Seria „All for the Game” Nory Sakavic

Nie jestem wielką fanką sportu. Właściwie mogę z powodzeniem nazwać się sportowym ignorantem, choć ostatnio zaczęło się to zmieniać za sprawą nieoczekiwanych doświadczeń w kontaktach z pasjonatami. Mam pewną irytującą słabość do ludzi z pasją – zawsze chętnie słucham, co mają do powiedzenia, i z ciekawością rejestruję emocje towarzyszące im przy snuciu opowieści. Zwykle kończy się to tym, że zaczynam poszukiwać książek o podobnej tematyce, żeby poszerzyć swoją wiedzę.

Tak właśnie trafiłam na serię Nory Sakavic „All for the Game”, za której publikację w Polsce odpowiada Wydawnictwo Niezwykłe. Do tej pory doczekaliśmy się wydania dwóch książek tej autorki, a ostatnia – „The King’s Men” czeka w kolejce.

Neil Josten to utalentowany gracz Exy. Poznajemy go w chwili, gdy wieczorem wraca na stadion w nadziei, że uda mu się na nim przespać i rano wrócić do treningów. Neil jest bowiem uciekinierem. Ściga go nie tylko skomplikowana przeszłość, ale również jego własne demony. Od wielu lat pozostaje w drodze, za towarzyszkę podróży mając własną matkę. Niestety, okazuje się, że również ona go opuszcza, kiedy po ciężkiej strzelaninie umiera w jego ramionach na brzegu morza.

Neil nie potrzebuje przyjaciół, a tym bardziej nie wyobraża sobie, że nagle mógłby stać się ważną częścią drużyny Exy, mimo swojej niesłabnącej miłości do tej gry. Tego wieczoru na jego drodze staje jednak trener drużyny z Uniwersytetu Stanowego Palmetto, zwanej Lisami. Dotąd wszyscy zdążyli się przyzwyczaić, że Lisy ciągle ponoszą porażki. Skład drużyny pozostawia wiele do życzenia – byli narkomani, awanturnicy i niezdyscyplinowani wyrzutkowie nie potrafią się zjednoczyć nawet w obliczu zmasowanego ataku przeciwników. Właśnie ta drużyna chce teraz włączyć Neila w swoje szeregi, a on z różnych powodów nie może powiedzieć im „nie”. Nie może też powiedzieć im „tak”, więc uważa swoją obecność w Palmetto za stan przejściowy. Na szczęście nie wszyscy podzielają jego podejście.

Były zawodnik Kruków – najlepszej drużyny uniwersyteckiej w kraju, a obecnie napastnik Lisów Kelvin Day i wiecznie towarzyszący mu agresywny bramkarz Lisów Andrew postanawiają wykorzystać pełen potencjał Neila bez względu na to, czy będzie mu się to podobać, czy nie. Andrew wydaje się szczególnie zdeterminowany w tym dążeniu, a jemu wyjątkowo trudno jest odmówić. Złośliwy, niezrównoważony i kompletnie nieprzewidywalny stawia sobie za punkt honoru zamienić życie Neila w piekło. Ale czy to na pewno jego jedyna intencja?

Seria „All for the Game” koncentruje się na miłości do sportu i konsekwencjach, jakie ta miłość wywołuje w życiu kilku młodych ludzi. Stworzona specjalnie na użytek książki gra Exy jest bardzo brutalna i wymaga nie tylko dużej fizycznej sprawności, ale również ogromnej szybkości i niezłomnego charakteru. Ze wszystkich znanych nam dyscyplin sportowych najbardziej przypomina chyba skrzyżowanie lacrosse z hokejem na trawie.

Mecze i towarzyszące im emocje nie są jednak jedynym tematem książek. Autorka w ciekawy, poruszający sposób opowiada o tragicznej przeszłości swoich młodych bohaterów, nie stroniąc przy tym od trudnych tematów. Antyspołeczne zachowanie Andrew ma swoje bolesne podłoże, podobnie jak wycofanie i pozorna oziębłość Neila oraz irytująca zawziętość Kevina. Cała drużyna Lisów to ludzie, którzy już bardzo wiele przeszli w życiu i nie spodziewają się w nim niczego dobrego. Nie mają też za bardzo pretekstu do tego, żeby dopuścić do siebie więcej osób, wysilać się na bycie otwartymi w relacjach. Poznawanie Andrew jest jak zdobywanie bastionu otoczonego głęboką fosą, w której mieszkają dwugłowe smoki. W moim odczuciu to najlepiej zbudowana postać, aktywny antybohater, który kreuje fabułę i nadaje jej zabójcze tempo. Neil dotrzymuje mu kroku, choć chwilami, szczególnie na początku, wydaje się nijaki, przezroczysty. Ciągłe przemieszczanie się z miejsca na miejsce i ukrywanie się przed ludźmi sprawiają, że trudno jest wydobyć z niego jego prawdziwy charakter, ukryty pod grubą warstwą farby do włosów, zakamuflowany w fałszywych dokumentach tożsamości.

Dodatkowo druga część „The Raven King” wprowadza więcej intrygujących bohaterów za sprawą kapitana drużyny Kruków – Riko i jego sadystycznej wendetty wymierzonej w Neila. Ostatecznie nikt nie może się czuć tutaj całkowicie bezpieczny. Świat „All for the game” jest surowy i okrutny, przypomina pole niekończącej się walki. Podobno na takiej ziemi nie mogą rosnąć kwiaty, chyba że podlewane krwią. Mimo to niektórzy podejmują wysiłek odnalezienia własnego szczęścia i myślę, że to najbardziej spodobało mi się w tej historii.

– Twoi rodzice nie żyją, a u ciebie nie wszystko jest w porządku i nic już nie będzie dobrze – usłyszał głos bramkarza. – To dla ciebie nic nowego, ale aż do maja jesteś Neilem Jostenem, a ja obiecałem, że pomogę ci przeżyć. Nie obchodzi mnie, czy jutro użyjesz tego telefonu. Mam gdzieś, jeśli nie będziesz go w ogóle używał. Ale zatrzymasz go, ponieważ pewnego dnia możesz go potrzebować. A gdy ten dzień nadejdzie, nie uciekniesz. Pomyślisz wtedy, co ci obiecałem, i zadzwonisz.

Magdalena Pioruńska

Wydawnictwo: Niezwykłe

Autor: Nora Sakavic

Tytuły: The Foxhole Court, The Raven King

Data wydania: 2018

About the author
Magdalena Pioruńska
twórca i redaktor naczelna Szuflady, prezes Fundacji Szuflada. Koordynatorka paru literackich projektów w Opolu w tym Festiwalu Natchnienia, antologii magicznych opowiadań o Opolu, odpowiadała za blok literacki przy festiwalu Dni Fantastyki we Wrocławiu. Z wykształcenia politolog, dziennikarka, anglistka i literaturoznawczyni. Absolwentka Studium Literacko- Artystycznego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dotąd wydała książkę poświęconą rozpadowi Jugosławii, zbiór opowiadań fantasy "Opowieści z Zoa", a także jej tekst pojawił się w antologii fantasy: "Dziedzictwo gwiazd". Autorka powieści "Twierdza Kimerydu". W życiu wyznaje dwie proste prawdy: "Nikt ani nic poza Tobą samym nie może sprawić byś był szczęśliwy albo nieszczęśliwy" oraz "Wolność to stan umysłu."

komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *