Tajemnice Manhattanu – Colin Harrison

z20216893QW zalewie skandynawskich – lub stylizowanych na tamtejszą konwencję – kryminałów interesującą lekturą może okazać się amerykańska powieść z połowy lat dziewięćdziesiątych. „Tajemnice Manhattanu” Colina Harrisona zostały w Polsce wydane przy okazji premiery filmu pod tym samym tytułem z Adrienem Brodym w roli głównej.

Powieść ta to czarny kryminał ze wszystkimi swoimi cechami gatunkowymi. Jest więc mrocznie, depresyjnie i w ciemnych barwach. Porter Wren – główny bohater i jednocześnie narrator – jest starym wyjadaczem dziennikarstwa tabloidowego, z niejednego pieca jadł już chleb. Ciemna strona Nowego Jorku pod rządami Rudolpha Giulianiego nie ma przed nim tajemnic – wie, z kim rozmawiać, jak to robić i gdzie szukać tematów. Jego domowe życie jest przeciwieństwem świata, o którym pisze. Ma piękną i utalentowaną żonę – chirurga ręki, dwoje ślicznych dzieci.

Pewnego dnia na przyjęciu spotyka atrakcyjną kobietę – wdowę po zamordowanym reżyserze filmowym. Caroline fascynuje go i pociąga, ale Wren świadomy jest, że jej zainteresowanie nie jest bezinteresowne. Jak na klasyczny czarny kryminał przystało, tak i tutaj mroczna i niezwykle tajemnicza kobieta zmienia życie bohatera, pociąga go za sobą, zabiera do mrocznego i złego świata. Okazuje się, że nie tak łatwo wydostać się z niego, a sieć zależności i powiązań wydaje się nie mieć końca.

Harrison zbudował narrację przede wszystkim na znakomitej intrydze – trudno domyślić się zakończenia, rozwiązać coraz liczniej pojawiające się zagadki. Klimat budowany jest jednak także niezwykle starannym językiem – wyszukane zdania, porównania, ale też dość ostre sceny seksu. Poza tym autor stworzył znakomitych bohaterów i bohaterki – są niejednoznaczni, a przez to trudni do oceny. Stopniowo dowiadujemy się o nich coraz więcej i zostajemy zmuszeni do zmiany opinii.

„Tajemnice Mahattanu” to również opowieść o mieście. Nowy Jork to miejsce dość ponure i dekadenckie, ale przez to atrakcyjne. Harrison pokazuje jego piękno i brzydotę, a także podział mieszkańców na klasy społeczne. Zabiera nas do najdroższych apartamentowców i do slumsów. Wszędzie bowiem może być ciekawie. Ważnym wątkiem jest właśnie ciekawość, a najbardziej interesujące są tajemnice, które w NY kryją się niemal wszędzie.

 

Tytuł: „Tajemnice Manhattanu”

Autor: Colin Harrison

Tłumaczenie: Janusz Ochab

Wydawnictwo: Agora S.A.

Premiera: czerwiec 2016

About the author
Anna Godzińska
Ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, autorka tekstów o miłości poza fikcją w magazynie Papermint oraz o literaturze w Magazynie Feministycznym Zadra. Fanka kobiet - artystek wszelakich, a przede wszystkim molica książkowa;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *