Na szpulce niebieskiej nici – Anne Tyler

na-szpulce-niebieskiej-nici-b-iext30000933Anne Tyler – laureatka wielu nagród (m.in. Pulitzera za „Lekcje oddychania”) – po raz kolejny nie rozczarowuje czytelniczek oraz czytelników i na swój gorzko-zabawny sposób opowiada o rodzinie. W „Na szpulce niebieskiej nici” (książka-finalistka jednej z najważniejszych nagród literackich, Man Book Prize) zabiera nas w podróż w czasie – poznajemy historię trzech pokoleń Whitshanków oraz ich domu.

Narracja rozpoczyna się w 1994 roku, gdy Red i Abby odbierają telefon od Denny’ego – syna, który odzywa się do rodziców niezwykle rzadko, nikt nigdy nie wie, gdzie przebywa i co robi. Właśnie poinformował ojca, że jest gejem i rzuca słuchawką. Mimo że Whitshankowie mają jeszcze troje dzieci, to właśnie Denny jest jedną z najważniejszych postaci tej książki. To ktoś, kto co chwilę zaskakuje swoim zachowaniem i decyzjami. Stanowi nierozwiązaną zagadkę dla swojej rodziny, choć czytelniczki i czytelnicy mogą się pokusić o ocenę bohatera.

Powieść podzielona jest na trzy rozdziały. Pierwszy prowadzi nas od 1994 roku przez kilkadziesiąt lat. Poznajemy dzieciństwo synów i córek Whitshanków, a także ich dalsze losy – małżeństwa, rodzicielstwo, pracę zawodową. Drugi cofa do roku 1959, kiedy młodziutka Abby wybiera się ze swoim chłopakiem do rodziny Reda – wtedy jeszcze po prostu brata jej przyjaciółki. Poznajemy więc historię miłości głównych bohaterów. Ostatnia część przerzuca nas jeszcze dalej w czasie – tu spotykamy rodziców Reda i poznajemy historię domu, na którego punkcie jego ojciec miał obsesję. W tym miejscu dowiemy się także, jaki naprawdę był początek zakazanej miłości między rodzicami Reda i jak różna to historia od wersji jego matki.

Anne Tyler – jak zawsze – opowiada nam zwykłą historię zwykłej rodziny w taki sposób, że wydaje nam się ona jedną z najbardziej nietuzinkowych. Wszystko to dzięki niesamowitej umiejętności budowania postaci. Każda z nich to swego rodzaju everyman, ktoś, kogo możemy spotkać na co dzień. Jego zwykłość opisana jest jednak tak dokładnie, z koncentrowaniem sie na każdym szczególe, iż zaczyna być ona zaletą. Pisarka pokazuje, że nawet to, co znane i oczywiste, może nieść niespodziankę i zaskoczenie.
Jednym z najważniejszych tematów tej powieści jest starość. Niemal na naszych oczach Abby i Red zmieniają się z nastolatków w staruszków wymagających opieki bliskich. Tyler pyta o to, jak daleko w życie rodziców mogą ingerować ich dzieci, a także o obowiązek opieki nad nimi. Pokazuje też, że odchodzenie rodziców zmienia relacje w rodzinie, wywołuje głośne lub ciche wypowiedzenie pretensji, tajemnic. „Na szpilce niebieskiej nici” to wzruszająca opowieść o rodzinie i miłości. Niby zwyczajna historia, ale jak napisana!

Tytuł: Na szpulce niebieskiej nici
Autorka: Anne Tyler
Tłumaczenie: Maria Zawadzka
Wydawnictwo: W.A.B.
Premiera: listopad 2015

About the author
Anna Godzińska
Ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, autorka tekstów o miłości poza fikcją w magazynie Papermint oraz o literaturze w Magazynie Feministycznym Zadra. Fanka kobiet - artystek wszelakich, a przede wszystkim molica książkowa;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *