Różowe kartoteki – Mikołaj Milcke

kartotekiJeden dzień może zmienić całkowicie czyjeś życie. Niby truizm, ale wywołuje jednak ciarki na plecach. Takie historie zdarzają się ludziom – innym, nie nam. Podobnie pewnie myślał główny bohater książki Mikołaja Milcke „Różowe kartoteki”. Choć przez ponad trzydzieści lat bał się, że dopadnie go przeszłość, nie przeczuwał, że w końcu jednak wywróci jego egzystencję w tak dramatyczny sposób i to w ciągu kilkunastu godzin.

Gdy Ksawery Downar 22 czerwca 2015 roku o 7.30 rano udziela wywiadu w radiu, nic nie zapowiada burzy w jego życiu. Pełen energii udaje się do biura swojej partii, aby przygotować się do konferencji prasowej. Jest wicemarszałkiem Senatu i – jak za chwilę ma to zostać ogłoszone – kandydatem Prawicy Polskiej na Prezydenta Polski. Do spotkania z mediami jednak nie dojdzie, a bohater będzie zmuszony do konfrontacji z własną przeszłością, która zamknięta została na kilkunastu stronach, w teczce z napisem „TW SYNEK”. Najważniejszą informacją dotyczącą Ksawerego, szanowanego ojca, męża i długoletniego lekarza, jest kwestia jego homoseksualizmu.

„Różowe teczki” związane są z akcją „Hiacynt” – zmasowaną interwencją milicji, wymierzoną przeciwko środowisku gejów. Downar odnajduje w dokumentach nie tylko historię swojej komunistycznej przeszłości, ale i zdjęcia sprzed kilku miesięcy. Jest pewien, że ktoś bardzo chce mu zaszkodzić. Pytanie tylko – kto?

Od tego momentu akcja mocno przyspiesza. Milcke dzieli tekst nie na rozdziały, ale na godziny. Podaje dokładny czas kolejnego spotkania czy następnej rozmowy. Ich bowiem protagonista odbywa mnóstwo. Zwiedza Warszawę szlakiem kochanków – wszyscy stają się podejrzani. Dla Downara to konfrontacja nie tylko z byłymi partnerami, ale i z sobą teraz.

Milcke maluje obraz współczesnej Polski w dość smutnych kolorach, ale jednocześnie oczywistych. Polityka jest brudnym zajęciem dla facetów pozbawionych sentymentów. Tu wszyscy noszą maski i udają. Główny bohater też przez trzydzieści lat grał, ukrywał się, starał się być kimś, kogo chcieli w nim widzieć inni. To znakomity przykład na to, jak nacisk społeczny i nietolerancja zmuszają ludzi do ukrywania prawdy, do życia w kłamstwie i do zniszczenia życia nie tylko sobie, ale i wielu innym osobom. Ku refleksji przed kolejnymi wyborami parlamentarnymi!

Autor: Mikołaj Milcke
Tytuł: Różowe teczki
Wydawnictwo: Dobra Literatura
Premiera: 22 września 2015

About the author
Anna Godzińska
Ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, autorka tekstów o miłości poza fikcją w magazynie Papermint oraz o literaturze w Magazynie Feministycznym Zadra. Fanka kobiet - artystek wszelakich, a przede wszystkim molica książkowa;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *