Limbo – Melania G. Mazzucco

limboLimbo to część piekła. U Dantego zamieszkują ją dusze ludzi dobrych i sprawiedliwych, którzy nie zostali ochrzczeni. Nie doznają oni cierpienia, lecz nieustannie towarzyszy im uczucie tęsknoty. Nigdy nie dostąpią łaski, choć są bez winy. Tytuł najnowszej powieści Melanii G. Mazzucco ma nie tylko konotacje literacko-religijne, ale i medyczne: limbus cornae to skrajny pas rogówki, margines, rąbek. Wszyscy bohaterowie tej książki cierpią, choć są niewinni i wydają się żywi tylko w połowie – ich egzystencja jest zawieszona pomiędzy przeszłością a nieokreśloną przyszłością. Teraźniejszość jest mglistą chwilą.

Manuela Paris, główna bohaterka „Limbo”, przekroczyła już granicę piekła, wyjeżdżając na misję do Afganistanu. To, co początkowo wydawało się rajem – spełnieniem marzeń o byciu żołnierką – stało się koszmarem. Wróciła w rodzinne strony jako okaleczona, nie w pełni sprawna bohaterka mediów – jedyna, która przeżyła zamach terrorystyczny. Jej biografia rozpisana jest na dwa głosy – pierwszy, trzecioosobowy, opisuje teraźniejszość w rozdziałach zatytułowanych „Live”. Drugi – „Homework” to notatki bohaterki, wspomnienia z pobytu na wojnie. Poznajemy więc dwie Manuele: żołnierkę z zasadami, oddaną krajowi, surową i patrzącą na świat w czarno-białych barwach, oraz skrzywdzoną przez wojnę kobietę, pełną traum i wyrzutów sumienia.

Ta druga pozwala sobie na bliską znajomość z mieszkańcem hotelu znajdującego się naprzeciwko jej domu. Relacja rozwija się bardzo szybko z nieoczywistych powodów. Tych dwoje łączy bowiem jakaś niewidzialna więź, choć ich korzenie pozornie są zupełnie inne. Mattia jest o wiele starszy, Manuela może tylko się domyślać, że jest bogaty i bardzo wykształcony. Nie wie o nim nic pewnego – mężczyzna nie mówi o przeszłości, stara się ją ukryć. Pewnego dnia znika i pozostawia po sobie jedynie kilka listów, w których wyjawia całą prawdę.

Mazzucco tworzy niezwykłą postać kobiety, która przeżyła wojnę jako jej aktywna uczestniczka. Takich bohaterek literackich jest niezwykle mało. Na przykładzie biografii Paris pisarka zestawia los żołnierki, jej doświadczenia, przemyślenia, wątpliwości, a także reakcje, jakie kobieta budzi w wojsku, z dziejami świata, pewną abstrakcją dla nas, siedzących wygodnie w swoich bezpiecznych domach.

„Limbo” to grająca na niezwykle delikatnych strunach narracja o ludziach zagubionych, którzy utracili część siebie, ale wciąż pragną normalności i miłości. Autorka w swojej powieści porusza nie tylko zagadnienie wojny, jej wpływu na pojedynczego człowieka i okrucieństwa, ale także codziennych bitew toczonych przez każdego/każdą z nas. Przepiękna, wciągająca i mądra książka.

Tytuł: Limbo
Autorka: Melania G. Mazzucco
Tłumaczenie: Katarzyna Skórska
Wydawnictwo: W.A.B.
Premiera: listopad 2015

About the author
Anna Godzińska
Ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, autorka tekstów o miłości poza fikcją w magazynie Papermint oraz o literaturze w Magazynie Feministycznym Zadra. Fanka kobiet - artystek wszelakich, a przede wszystkim molica książkowa;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *