Warunki oświetlenia. Elegie – Emmanuel Hocquard

Arlou -Prom przez kana³ La Manche.inddW 2010 roku po raz pierwszy wręczono Nagrodę Europejskiego Poety Wolności. Pośród nominowanych znalazł się francuski poeta Emmanuel Hocquard z tomem „Warunki oświetlenia. Elegie”.

Zacząć bez przyimka

Spojrzenie umyka przed ciałem

Pchnij drzwi na zewnątrz

Upał jest wydarzeniem

Dobrze ci w czerwonym

Otwieramy tom poetycki i widzimy utwory takie jak powyższy. Natychmiast budzi się nasza wyobraźnia, procesy myślowe, skojarzeniowe pracują na najwyższych obrotach, szukamy, dopasowujemy, ustalamy sens pięciu wersów połączonych w jeden utwór. I niczego nie znajdujemy.

Emmanuel Hocquard swoich poetyckich przodków ma wśród awangardzistów. Francuski poeta poszukuje wolności, którą upatruje w nieskrępowanym słowie. Słowie, warto dodać, które nie ma mówić o czymś, ale być środkiem i celem jednocześnie. Autor porzucił semantykę, skupił się na relacji zdanie – zdanie. Jak na awangardzistę przystało, odrzucił to, co przeszkadza mu w jego poszukiwaniach. Ale należy podkreślić, iż narzucił sobie rygor formy, wszystkie wiersze będą więc miały identyczny układ graficzny.

Wiersze z „Warunków oświetlenia” umykają wszelkim interpretacjom, bo nie w tym celu zostały stworzone. Autor wyraźnie podkreśla w dołączonych do tomu „Uwagach”, że zależy mu na otwarciu czytelnika na nowe doświadczenia. Zaproponował w ośmiu punktach możliwości odczytywania utworów z tego zbioru, jednakże bardziej na zasadzie eksperymentu.

W tych wierszach poeta jakby mówił do czytelnika: nie wizualizuj słów jako opisu konkretnego miejsca/zjawiska/osoby/zdarzenia, patrz na słowa jak na zbiór liter, trop wzajemne relacje i powiązania między słowami, zdaniami. A to zadanie niełatwe. I chyba tylko dla nielicznych.

„Warunki oświetlenia” polecam miłośnikom eksperymentów oraz poszukiwaczom nowych środków wyrazu.

Kinga Młynarska

  1. Tytuł: „Warunki oświetlenia. Elegie”
  2. Autor: Emmanuel Hocquard
  3. Okładka: twarda
  4. Liczba stron: 180
  5. Data wydania: 2009
  6. Wydawnictwo: słowo / obraz terytoria

About the author
Kinga Młynarska
Mama dwójki urwisów na pełny etat, absolwentka filologii polskiej z pasją, miłośniczka szeroko pojętej kultury i sztuki. Stawia na rozwój. Zwykle uśmiechnięta. Uczy się życia...

komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *