Sprawa Rembrandta – Daniel Silva

Kradzież dzieła sztuki jest rzeczą względnie prostą. Natomiast znalezienie kupca na dzieło powszechnie znane stanowi nie lada wyzwanie dlatego przeważnie takich kradzieży dokonuje się na zlecenie. Jest to jeden z wielu snobizmów, trapiących bogaczy tego świata niczym dokuczliwa wysypka. Koniecznie chcą lokować pieniądze w czymś, co na dobrą sprawę jest bezużyteczne i nie przynosi dochodu, a odkryte w prywatnych zbiorach może ich wpędzić w nieliche kłopoty. Kradzieże dzieł sztuki rzadko interesują zwykłych obywateli, zajętych zarabianiem na bieżące wydatki i płaceniem podatków. Zbiory muzealne zwykle mało ich obchodzą, podobnie jak fakt, że ktoś bogaty straci przedmiot zbytku. Nie zdają sobie sprawy z tego, jak bardzo na tym świecie powiązane są pewne sprawy, na pozór nie mające nic ze sobą wspólnego. O tym właśnie opowiada Daniel Silva w swej powieści „Sprawa Rembrandta”, której główną postacią jest bohater całej serii książek Silvy, Gabriel Allon.

Na całym świecie mnożą się zuchwałe kradzieże starych obrazów. Nie pomagają żadne zabezpieczenia, które zresztą są na miarę możliwości finansowych muzeów i galerii – czyli niezbyt dobre. Wydawać by się mogło, że to wszystko niewiele obchodzi mieszkańca angielskiego miasteczka Glastonebury, Christophera Liddella, chociaż jest on konserwatorem obrazów. Ma własne kłopoty – była żona ogranicza jego spotkania z córeczką, a konieczność mieszkania w takim miejscu jak Glastonebury bardzo go przygnębia. Jednak jego kłopoty kończą się szybko i drastycznie. Zostaje zamordowany. Ktoś wiedział, jak cenny obraz otrzymał on do renowacji.

Tylko jedna osoba z tych, którzy przeczytali wiadomość o śmierci Liddella, orientuje się jak ważnym wydarzeniem było to morderstwo. Niejaki Isherwood, marchand, który za fizjonomią rozpustnego bogacza ukrywa drugą, nieporównanie groźniejszą twarz. Na co dzień przedsiębiorca w obrocie dziełami sztuki, nieźle sobie radzący nawet w warunkach światowego kryzysu, pracuje też jako… no właśnie. Jednak w tej sprawie ma to drugorzędne znaczenie. Isherwood chce odzyskać cenny obraz, którego strata oznacza dla niego ruinę finansową i utratę wiarygodności. Dlatego udaje się do Kornwalii, do przyjaciela który – podobnie jak on – nie jest do końca tym za kogo się podaje. Przede wszystkim jest artystą w dziedzinie renowacji starych obrazów i wybitnym historykiem sztuki. Gabriel, niezbyt zresztą chętnie, decyduje się mu pomóc, mimo że postanowił już skończyć z podobnymi sprawami. Angażuje w sprawę swoją pomocnicę i jednocześnie żonę, młodą i piękną Chiarę. Oboje szybko się orientują, że zaginiony obraz ma dość specyficzną historię i że jego rabunek może być częścią czegoś większego niż zwykła kradzież dzieł sztuki. Początkowo jednak nie przypuszczają, że w swoich poszukiwaniach będą musieli dotrzeć do spraw, których korzenie sięgają II wojny światowej. Nie wiedzą też, jak szybko znajdą się w śmiertelnym niebezpieczeństwie…

Daniel Silva, który ma na swym koncie już wiele bestsellerów, tym razem wprowadza czytelników w świat sztuki, zwykle uważany za bezpieczny i dla nie-koneserów mało ciekawy. Głównym wątkiem jest oczywiście poszukiwanie zaginionego obrazu Rembrandta. Na tym tle autor ukazuje grę wywiadów i całą skomplikowaną sieć polityki międzynarodowej, w której życie pojedynczego człowieka nie ma żadnego znaczenia. Nawiązuje też do najnowszych wydarzeń politycznych i zagrożeń, o których można przeczytać w codziennych gazetach. Jakby mimochodem zadaje pytanie, jak bardzo jesteśmy odpowiedzialni za grzechy naszych ojców, jeśli czerpiemy zyski z ich mrocznej przeszłości. To bardzo ważne pytanie, szczególnie w kontekście wydarzeń, zachodzących w powieści. Wszystko to opisane jest pięknym, powściągliwym stylem przez autora, który naprawdę wie, jak stworzyć nastój suspensu i niepewności. Idealna lektura dla czytelnika spragnionego sensacji i adrenaliny.

Książka jest bardzo ładnie wydana, ze starannie skomponowaną okładką w pięknych, stonowanych barwach grafitu, czerni i niebieskiego, z wypukło nadrukowanym tytułem. Duża, wyraźna czcionka ułatwia czytanie, co nie jest bez znaczenia dla osób o słabszym wzroku.

Luiza „Eviva” Dobrzyńska
Ocena: 5/5

Tytuł: „Sprawa Rembrandta”

Autor: Daniel Silva

Ilość stron: 380

Rok wydania: 2012

Wydawnictwo: Muza S.A.

About the author
Technik MD, czyli maniakalno-depresyjny. Histeryczna miłośniczka kotów, Star Treka i książek. Na co dzień pracuje z dziećmi, nic więc dziwnego, że zamiast starzeć się z godnością dziecinnieje coraz bardziej. Główna wada: pisze. Główna zaleta: może pisać na dowolny temat...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *