Książki pod choinkę

Książka to idealny prezent. Poniżej subiektywny wybór najciekawszych tytułów, które ukazały się w 2018 roku.

Dan Simmons „Terror”
Autor przedstawił własną wersję losów tragicznej ekspedycji dwóch okrętów – HMS „Terror” i HMS „Erebus”, które w 1845 r. wypłynęły na poszukiwanie Przejścia Północno-Zachodniego i dosłownie rozpłynęły się w powietrzu. Dan Simmons połączył dostępne informacje o zaginionej wyprawie, mitologię innuicką oraz element nadnaturalny. W efekcie powstała powieść grozy, która od pierwszych stron niezwykle sugestywnie wpływa na czytelnika. Zimno, arktyczna noc, potężny lód nacierający na uwięzione statki oraz zagubieni ludzie, którzy tracą nadzieję na jakikolwiek ratunek i desperacko próbują przetrwać. A wokół okrętów czai się coś groźniejszego niż białe piekło Arktyki. Znakomita powieść, którą docenią szczególnie miłośnicy literatury grozy i fantastyki.

 

Anna Brzezińska „Woda na sicie. Apokryf czarownicy”
Idealna książka na prezent dla tych, którzy cenią literaturę trochę ambitniejszą i nastawioną na grę z czytelnikiem. Oskarżona o czary La Vecchia snuje fascynujący monolog, w którym jednak próżno szukać jednej wersji wydarzeń. A w tle na poły prawdziwa, na poły fantastyczna kraina stylizowana na średniowieczne lub wczesnorenesansowe Włochy, ludowa rewolta i zemsta.

 

 

 

 

J. R. R. Tolkien „Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa”, David Day „Bitwy w świecie Tolkiena”
Jeżeli chcecie kupić prezent książkowy dla fana Tolkiena, nic lepszego od nowości wydanych przez Zysk nie znajdziecie. Obie książki są przepięknie wydane, w twardych oprawach i niezwykle bogato ilustrowane. „Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa” można podarować fanom, którzy jeszcze nie mieli okazji czytać tych mniej znanych dzieł twórcy Śródziemia, a „Bitwy w świecie Tolkiena” to propozycja dla czytelników, którzy poznali już jego dzieła i zainteresowali się historią Ardy.

Katherine Arden „Niedźwiedź i słowik”
Idealny na zimową porę retelling wschodniej baśni o Mrozie, któremu zawożono do lasu oblubienice. Historia dzielnej Wasi jest przeznaczona dla dorosłych, więc sporo tu mroku i zła, zwłaszcza gdy zaczyna się spełniać złowroga przepowiednia. Osadzenie historii w klimatach wschodniej Słowiańszczyzny i czerpanie pełnymi garściami z mitologii słowiańskiej oraz folkloru nadaje „Niedźwiedziowi i słowikowi” wyjątkowy smak.

 

 

 

Laini Taylor „Marzyciel”
Fantastyka skierowana do młodzieży, która wyróżnia się wśród innych powieści z tego gatunku niezwykle plastycznym, baśniowym językiem oraz rozbudowanym obrazem świata, wypełnionym mitami i legendami. Gdy niepozorny bibliotekarz Lazlo wyruszy w długą podróż do miasta ukrytego za piaskami pustyni, nic nie będzie już takie samo. Do tego książka nie ucieka od tak ważnych tematów jak nienawiść i tolerancja dla odmienności.

About the author
Barbara Augustyn
Redaktor działu mitologii. Interesuje się mitami ze wszystkich stron świata, baśniami, legendami, folklorem i historią średniowiecza. Fascynują ją opowieści. Zaczytuje się w literaturze historycznej i fantastycznej. Mimowolnie (acz obsesyjnie) tropi nawiązania do mitów i baśni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *