Recenzja komiksu „Usagi Yojimbo #30: Złodzieje i szpiedzy” Stana Sakai

Stan Sakai uczynił głównym bohaterem serii swoich komiksów królika, który we własnej osobie jest  wędrownym roninem. Miyamoto Usagi przemierza kraj jako pielgrzym-wojownik. Czas, w jakim rozgrywa się akcja, to okres Edo, czyli wiek XVII.

USAGI_Zlodzieje

Tom rozpoczyna się od nietypowej dla autora – bo humorystycznej – historyjki, która opowiada o dwóch złodziejkach. Kitsume to jedna z nich. Jest dobrze znaną postacią z serii o króliczym samuraju – to ona często staje na drodze ronina. Drugą złodziejką jest liderka Neko Ninja, Chizu. Ich celem jest zdobycie zwoju z nietypowym malowidłem. Kitsume traktuje go jako drogocenny nabytek do swojego majątku, natomiast druga złodziejka upatruje w tym szansę na rozbicie planów Władcy Cieni. Mimo wszystko Usagi świetnie daje sobie z nimi radę. Opowieścią „Złodziejka i Kunoichi”  Stan Sakai udowadnia, że nawet w przypadku komicznych kadrów potrafi sobie poradzić.

usagi25-Plansza_1

Opowieści Stana Sakai zawsze charakteryzują się morałem na koniec zeszytu. W każdej możliwej sytuacji scenarzysta akcentuje dobro, stawiając je ponad zło. Z kolei główny bohater, walcząc z wrogiem, woli umrzeć niż odpuścić. Autor często krytykuje niesprawiedliwość i zachłanność ludzi, którzy do swojego celu dochodzą po przysłowiowych trupach. Wszystko to jest doskonale widoczne w nowelach „Jednoręki szermierz” oraz „Odległa góra”.

usagi25-Plansza_2

W „Śmierci mistrza herbaty” znajdziemy nawiązanie do ważnej herbacianej ceremonii. Dochodzi również do spotkania Usagiego z cudzoziemcem – złym i butnym europejczykiem będącym emisariuszem króla. Obca postać pragnie rozlewu krwi. Jaki jest tego cel? Zwykła ciekawość. Jak to jest zabijać, jak to jest sprawiać cierpienie, jak to jest, kiedy ktoś umiera na twoich oczach? W „Pannie Młodej” dochodzi dodatkowo do intrygi między kochankami. Swój udział w tym ma ronin. Poznajemy tutaj kolejną cechę Sakai. Otóż podczas lektury jest wiele niewiadomych, a dopiero koniec tłumaczy wszystko – dlatego tylko wytrwali zrozumieją!

usagi25-Plansza_3

30 tom przygód Usagiego jest bardzo udanym zbiorem opowieści. Poza doskonałymi rysunkami i kadrami wart uwagi jest przede wszystkim humor samego autora. Gwarantowane bóle brzucha od śmiechu, ponieważ żarty i gagi pojawiają się dosłownie na każdej stronie. Ciekawa propozycja, aby odpocząć po całym dniu zmagań i stresu – usiąść w ulubionym fotelu z tomem 30.

Kamil Żółkiewicz

Usagi Yojimbo tom 30: „Złodzieje i szpiedzy”
Scenariusz: Stan Sakai
Rysunki: Stan Sakai
Tłumaczenie: Jarosław Grzędowicz
Wydawca: Egmont
Data publikacji: 14.09.2016 r.
Druk: czaro-biały
Oprawa: miękka
Format: 145 x 205 mm
Stron: 184
Cena: 35 zł

About the author
Kamil Jan Żółkiewicz
Interesuję się szeroko pojętą sztuką. Pasjonuje mnie muzyka – sam gram na gitarze – grafika komputerowa, animacja, film, literatura, oraz wszelkie sztuki plastyczne. Ponadto piszę dla wielu serwisów internetowych głównie zajmujących się kulturą oraz – wspomnianą przed chwilą – sztuką. Recenzje, które piszę – i nie tylko – są bliskie mojemu sercu wówczas, kiedy mam oceniać film animowany. To właśnie ten gatunek filmowy towarzyszył mi od najwcześniejszych lat mojego życia, przez filmy takie, jak „Gdzie jest Nemo”, czy „Potwory i spółka” zainteresowałem się głębiej samą kinematografia oraz grafiką komputerową, która coraz bardziej uzależnia od siebie współczesne kino. Chciałbym stworzyć przede wszystkim własny film animowany, więc zapraszam chętnych do pomocy! To właśnie animacja zapoznała mnie z komiksem, ona sprawiła, że skłoniłem się sięgnąć po swój pierwszy zeszyt komiksowy. A następnie sięgnąłem po książkę i w ten sposób zadomowiłem się w literaturze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *