PATRONATY SZUFLADY: Zawisza Czarny: Aragonia i Droga do króla – Szymon Jędrusiak

Zawisza Czarny to nasz największy bohater z czasów średniowiecza. Zręczny dyplomata, biegły w wojennym rzemiośle rycerz, zapobiegliwy gospodarz, który służąc królom polskiemu i węgierskiemu, dorobił się sporego majątku. Nie był też człowiekiem bez skazy: w młodości groziła mu ekskomunika za występki przeciwko biskupowi; pił piwo, nie spłacał długów w terminie, procesował się o pieniądze, nie respektował wyroków sądów, stawał z orężem przeciwko wymiarowi sprawiedliwości. A jednak z jakichś powodów stał się już dla współczesnych symbolem wszelkich cnót, bohaterem narodowym. Dwie znakomite powieści historyczne.

Zawisza Czarny. Aragonia

Zawisza Czarny. Aragonia-okl. wst. 2-2000Przygoda, intryga i historia w malowniczej scenerii zamku Castillo de Loarre.

Dobiega końca najbardziej burzliwe stulecie w dziejach Europy Zachodniej; zarazy i wojny doprowadziły do wyludnienia oraz gospodarczych kryzysów. Kościół jest osłabiony schizmą, majątek przenosi się do miast, w których rodzi się kapitalizm. Wysoka szlachta nie jest już w stanie zarobić na swoje zamki orężem i wojnami. Pola bitew zdominowali najemnicy: są „łatwiejsi w użyciu” i tańsi. Korona Aragonii, jedno z najbardziej rozwiniętych handlowo królestw ówczesnego świata, to miejsce stykania się wielu kultur. W takiej scenerii pojawia się Zawisza Czarny. Występuje jako obserwator tego, co dzieje się w Starej Europie. Tymczasem na Wschodzie rodzi się nowa potęga: Polska.

Zawisza Czarny. Droga do króla

Zawisza Czarny. Droga do krola-okl-wst.2-2000Intryga polityczna i polsko-krzyżacka wojna wywiadów, sięgająca daleko poza granice obu państw.

Druga połowa XIV wieku. Polska znajduje się w żelaznym uścisku wrogich sąsiadów. Unia z Litwą otwiera przed Polakami nieograniczone możliwości ekspansji i rozwoju: militarnego, gospodarczego i kulturowego. Ten nagły awans Polski wywołuje dyplomatyczno-propagandową akcję Zakonu Krzyżackiego. Do Gdańska, prosto z Aragonii, udaje się Zawisza Czarny, by spotkać się z jednym z kupców pruskich. Przybywa za późno. Kupiec nie żyje. Tak rozpoczyna się kolejna odsłona polsko-krzyżackiej wojny wywiadów, w której stawką jest bezpieczeństwo króla Władysława Jagiełły i przetrwanie unii Polski z Litwą.

Szymon Jędrusiak. Dopadła go historia.

Pochodzi ze Śląska. Będąc synem muzyka wiele podróżował. Swoją najdłuższą podróż odbył do Meksyku. Spędził tam, w Veracruz, dwa lata. Jako czternastolatek, nie znając języka hiszpańskiego, trafił w Meksyku do szkoły średniej. Przeżył szok kulturowy. Uczył się języka ze słuchu, obserwował ludzi i domyślał znaczenia słów. Magia tej edukacji zaszczepiła w nim miłość do wszystkiego, co hiszpańskie do tego stopnia, że po powrocie zdecydował się studiować iberystykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Myślał o powrocie do Meksyku jako dyplomata.

Szymon Jedrusiak 12

Szymon Jędrusiak pisał od zawsze. Jeszcze w trakcie studiów zajął się tłumaczeniami książek z języka hiszpańskiego. Obszerna, ponad 600-stronicowa Historii Hiszpanii w jego tłumaczeniu jest do dzisiaj jedną z podstawowych lektur na studiach iberystycznych. Przetłumaczył jeszcze Proste historie filozofa Fernando Savatera oraz Kościół i nauka, dzieło hiszpańskiego jezuity José Maríi Riazy Moralesa. Młodzieńcze lata spędzone w Veracruz skłoniły go do przyjęcia propozycji pracy nad książką Meksyk od kuchni. Od Azteków do Adelity autorstwa Meksykanki Susany Osorio – Mrożek (żony Sławomira Mrożka).

Drugą obok lingwistyki pasją przyszłego autora powieści o Zawiszy Czarnym jest historia, zwłaszcza ta dawniejsza, średniowieczna.

Szymon Jędrusiak przez wiele lat działał na rynku wydawniczym, wprowadzając na polski rynek największe dzieła literatury światowej. Obecnie prowadzi nieduże wydawnictwo zajmujące się publikują książek edukacyjnych.

Jako pisarz rozpoczął przygodę z beletrystyką od wysokiej poprzeczki. Zabrał się za losy największego polskiego bohatera czasów średniowiecza. Barwną i mało znaną historię Zawiszy Czarnego poznajemy na tle historii całego kontynentu.

W swoich powieściach Szymon Jędrusiak zabiera nas w niesamowitą podróż w czasie po Aragonii, fascynującym zamku Loarre (znanym z filmu „Królestwo niebieskie” Ridleya Scotta), średniowiecznym Gdańsku, miejscu ścierania się siatek agentów ówczesnego wywiadu, oraz Krakowie, który w tamtym czasie dyktował obuwniczą modę całej Europie.

Schyłek XIV wieku to najważniejszy moment w dziejach Polski. To za życia Zawiszy Czarnego polscy „politycy”, możnowładcy określani mianem „panów krakowskich”, podejmowali decyzje, które sprawiły, że Polska stała się europejskim mocarstwem do morza do morza, gospodarczą i militarną potęgą, przed którą drżała cała Europa. Dziś śnimy o potędze, a wtedy działo się to naprawdę.

Szymon Jędrusiak mieszka w Krakowie, jest żonaty, ma dwóch synów.

About the author
Magdalena Pioruńska
twórca i redaktor naczelna Szuflady, prezes Fundacji Szuflada. Koordynatorka paru literackich projektów w Opolu w tym Festiwalu Natchnienia, antologii magicznych opowiadań o Opolu, odpowiadała za blok literacki przy festiwalu Dni Fantastyki we Wrocławiu. Z wykształcenia politolog, dziennikarka, anglistka i literaturoznawczyni. Absolwentka Studium Literacko- Artystycznego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dotąd wydała książkę poświęconą rozpadowi Jugosławii, zbiór opowiadań fantasy "Opowieści z Zoa", a także jej tekst pojawił się w antologii fantasy: "Dziedzictwo gwiazd". Autorka powieści "Twierdza Kimerydu". W życiu wyznaje dwie proste prawdy: "Nikt ani nic poza Tobą samym nie może sprawić byś był szczęśliwy albo nieszczęśliwy" oraz "Wolność to stan umysłu."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *