedroniowi optymizmu i pomysłowości. Porównanie dbania o państwo do sprzątania pokoju czy państwa opiekuńczego do troskliwych rodziców jest proste, ale bardzo skuteczne. Taka demokracja, jaką przedstawia Biedroń, jest ustrojem, któremu każdy powinien dać szansę. Niestety, sporo by straciła po wprowadzeniu w życie.

Tytuł: Włącz DEMOkrację

Autor: Robert Biedroń

Liczba stron: 159

Rok wydania: 2018

Wydawca: Znak Emotikon

About the author
Łukasz Muniowski
Doktor literatury amerykańskiej. Jego teksty pojawiały się w Krytyce Politycznej, Czasie Kultury, Dwutygodniku i Filozofuj. Mieszka z kilkoma psami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *