Zwierzęta nocy – Austin Wright

austin-wright-zwierzeta-nocy-wab-387232-GALLERY_600Książka ta kilka lat temu została wydana pod oryginalnym tytułem „Tony i Susan” – niedawno zaś wznowiło ją wydawnictwo W.A.B. jako „Zwierzęta nocy”, nawiązując w ten sposób do wchodzącego właśnie na ekrany kinowe filmu Toma Forda. Powieść Austina Wrighta to rozpisana na dwie warstwy narracja stawiająca pytanie o granice znajomości samego/samej siebie, ale także tekst o pisarstwie i relacji pisarz – czytelnik.

Główna bohaterka – Susan otrzymuje pewnego dnia książkę od swojego byłego męża – Edwarda. Powieść w manuskrypcie dedykowana została właśnie jej.  Nieoczekiwana przesyłka tym bardziej ją zaskakuje, że eks mąż nigdy niczego nie napisał, choć wielokrotnie próbował. Ona zaś wspierała go w tym przez lata. Boi się tej lektury, nie wiedząc, czego się spodziewać. Dlaczego została wybrana na pierwszą czytelniczkę? Czy jest to jakiś rodzaj rozmowy, wiadomości ukrytej między rozdziałami?

Czytamy „Zwierzęta nocy” razem z Susan, razem z nią musimy też chwilę odpocząć od intensywnej narracji, choć jesteśmy (jak ona) ciekawi dalszego ciągu. W tych przerwach poznajemy życie bohaterki – teraźniejsze, ale i to z czasów związku z Edwardem. Poznajemy przyczynę jej odejścia, szybko rozumiemy jej brak szczęścia. I razem z nią szukamy analogii pomiędzy światem stworzonym przez byłego męża i ich wspólnym światem z przeszłości.

Ten pierwszy świat jest pełen przemocy i smutku. Oto pewnego dnia, gdy Tony wraz z żoną i córką udają się w kierunku letniego domu, atakuje ich na autostradzie trzech mężczyzn. Sytuacja wymyka się spod kontroli, a Tony na zawsze traci najbliższe mu osoby. To, że jego życie zmienia się, jest oczywistością. Zaskakuje jednak fakt, jak szybko mężczyzna wchodzi w pewną grę, mającą niewiele wspólnego z jego dotychczasowym wizerunkiem statecznego profesora matematyki.

Przyznam, że to właśnie ta warstwa powieści Wrighta była dla mnie zdecydowanie ciekawsza niż szukanie powiązań pomiędzy życiem Susan a historią Tony’ego. Pisarz znakomicie oddał strach i przerażenie bohatera, ale także nieoczywistość jego charakteru. Postawił pytanie o to, na ile jesteśmy w stanie przewidzieć własne reakcje, jak daleko potrafimy się idealizować. Konfrontacja z samym sobą w ekstremalnej sytuacji może przynieść zarówno zaskoczenie, jak i rozczarowanie.

Warto zwrócić uwagę na tytuł książki. W pierwotnej wersji wskazuje on na paralelę pomiędzy Susan a bohaterem powieści Edwarda. W drugiej – stawia w centrum jego narrację. Niezależnie jednak od interpretacji i tropu, jakim pójdziemy, by zrozumieć tekst, trzeba przyznać, iż jest to powieść mistrzowska. Można ją odczytywać na wielu poziomach – jako powieść kryminalną, thriller, powieść psychologiczną. Z każdą stroną zaskakuje i nie daje jednoznacznej odpowiedzi na żadne z postawionych pytań.

 

Tytuł: „Nocne zwierzęta”

Autor: Austin Wright

Tłumaczenie: Jędrzej Polak

Wydawnictwo: W.A.B.

Premiera: 23 listopada 2016

About the author
Anna Godzińska
Ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, autorka tekstów o miłości poza fikcją w magazynie Papermint oraz o literaturze w Magazynie Feministycznym Zadra. Fanka kobiet - artystek wszelakich, a przede wszystkim molica książkowa;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *