Davida B. wyprawa na Bliski Wschód – recenzja komiksu „Hasib i Królowa Węży”

David B. zasłynął w Europie, a także w Polsce, świetnie przyjętym komiksem autobiograficznym „Rycerze św. Wita”, w którym opisał zmagania swojej rodziny z epilepsją, na którą cierpiał jego starszy brat. Monumentalne dzieło uznawane jest dziś za jeden z ważniejszych komiksów europejskich, a sam autor zaskarbił sobie należne uznanie i szacunek. Jego najnowszy komiks „Hasib i Królowa Węży”, zdecydowanie lżejszy niż „Rycerze św. Wita” (choć na pewno nie jest lekką lekturą), wydaje się jedynie potwierdzać renomę autora.

Hasib_front

Francuz sięga w „Hasibie” do jednej z historii zawartych w „Baśniach tysiąca i jednej nocy”. Tytułowy młodzieniec jest ubogim drwalem, który podczas wyrębu lasu przypadkowo natyka się na jaskinię wypełnioną drogocennym miodem. Oszukany przez towarzyszy, zostaje w jaskini uwięziony, podczas gdy reszta drwali cieszy się skarbem. Podczas długich samotnych godzin w nieoczekiwanym więzieniu Hasib spotyka Królową Węży, która snuje przed młodzieńcem przedziwne historie.

hasib_p11

Osoba tytułowego bohatera schodzi tym samym na dalszy plan. Zasłuchany chłopak poznaje losy kolejnych postaci wyjętych z kart „Baśni tysiąca i jednej nocy”. Ciężar komiksu przesunięty jest zatem na sam aspekt opowiadania, rozwijania kolejnych i kolejnych wątków przed słuchaczami. Trudno tym samym wyznaczyć tu konkretny morał czy punkt kulminacyjny. Losy Hasiba bowiem wpisują się jedynie jako kolejna, jedna z wielu, opowieści Królowej Węży.

hasib_p24

David B. debiutował we Francji jeszcze w latach 80. i od razu dał się poznać jako twórca awangardowy. Jego gruba, mięsista kreska i umiłowanie czerni stały się znakiem rozpoznawczym artysty. Ponadto plansze rysownika cechuje silny symbolizm i bogata ornamentyka. Artysta jest mocno przywiązany do swojego stylu, niezależnie, czy tworzy powieść autobiograficzną  („Rycerze św. Wita”), komiksową adaptację dziejów Bliskiego Wschodu („Najlepsi wrogowie”), czy ostatecznie wariację na temat „Baśni tysiąca i jednej nocy”. Głównym wyróżnikiem „Hasiba i Królowej Węży” jest użycie przez Davida B. koloru, co doskonale współgra z orientalną baśnią.

hasib_p60

Mimo że brak najnowszemu komiksowi Davida B. znaczenia „Rycerzy św. Wita”, „Hasib i Królowa Węży” wciąż broni się tak pod względem cudownej kompozycji plansz, jak i pełnej symboliki fabuły. Warto zanurzyć się w oniryczny świat „Baśni tysiąca i jednej nocy”. A potem sięgnąć po oryginał.

Karol Sus

Scenariusz: David B.
Rysunki: David B.
Wydanie: I
Data wydania: Lipiec 2017
Tłumaczenie: Krzysztof Umiński
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 210 × 285 mm
Stron: 112
Cena: 69,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-64858-62-8

About the author
Karol Sus
Rocznik ‘88. Absolwent Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Wychowany na micie amerykańskiego snu. Wciąż jeszcze wierzy, że chcieć – to móc. Wolnościowiec. Kinomaniak, meloman, mól książkowy. Namiętnie czyta komiksy. Szczęśliwy mąż i ojciec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *