Skóra – Toni Morrison

skoraCechą charakterystyczną twórczości Toni Morrison, noblistki z 1993 roku, są trafne spostrzeżenia dotyczące współczesnej Ameryki. Pisarka znakomicie wyciąga na wierzch to, co wydaje się nieobecne, a tak naprawdę jest ukrywane, chowane za polityczną poprawnością i hollywoodzkim uśmiechem. „Skóra” mówi o dwóch takich tajemnicach – rasizmie oraz pedofilii. To także poruszająca narracja o trudnej relacji matki i córki, a także traumach, od których trudno się uwolnić.

Okładka książki nawiązuje do głównej bohaterki – Bride to czarnoskóra kobieta sukcesu, ubrana zawsze na biało, na wysokich szpilkach. Piękność. Jednak nie dla swojej matki, która nie jest w stanie zaakceptować barwy skóry córki. Sama jest biała, podobnie jak ojciec, który odszedł, bo nie wierzył, że dziecko innego koloru jest on sam. Ten żart genetyczny dalekich przodków zniszczył rodzinę i relacje wewnątrz niej. Protagonistka niesie ze sobą tę traumę inności i pragnienia zaakceptowania przez matkę. Pragnąc jej zainteresowania, doprowadza do tragedii, którą teraz chce naprawić. Jej gest jednak – niczym kostka domina – uruchamia kolejne tragedie. Każdy bowiem jest tutaj uwikłany, nosi tajemnicę, krzywdę.

Dzięki temu, że Morrison rozpisała swoją powieść na wiele głosów, możemy poznać różne perspektywy i dowiedzieć się więcej o motywach działania bohaterów i bohaterek. To nie tylko narracje matki i córki, ale także byłego chłopaka Bride czy przyjaciółki. Wszyscy są dotknięci traumą pedofilii – byli molestowani albo widzieli, jak ktoś krzywdzi dziecko. Booker dodatkowo nigdy nie zakończył żałoby po bracie – i to właśnie przeszkadza mu w zbudowaniu zdrowej relacji z kobietą.

Zanim jednak dojdzie do wyjaśnień  i rozmowy, a także powrotu, Bride musi przejść trudną drogę i niemal dosłownie wrócić do dzieciństwa – stanie się zależna od innych, nagle znikną jej piersi i owłosienie łonowe, a dziurki w uszach zarosną. To będzie dla niej moment zrozumienia, kim jest i czego pragnie, zostanie zmuszona do refleksji na swój temat, przyjrzenia się sobie.

Ta niewielkich rozmiarów książka daje ogromny wachlarz interpretacyjny. Pozwala przyjrzeć się współczesnej Ameryce, zastanowić nad rasizmem i pochopną oceną innych. To także głęboka narracja o trudnych relacjach matki i córki oraz związkach między kobietami i mężczyznami, ale przede wszystkim o traumach i demonach obecnych w naszym życiu.

 

Tytuł: „Skóra”

Autorka: Toni Morrison

Tłumaczenie: Jolanta Kozak

Wydawnictwo: Świat Książki

Premiera: 18 maja 2016

About the author
Anna Godzińska
Ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, autorka tekstów o miłości poza fikcją w magazynie Papermint oraz o literaturze w Magazynie Feministycznym Zadra. Fanka kobiet - artystek wszelakich, a przede wszystkim molica książkowa;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *