Potworna wiedza. Horror w badaniach kulturowych pod red. Dariusza Brzostka

okładka

Szuflada serdecznie poleca książkę pod redakcją Dariusza Brzostka, naszej szufladowej autorki – Aldony Kobus i Miłosza Markockiego.

Potworna wiedza. Horror w badaniach kulturowych pod red. Dariusza Brzostka to monograficzny zbiór artykułów, w których podjęto analizę tekstów kultury popularnej, odwołujących się do estetyki grozy oraz horroru jako konwencji literackiej i filmowej. Tematem łączącym wszystkie artykuły w spójną opowieść o najnowszej popkulturze jest zatem groza i jej kulturowe wymiary: etyczny, estetyczny i polityczny. Przeżycie grozy bywało bowiem niezmiennie jednym z fundamentalnych składników doświadczenia antropologicznego oraz, szerzej, niezbywalnym elementem konfrontacji człowieka z nieznanym (odmiennością, obcością, potwornością). Kariera, jaką rozmaite reprezentacje grozy zrobiły we współczesnej kulturze popularnej, pozwala myśleć o tym, że doświadczenie to pozostaje immanentnym składnikiem kondycji ludzkiej oraz każe uczynić je pełnoprawnym przedmiotem refleksji kulturoznawczej. W książce znajdziemy artykuły poświęcone grozie w antropologii i kulturoznawcy jako potworowi, postaci zmory w polskiej kulturze ludowej, transmisji „obrazów grozy” między popkulturą japońską a amerykańską, queerowej seksualności wampirów, estetycznemu oraz politycznemu wymiarowi motywu zombie w horrorze współczesnym i wreszcie „strachowi gracza”, czyli grozie wpisanej w gry komputerowe.

„Gore jest pojęciem łamiącym ramy gatunkowe; jest słowem-kluczem, którym ujmujemy filmy zawierające szokujące obrazy „atakowanej” i niszczonej cielesności; jest określeniem na prowokujący estetycznie wybór twórców, którzy zakładają, że filmowe reprezentacje brutalnego pogwałcenia jedności ciała nie powinny zawierać niedomówień” – W. Jaracz, „Wstrętna cielesność w horrorze (wybrana problematyka)”

„Maggie Gunsberg zauważa przy okazji analizy włoskiego horroru, że autonomia kobiecej seksualności i rozrodczości – czyli potencjalna niezależność pragnienia – zawsze była problematyczna dla patriarchalnej kultury, która ustanawia ścisłą dychotomię kobiecej niewinności, pasywnej (madonna, anioł) oraz zbrukanej, proaktywnej (dziwka, demon) […] W slasherze następuje transgresja kobiecości, jej wkroczenie do obszaru męskości (przydanie mocy). Bohaterka slashera […] jest na tyle kobieca, że nie podważa kompetencji mężczyzn, jako że odgrywa ona także rolę ofiary; zarazem jednak przejmuje w pewnym momencie aktywność. Co więcej, postać ta reprezentuje czasem cechy androginiczne” – W. Jaracz, „Wstrętna cielesność w horrorze (wybrana problematyka)”

About the author
Magdalena Pioruńska
twórca i redaktor naczelna Szuflady, prezes Fundacji Szuflada. Koordynatorka paru literackich projektów w Opolu w tym Festiwalu Natchnienia, antologii magicznych opowiadań o Opolu, odpowiadała za blok literacki przy festiwalu Dni Fantastyki we Wrocławiu. Z wykształcenia politolog, dziennikarka, anglistka i literaturoznawczyni. Absolwentka Studium Literacko- Artystycznego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dotąd wydała książkę poświęconą rozpadowi Jugosławii, zbiór opowiadań fantasy "Opowieści z Zoa", a także jej tekst pojawił się w antologii fantasy: "Dziedzictwo gwiazd". Autorka powieści "Twierdza Kimerydu". W życiu wyznaje dwie proste prawdy: "Nikt ani nic poza Tobą samym nie może sprawić byś był szczęśliwy albo nieszczęśliwy" oraz "Wolność to stan umysłu."

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *