Potworna wiedza. Horror w badaniach kulturowych pod red. Dariusza Brzostka

okładka

Szuflada serdecznie poleca książkę pod redakcją Dariusza Brzostka, naszej szufladowej autorki – Aldony Kobus i Miłosza Markockiego.

Potworna wiedza. Horror w badaniach kulturowych pod red. Dariusza Brzostka to monograficzny zbiór artykułów, w których podjęto analizę tekstów kultury popularnej, odwołujących się do estetyki grozy oraz horroru jako konwencji literackiej i filmowej. Tematem łączącym wszystkie artykuły w spójną opowieść o najnowszej popkulturze jest zatem groza i jej kulturowe wymiary: etyczny, estetyczny i polityczny. Przeżycie grozy bywało bowiem niezmiennie jednym z fundamentalnych składników doświadczenia antropologicznego oraz, szerzej, niezbywalnym elementem konfrontacji człowieka z nieznanym (odmiennością, obcością, potwornością). Kariera, jaką rozmaite reprezentacje grozy zrobiły we współczesnej kulturze popularnej, pozwala myśleć o tym, że doświadczenie to pozostaje immanentnym składnikiem kondycji ludzkiej oraz każe uczynić je pełnoprawnym przedmiotem refleksji kulturoznawczej. W książce znajdziemy artykuły poświęcone grozie w antropologii i kulturoznawcy jako potworowi, postaci zmory w polskiej kulturze ludowej, transmisji „obrazów grozy” między popkulturą japońską a amerykańską, queerowej seksualności wampirów, estetycznemu oraz politycznemu wymiarowi motywu zombie w horrorze współczesnym i wreszcie „strachowi gracza”, czyli grozie wpisanej w gry komputerowe.

„Gore jest pojęciem łamiącym ramy gatunkowe; jest słowem-kluczem, którym ujmujemy filmy zawierające szokujące obrazy „atakowanej” i niszczonej cielesności; jest określeniem na prowokujący estetycznie wybór twórców, którzy zakładają, że filmowe reprezentacje brutalnego pogwałcenia jedności ciała nie powinny zawierać niedomówień” – W. Jaracz, „Wstrętna cielesność w horrorze (wybrana problematyka)”

„Maggie Gunsberg zauważa przy okazji analizy włoskiego horroru, że autonomia kobiecej seksualności i rozrodczości – czyli potencjalna niezależność pragnienia – zawsze była problematyczna dla patriarchalnej kultury, która ustanawia ścisłą dychotomię kobiecej niewinności, pasywnej (madonna, anioł) oraz zbrukanej, proaktywnej (dziwka, demon) […] W slasherze następuje transgresja kobiecości, jej wkroczenie do obszaru męskości (przydanie mocy). Bohaterka slashera […] jest na tyle kobieca, że nie podważa kompetencji mężczyzn, jako że odgrywa ona także rolę ofiary; zarazem jednak przejmuje w pewnym momencie aktywność. Co więcej, postać ta reprezentuje czasem cechy androginiczne” – W. Jaracz, „Wstrętna cielesność w horrorze (wybrana problematyka)”

About the author
Magdalena Pioruńska
twórca i redaktor naczelna Szuflady, prezes Fundacji Szuflada. Koordynatorka paru literackich projektów w Opolu w tym Festiwalu Natchnienia, antologii magicznych opowiadań o Opolu, odpowiadała za blok literacki przy festiwalu Dni Fantastyki we Wrocławiu. Z wykształcenia politolog, dziennikarka, anglistka i literaturoznawczyni. Absolwentka Studium Literacko- Artystycznego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dotąd wydała książkę poświęconą rozpadowi Jugosławii, zbiór opowiadań fantasy "Opowieści z Zoa", a także jej tekst pojawił się w antologii fantasy: "Dziedzictwo gwiazd". Autorka powieści "Twierdza Kimerydu". W życiu wyznaje dwie proste prawdy: "Nikt ani nic poza Tobą samym nie może sprawić byś był szczęśliwy albo nieszczęśliwy" oraz "Wolność to stan umysłu."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *