Prawda leży pod powierzchnią, czyli „The Tunnels” Roberta Chaunceya

logo6square

Miasteczko Griffin w stanie Georgia to słynna na cały świat dziura zabita dechami. Malownicza okolica znajduje się niecałą godzinę jazdy od Atlanty i służyła jako plan filmowy takich produkcji jak Walking Dead czy Igrzyska śmierci. Czy takie miejsce – przypadkowa, tania lokacja filmowa, turystyczny raj, miasteczko w południowych Stanach – może być centrum świata? Czy może tam dojść do wydarzeń, które wpłyną na losy nas wszystkich?

Tak, bo Griffin jest wyjątkowe.

Rozciągają się pod nim tunele.

The Tunnels to paradokumentalny podcast z Deaf Spider Productions, napisany i realizowany przez Roberta Chaunceya. Wciela się on także w główną postać – samego siebie, mieszkańca Griffin, który niedawno wprowadził się do miasteczka. Robert jest wielbicielem podcastów i stwierdza, że legenda miejska związana z Griffin to świetna okazja do rozpoczęcia własnej audycji internetowej w postaci relacji ze śledztwa dziennikarskiego. Tunele pod miastem to początkowo nic innego jak urban legend – każdy ma własną wersję historii na ich temat, a nasz bohater kolekcjonuje je wszystkie. Dociera po kolei do osób, które miały z nimi styczność, od przypadkowych przechodniów po ekipę wyburzeniową, jaka przemieniała te tajemnicze podziemne konstrukcje w zdatne do użytku dla ludzi przejścia podziemne. Ale ten projekt szybko upadł i Robert chciałby wiedzieć dlaczego. Czy tunele zostały stworzone przez przemytników w okresie prohibicji? Czy to efekt procesów erupcyjnych? Czy opowieści dzieci o potworach żyjących w tunelach to tylko straszne historie opowiadane przy ognisku? Część mieszkańców nawet nie słyszała o tunelach, a część nie chce o nich mówić. W toku śledztwa Robert, wspomagany przez lokalną bibliotekarkę Carrie, odkrywa coraz więcej niepokojących informacji. Co łączy tunele pod miastem, pożar szpitala psychiatrycznego sprzed lat i niebezpieczną sektę żyjącą na obrzeżach Griffin? Tego dowiemy się, słuchając kolejnych odcinków.

Podcast liczy obecnie trzy krótkie sezony, dwa pierwsze mają po zaledwie sześć odcinków, a trzeci – dziewięć. Do tego dochodzi kilka parominutowych odcinków specjalnych, wyemitowanych w przerwach pomiędzy sezonami.

The Tunnels jest wyjątkowe. Bazuje na faktach: Griffin istnieje, a pod nim rozciągają się tunele, których przeznaczenia ani sposobu powstania nikt nie zna. Chauncey bierze ten element rzeczywistości i nadbudowuje na nim niesamowitą historię z dreszczykiem. Podcast jest przerażający. Wykorzystuje różne motywy, nastroje i sposoby straszenia odbiorców. Epatuje jawną grozą atakujących potworów i wszechobecnym, podskórnym lękiem przed nieznanym i niezrozumiałym, a nawet nadciągającą globalną katastrofą związaną z tunelami. Motyw szpitala psychiatrycznego przypomina pod względem klimatu drugi sezon American Horror Story. The Tunnels świetnie operuje dostępnym materiałem, tak rzeczywistym, jak i fikcyjnym. Seria powstała z miłości do podcastów, a inspiracje i zapożyczenia są w niej wszechobecne.

Wyjątkowość The Tunnels polega na tym, że jest to świetny tytuł do rozpoczęcia przygody z podcastami i jednocześnie pozycja obowiązkowa dla zagorzałych miłośników tego medium. To mikroświat radia internetowego. W czasie audycji wspomniane zostają wszystkie najważniejsze i aktualnie popularne tytuły. Chauncey jest na bieżąco ze tym, czego warto słuchać, i nieustannie tworzy kompilacje polecanych podcastów. Po wysłuchaniu The Tunnels moja radiowa biblioteka zdecydowanie się powiększyła.The Tunnels odzwierciedla renesans audycji radiowej, który zachodzi właśnie w kulturze cyfrowej. Podcasty to odrodzenie radia w Internecie. Tylko fakt, że nie jesteśmy już uzależnieni od ramówki, pozwala nadążyć za bogactwem treści i tytułów. Chauncey zdecydowanie pomaga nam dotrzymać kroku wciąż rozrastającej się ofercie strasznych, zabawnych i fascynujących opowieści. Także na poziomie treści The Tunnels to hołd złożony najlepszym podcastom. Forma śledztwa dziennikarskiego, czołówka czy elementy fabuły zostały oczywiście zapożyczone z produkcji Public Radio Alliance, takich jak Tanis czy The Black Tapes. Legendy miejskie i teorie spiskowe, apokaliptyczne wydarzenia o globalnym charakterze i wszechobecne mroczne kulty to praktycznie wizytówki serii produkowanych przez Public Radio Alliance. I wszystkie te elementy znajdują się w The Tunnels, tylko na nieco mniejszą skalę. To bardziej kameralna opowieść, ale najeżona cytatami i odniesieniami także do innych serii. Jednocześnie wykorzystanie tych wszystkich elementów tworzy razem oryginalną i wciągającą całość o specyficznym charakterze. Chauncey zadbał o to, aby seria nosiła wyraźny ślad jego własnego wysiłku twórczego. Nawet gdy rozpoznajemy niektóre rozwiązania, cóż, popkultura jest formuliczna i dana formuła obowiązuje, dopóki odbiorcy się nią nie zmęczą. Po popularności wymienionych podcastów można sądzić, że dalecy jesteśmy od wyczerpania formuły.

Jeśli chodzi o wykonanie, twórcy podkreślają, że The Tunnels jest amatorskim podcastem, ale nie słychać tego aż tak bardzo. Aktorzy głosowi, przyjaciele i znajomi twórców serii stają na wysokości zadania i przynajmniej poprawnie odgrywają swoje role. Bardziej emocjonalne momenty pierwszego sezonu wypadają płasko i niezbyt wiarygodnie, ale na szczęście to rzadkie przypadki. Jakość poprawia się także z sezonu na sezon, wraz z zainwestowaniem w lepszy sprzęt i wynajęciem zawodowców do kolejnych ról. Pierwszy sezon można traktować ulgowo ze względu na amatorski charakter produkcji. Forma podcastu zostaje dobrze zachowana aż do finału trzeciego sezonu – do tego momentu w audycji nie pojawia się nic, co nie powinno zostać nagrane.  Ale chyba każdy podcast, który miałam przyjemność słuchać, z wyjątkiem Welcome to Night Vale, w którymś momencie zrezygnował z przyjętej formy w imię dramaturgii.

Trzeci sezon The Tunnels kończy się nagłym zwrotem akcji, co warto mieć na uwadze i rozpocząć słuchanie w okolicach premiery czwartej części serii. Podcast można pobrać i słuchać za darmo na iTunes, stronie internetowej The Tunnels oraz w licznych aplikacjach dedykowanych podcastom.

About the author
Aldona Kobus
(ur. 1988) – absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, doktorka literaturoznawstwa. Autorka "Fandomu. Fanowskich modeli odbioru" (2018) i szeregu analiz poświęconych popkulturze. Prowadzi badania z zakresu kultury popularnej i fan studies. Entuzjastka, autorka i tłumaczka fanfiction.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *