Śmierć bohatera, który nie może umrzeć – recenzja komiksu „Deadpool: Wszystko, co dobre…”

Kiedy bierzesz ślub z demonem, istnieje szansa, że pewnego dnia znów obudzi się w nim chęć czynienia zła. Tego właśnie doświadcza Wade Wilson, który miał nadzieję, że jego życie osobiste niebawem się uporządkuje.

Deadpool9

Shikla wydaje się kobietą idealną. Wyrozumiała, piękna, mająca pod swoim panowaniem tysiące nieopisanych stworów – kogoś takiego łatwo pokochać. Wade Wilson jednak nie jest z nią szczęśliwy. Ogólnie jest jakiś mało zadowolony, snuje się po ulicach miasta oraz po zamieszkanych przez poddanych Shikli podziemiach i nie może znaleźć sobie miejsca. Odczuwa ogromne poczucie winy w związku ze swoją przeszłością. Łatwo go zrozumieć – idealna maszyna do zabijania, którą miał się stać, to przecież człowiek mający sumienie, przekonania, a przede wszystkim bliskich. Zmuszony do zabijania zatracił gdzieś swoje człowieczeństwo. Kiedy okazało się, że ma córkę, zaczął wreszcie myśleć o przyszłości. Analizował świat, by zobaczyć, jaka przyszłość czeka jego dziecko. Dlatego też w tym komiksie Wilson postanawia wyrównać rachunki i uporządkować swoje otoczenie. W taki sposób chce zapewnić lepszy start Ellie.

MNDeadpool9_p2

Czym jeszcze mogą nas zaskoczyć scenarzyści tej intertekstualnej serii…? Gadający pies? Jest. Kaczor Howard? Oczywiście. Krwiożerczy koncern naftowy wspierany przez imperialistyczne wojska? Czemu nie. Wszystko to łączy w zgrabną całość struktura opowieści, na jakiej zbudował swój sukces Deadpool. Tu ciągle przydarzają się różne dziwne, niespodziewane rzeczy. W innym komiksie mogłyby nie mieć sensu, odrzucać, tu jednak pewna przypadkowość wpisana jest w kod DNA fabuły. Zaskakujące jest jednak to, że pomimo tych nieprzewidzianych intruzji „Deadpool” w rękach Posehna i Duggana stał się zaskakująco głęboką i przemyślaną serią. Wątki pozornie bezładne łączyły się na końcu, a sam bohater zyskał kolejny wymiar. Pożegnania są zawsze takie smutne.

Łukasz Muniowski

Scenariusz: Brian Posehn, Gerry Duggan
Rysunki: Mike Hawthorne, Salva Espin
Wydanie: I
Data wydania: Kwiecień 2018
Wydawca oryginału: Marvel
Tłumaczenie: Oskar Rogowski
Druk: kolor
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 167×255 mm
Stron: 180
Cena: 39,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328126541

About the author
Łukasz Muniowski
Doktor literatury amerykańskiej. Jego teksty pojawiały się w Krytyce Politycznej, Czasie Kultury, Dwutygodniku i Filozofuj. Mieszka z kilkoma psami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *