Pokój na wodzie – Roberto Pazzi

pokój na wodzie„Starożytny Egipt, przepastne wody Nilu, dwa płynące ku sobie okręty. Na pokładzie jednego z nich Cezarion – opuszczający Egipt syn Kleopatry i Cezara, na drugim Afra – ukrywająca swą płeć córka władcy Etiopii. Obydwoje, by ocalić życie, muszą uciekać z ojczyzny. Otoczeni przez zdrajców i niepewni swej przyszłości, nagle spotykają siebie, w oczach drugiego odnajdują odbicie własnego losu. Odtąd ich drogi nie wiodą już tam, dokąd zmierzali. A wspólna tajemnica połączy ich na wieczność”. Z przyjemnością przedstawiam finalistę włoskiego konkursu literackiego Premio Napoli – „Pokój na wodzie” Roberta Pazziego.

Ponadczasowe i uniwersalne opowieści przewyższają te dotyczące tylko jednego miejsca lub pewnego grona osób tym, że każdy czuje się częścią historii. Ma się wrażenie, iż tyczy się ona również i nas. Taka jest powieść Pazziego, który sięgnął po enigmatyczną postać syna Kleopatry i Juliusza Cezara. Beletrystyka historyczna ma to do siebie, że im więcej luk jest w historii, tym większe pole dla wyobraźni posiada pisarz. O Cezarionie istnieje niewiele wzmianek, dlatego Włoch mógł właściwie od podstaw zbudować tę postać. Trzeba przyznać, że zgrabnie mu wyszła – młody chłopak ma cechy obojga rodziców, a jego zachowanie jest bardzo realistyczne. Kreacja Afry również przemawia do czytelnika. Podobnie jak inne osoby w powieści, i ta postać zdaje się człowiekiem z krwi i kości, a cała historia wzbudza w nas takie emocje, jakbyśmy rzeczywiście tam byli i widzieli wszystko na własne oczy. Pazzi dokonał wręcz rzeczy niemożliwej, ponieważ roztacza tak plastyczne obrazy, że jego utwór wydaje się być nie książką, a filmem.

„Pokój na wodzie” to delikatna, oniryczna wręcz opowieść o samotności człowieka wśród innych ludzi, potędze miłości i przeznaczenia. Miejsce akcji nie jest przypadkowe, bo w Egipcie wiara w to, co zapisano w gwiazdach, była bardzo głęboko zakorzeniona. Wbrew temu, co spotkało głównych bohaterów, ufają oni, że uda im się pokonać wszelkie przeciwności losu i odnaleźć siebie. Cezarion i Afra symbolizują każdego z nas – nasze marzenia, nadzieje i lęki. Czytelnicy utożsamiają się z nimi, życząc im, by zaznali szczęścia, którego sami pragną.

W powieści więcej jest uczuć, dylematów moralnych poszczególnych postaci niż akcji. Odbiorca obserwuje ich zachowania oraz myśli, sam niekiedy za nimi podążając. Wiele emocji lub pomysłów dzieli z bohaterami. Niektórych opowieść może znudzić, ponieważ historia rozwija się bardzo powoli, podobnie jak wolno płynie statek po Nilu. Dzięki temu jednak czytelnik może skupić się na rzeczach ważniejszych – na tym, co dzieje się w umyśle lub sercu osób na okrętach lub w pałacu Kleopatry, gdzie również autor nas przenosi.

Kiedy czytałam o kolejnych losach głównych bohaterów, chodziła mi wciąż po głowie melodia Petera Himmelmana, którą stworzył do serialu „Kości”. W tych przede wszystkim, fortepianowych dźwiękach można odczuć wszelkie emocje towarzyszące Cezarionowi i Afrze: od głębokiego uczucia przez bezradność po smutek rozstania i nadzieję na szczęśliwe rozwiązanie ich tragicznej sytuacji. Czy takie rzeczywiście było? Nie zdradzę Wam tego, ale powiem, że zakończenie zaskoczyło mnie pozytywnie – w przypadku „Pokoju na wodzie” stanowi przysłowiową wisienkę na torcie.

Kamila Zielińska
Ocena: 5/5

Tytuł: Pokój na wodzie
Autor: Roberto Pazzi
Przekład: Monika Woźniak
Oryginalny tytuł: La stanza sull’acqua
Oprawa: broszurowa ze skrzydłami
Liczba stron: 230
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

About the author
Kamila Zielińska
Studentka, uwielbiająca chodzić własnymi ścieżkami i leżeć na trawie. Patrzy wtedy w niebo i macha do gwiazd. Kocha wizyty po drugiej stronie lustra, dlatego uwielbia czytać. Kiedy zejdzie na ziemię, co nie zdarza się zbyt często, z radością przelewa swoje myśli na papier, mając nadzieję na związaną z tym przyszłość. Współpracuje z portalami Szuflada.net oraz prozaicy.blogspot.com. Plany na przyszłość? Tak wiele, że potrzebuje 9 żyć, by je wszystkie spełnić.

komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *