Zmartwychwstanie na Środkowym Zachodzie – recenzja komiksu „Odrodzenie #1: Jesteś wśród przyjaciół”

Wydawnictwo Non Stop Comics szturmem wkroczyło na rynek, w ciągu kilku miesięcy racząc czytelników tytułami, z których każdy wybierze coś dla siebie. Osobiście spośród tej oferty mam sporo do nadrobienia, ale sięgnąwszy w pierwszej kolejności po „Odrodzenie”, zyskałem pewność, że nowy gracz potrafi z bogatego katalogu Image wyłowić prawdziwe perełki.

odrodzenie1

„Odrodzenie” to seria autorstwa Tima Seeleya (scenariusz) i Mike’a Nortona (rysunki). Gatunkowo lokuje się gdzieś pomiędzy horrorem i kryminałem, kładąc przy okazji nacisk na wątki obyczajowe. Oto pewnego dnia w rejonie położonego w stanie Wisconsin miasta Wausau do życia powracają umarli. Nie wszyscy jednak, lecz ci, którzy są świeżo po przejściu na drugą stronę. I co warte podkreślenia – powrót ten daleki jest od popkulturowego kanonu. Ożywieńcy nie mają nic wspólnego z gnijącymi, krwiożerczymi zombie. Właściwie nie sposób odróżnić ich od innych członków lokalnej społeczności. Z czasem pewne różnice oczywiście się pojawiają, ale nie uprzedzajmy faktów. Istotne jest to, że Wausau staje się miejscem znanym na całym świecie. Nie dane nam jednak będzie poznać skalę szumu medialnego, gdyż obserwujemy wszystko z perspektywy miejscowych, którzy po tzw. „Dniu Odrodzenia” zostali objęci kwarantanną i praktycznie nie mają kontaktu ze światem zewnętrznym. Kluczowe postacie opowieści to siostry Cypress: Martha i Dana. Pierwsza dosyć szybko okazuje się jedną z „przywróconych”, natomiast druga, wraz z pracownikiem Centrum Reagowania Epidemiologicznego, współtworzy zespół zajmujący się wszystkim, co związane z całym ożywieńczym zamieszaniem. I to tyle, jeśli chodzi o wprowadzenie. Na drugim planie pojawia się sporo interesujących bohaterów, kolejne zwroty akcji potrafią zaskoczyć, a klimat opowieści jest tak gęsty, że można go ścinać kosą…

odrodzenie1_p1

Pierwsze skojarzenie nasuwające się w trakcie lektury? „Fargo” braci Coen. Typowy Środkowy Zachód, w którym nieskończone pola przysypane są grubą warstwą śniegu, ciągnące się po horyzont drogi z rzadka przemierzane są przez stare sedany, a całe życie skupia się wokół komisariatu i jedynego w okolicy baru. Do tego bohaterka: młoda, ambitna policjantka, która za wszelką cenę stara się udowodnić światu swoją wartość. Jest w tym wszystkim też coś z „South Parku”. Stosunkowo mały obszar zamieszkuje bowiem całkiem pokaźna liczba wszelkiej maści indywiduów. Trafia się tutaj zarówno samozwańczy egzorcysta, azjatycka czarownica, jak i playboy-emeryt czy prezenterka telewizyjna o kazirodczych skłonnościach. Wreszcie cały nastrój grozy i tajemnicy sprawia wrażenie żywcem wziętego z jednego z odcinków „Z Archiwum X”. Zamiast Dany Scully mamy tutaj jednak Danę Cypress, a zamiast Foxa Muldera – Ibrahima Ramina. Popkulturowych tropów jest oczywiście więcej. Każdy czytelnik z pewnością będzie miał swoje skojarzenia i będą one nie mniej trafione od powyższych. „Twin Peaks”, książki Stephena Kinga, „Żywe Trupy”… Seeley czerpie pełnymi garściami z innych dzieł, całość opiera na pozornie wyeksploatowanym motywie zmarłych przywróconych do życia, a mimo to jego scenariusz pozostaje świeży i błyskotliwy.

odrodzenie1_p2

„Jesteś wśród przyjaciół” to dopiero pierwszy tom serii zebranej w ośmiu albumach – wprowadzenie, które zaostrza apetyt, ale nie daje jednoznacznych odpowiedzi. Ważne, że mamy do czynienia z zamkniętym cyklem i sięgając po „Odrodzenie”, możemy być spokojni, że nie utkniemy w historii, która nie ma zakończenia. Powtórka z „Żywych Trupów” zatem nam nie grozi. Czy jednak Seeley udźwignie tak długą opowieść? Myślę, że tak. Tom wprowadzający obiecuje naprawdę sporo, jednocześnie uchylając zaledwie rąbka tajemnicy. Parę pomysłów zostało jedynie zarysowanych, a liczba bohaterów drugo- i trzecioplanowych pozwoli na zboczenie ze ścieżki w momencie, kiedy główny wątek złapie zadyszkę. Poza tym, nawet jeśli gdzieś trafią się fabularne mielizny, to zawsze pozostanie nam ten niesamowity klimat, tak sugestywnie oddany za pomocą rysunków Mike’a Nortona i dzięki doskonałym okładkom poszczególnych zeszytów, będących dziełem Jenny Frison. Warto w tym miejscu wspomnieć, że „Odrodzenie” doczekało się również efektownych alternatywnych okładek, z których polski wydawca przedrukował tylko jedną – ale za to najlepszą – autorstwa Craiga Thompsona.

odrodzenie1_p3

Jeśli szukacie serii, która idealnie wpasuje się w nastój nadciągających zimowych wieczorów, to nie możecie lepiej trafić. Przykręćcie ogrzewanie, odpalcie epkę Sono Morti i zabierajcie się za lekturę!

Paweł Panic

Scenariusz: Tim Seeley
Rysunki: Mike Norton
Ilustracja: Craig Thompson
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2017
Seria: Odrodzenie
Tytuł oryginału: Revival
Wydawca oryginału: Image Comics
Tłumaczenie: Robert Ziębiński
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 170x260mm
Stron: 128
Cena: 40,00 zł
Wydawnictwo: Non Stop Comics
ISBN: 978-83-8110-175-2

About the author
Paweł Panic
Z wykształcenia historyk, z zawodu muzealnik. Lubi czytać komiksy i stare czasopisma o grach komputerowych, a przede wszystkim pisać. Pisze głównie o tym, co przeczytał. Jego teksty znaleźć można na portalu Aleja Komiksu, w Zeszytach Komiksowych oraz w książce „Komiks i jego konteksty”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *