Trauma dziedziczna – recenzja komiksu „S.”

Po świetnie przyjętej, zarówno przez czytelników, jak i krytykę (najlepszy zagraniczny komiks na Międzynarodowym Festiwalu Komiku i Gier w Łodzi), „Ziemi swoich synów” Gipiego Timof Comics sięga po kolejny tytuł włoskiego autora. Tym razem nie jest to jednak osadzona w przyszłości dystopia, lecz dramat historyczno-obyczajowy, opowieść o losach tytułowego S. i jego najbliższych.

S. pochodzi z niewielkiej miejscowości, przez którą przetacza się front II Wojny Światowej. Wojenne przeżycia, ciągły strach i poczucie zagrożenia przeradzają się w konsekwencji w traumę. Traumę, która okaże się zresztą dziedziczona przez następne pokolenia rodziny bohatera. Autor komiksu przedstawia losy kolejnych członków rodziny S., a jednocześnie wiele z tego, co dzieje się w głowach bohaterów, pozostawia w sferze domysłów. Stanowi to dodatkowy atut komiksu, przed czytelnikiem zaś stawia większe wyzwanie i wymusza jego czynne zaangażowanie podczas lektury.

„S.” to nie tylko zupełnie odmienna tematyka w porównaniu do „Ziemi swoich synów”. Artysta porzucił tu czerń i biel oraz charakterystyczną chaotyczną kreskę na rzecz plansz o zdecydowanie większej miękkości, uzyskanej głównie przez użycie akwareli. Mimo tragicznych wydarzeń przedstawionych w komiksie malarskie plansze nadają całości nieco melancholijny ton, który towarzyszył będzie czytelnikowi przez całą lekturę.

„S.” to kolejny ciekawy tytuł stworzony przez włoskiego artystę, z całą pewnością wart poznania przez polskiego czytelnika. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że nie będzie to ostatni komiks Gipiego prezentowany przez Timof Comics.

Karol Sus

Scenariusz: Gipi
Rysunki: Gipi
Wydanie: I
Data wydania: Maj 2018
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 168×240
Stron: 112
Cena: 69,00 zł
Wydawnictwo: Timof Comics
ISBN: 978-83-65527-54-7

About the author
Karol Sus
Rocznik ‘88. Absolwent Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Wychowany na micie amerykańskiego snu. Wciąż jeszcze wierzy, że chcieć – to móc. Wolnościowiec. Kinomaniak, meloman, mól książkowy. Namiętnie czyta komiksy. Szczęśliwy mąż i ojciec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *