Nieznana twarz Madame? „Życie intymne Coco Chanel”.

Wydawałoby się, że o tej kobiecie wiemy już wszystko. Czy aby na pewno? Jej nazwisko to już marka: „mała czarna”, sztuczna biżuteria, pikowana torebka na długim łańcuszku, delikatne kostiumy, ekskluzywne perfumy, sukienki z koronki… Lisa Chaney w swojej ponad czterystu stronnicowej książce „Coco Chanel. Życie intymne” pokazuje nam wielką kreatorkę z nieszablonowej, mało dotąd tabuizowanej i rzadko eksponowanej strony. Już sam tytuł wskazuje na to, iż czytelnicy mający nadzieję na lekturę suchych wątków biograficznych okraszonych fabularyzowanymi elementami, mogą poczuć się zdecydowanie rozczarowani.

Poznajemy lata dziecięce Gabrielle naznaczone surową zakonną dyscypliną oraz poczuciem opuszczenia, które zahartowały ją na resztę dorosłego życia. To dzięki nim mogła wykazać się zdrowym rozsądkiem w najbardziej kryzysowych sytuacjach, np szyjąc w czasie wojny gustowne piżamy, w których klientki mogły wybiec prosto z łóżka na ulicę w razie nalotu bombowego. Pisarka bierze pod lupę także rewiową młodość Coco, która w letniskowych kurortach zarabiała na swoje dorosłe życie śpiewając rubaszne piosenki przed tłumem oficerów.

Wreszcie poznaje młodego, bogatego hulakę i stając się jego utrzymanką równocześnie wchodzi w zamknięty dotąd dla niej krąg paryskiej socjety okresu belle epoque. Dzięki Lisie Chaney czytelnik poznaje barwny portret paryskiej bohemy XX wieku rozkochanej w oparach opium, rozpasanych balach oraz łóżkowych mezaliansach, seksualnych skandalach i romansach. Bezpośrednie wspomnienia osób z bliskiego otoczenia Gabrielle, listy, prywatne zapiski (było ich zresztą niewiele, gdyż sama Madame nigdy nie nauczyła się pisać poprawną francuszczyzną) jasno stawiają przed oczami czytelnika kobietę, dla której głowy tracili Strawiński, Picasso, Churchil, Dali, Dymitr Pawłowicz oraz tajemniczy i przystojny niemiecki dyplomata – pan von Dincklage. Z jednej strony jej charakterystyczny piękny profil, androgeniczna, krucha sylwetka, zupełny nonkonformizm w podejmowaniu decyzji prywatnych, jak i zawodowych były bez wątpienia cechami, które ułatwiały nawiązywanie kontaktów. Z drugiej strony lęki, fobie, uporczywy somnambulizm, strach przed samotnością i uzależnienie od morfiny piętrzyły przeszkody w budowaniu potęgi.

Pomimo tego pozostała tytanem pracy do samego końca, stając się symbolem mody doskonałej i wzorem dla kolejnych pokoleń wielkich projektantów.

Oprócz czysto biograficznych rozważań ważną częścią książki jest jej wątek sensacyjny. Intrygujace odkrycie faktu dotyczącego ewentualnej kolaboracji Coco z niemieckim wywiadem mnoży wiele pytań: Czy rzeczywiście Chanel zdradziła swoją ojczyznę i czy spotkała ją za to kara? Co kryło się za tajemniczą nazwą operacji „Wzór Kapelusza”? W jaki sposób Coco przyczyniła się do zakończenia największego konfliktu zbrojnego XX wieku? Kim był tajemniczy niemiecki kochanek i jak wpłynął on na losy Coco? Na te pytania czytelnik już sam musi znaleźć odpowiedź w książce „Coco Chanel. Życie intymne”.

Izabela Kamysz

Ocena: 5/5

Autor: Lisa Chaney/ tłum. A.Gralak, A. Sak

Tytuł: Coco Chanel. Życie intymne.

Wydawnictwo: Znak

Rok wydania: 2012

Stron: 462

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *