Drejdl i hamantasze. Przewodnik po kulturze żydowskiej dla najmłodszych

dr okRynek książek dla dzieci dziś to nie tylko wznawianie klasyki czy kolejne opowieści podobne do Harry’ego Pottera, ale przede wszystkim edukacja, i to pojęta w bardzo szerokim znaczeniu. Współcześni rodzice nie tylko pragną dla swoich pociech zabawy, lecz i nauki. Coraz częściej możemy więc na półkach księgarskich znaleźć pozycje, które w mądry sposób przekazują ważne treści. „Drejdl i hamantasze. Przewodnik po kulturze żydowskiej dla najmłodszych” jest jedną z nich.

Ta przepiękna książeczka wydana została przez Żydowskie Muzeum Galicja i jest uroczo zilustrowanym kompendium wiedzy o tradycji żydowskiej dla najmłodszych. Anna Wencel w przystępny sposób wprowadza czytelników w świat żydowskich symboli, świąt i znaczeń.

Znajdziemy tu takie słowa jak: koszer, Jom Kipur, Szawout. Każdy z tych terminów poprzedzony jest zabawnym limerykiem, który przybliża obco brzmiące słowo. Następnie poznajemy nie tylko znaczenie danego zwrotu czy wyrazu, ale i jego genezę oraz krótkie odniesienie do współczesności. Przy niektórych znajdują się zadania dla dzieci: kolorowanki, wklejanki, a także przepis. Po lekturze całej książki można poćwiczyć niektóre litery hebrajskiego alfabetu oraz zagrać w grę planszową.dr 02

Drejdl i hamantasze” pokazuje, jak żywa na świecie jest tradycja żydowska. Przede wszystkim zaś – jak każda dobra literatura – stanowi pretekst do wielu rozmów: o kulturze żydowskiej w Polsce, o (nie)obecności Żydów, o różnorodności, tolerancji. Lektura tej książki pozwoli też na rozmowę o zróżnicowaniu świata, o ludziach odmiennych kultur i tradycji, i wzbudzi zapewne naturalne u dzieci zainteresowanie innymi – bez powszechnego u dorosłych oceniania i uprzedzeń.

Książka jest ucztą dla oka. Jej oprawa graficzna i przepiękne rysunki uatrakcyjniają opowieść o – często obcym dzieciom – świecie i kulturze. Treść zaś – przedstawiona w zabawny sposób – przybliża wiedzę, w jaką powinien być wyposażony każdy mieszkaniec Polski, której kultura w dużej mierze zbudowana jest przez jej żydowskich obywateli sprzed lat. Warto pamiętać o tym i wciąż o tym przypominać, szczególnie w czasach, gdy bycie Innym oznacza zepchnięcie na margines.

Tytuł: „Drejdl i hamantasze. Przewodnik po kulturze żydowskiej dla najmłodszych”
Tekst: Anna Wencel
Ilustracje:
Anita Andrzejewska i Andrzej Pilichowski-Ragno
Wydawnictwo:
Żydowskie Muzeum Galicja
Rok wydania: 2017

About the author
Anna Godzińska
Ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, autorka tekstów o miłości poza fikcją w magazynie Papermint oraz o literaturze w Magazynie Feministycznym Zadra. Fanka kobiet - artystek wszelakich, a przede wszystkim molica książkowa;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *