Z nicości w nicość – Radosław Medard

Z NICOŚCI W NICOŚĆ

ZUIHITSU, CZYLI CYKLE SZKICÓW ALBO PROZA UMIARKOWANA

anna

[wprowadzenie]

Zacytujmy Eckharta: „miłowanie Boga jako nie-Boga (niht got), jak wieczne pogrążanie się (versinken) z nicości w nicość”. Seisetsu, japoński mistrz zen, powiedziałby: „Tak należy rozumieć zasadę spokoju”, picie herbaty jako nie-herbaty…

Suzuki

CYKL  K

ARAMEJSKI

GRECY

Rzymski filozof przemawia w senacie. Próbuje przekonać cezara, że granice same się rozszerzają, że imperium osiągnęło pełnię i dalej już się może tylko stoczyć. (Za przykład podaje choćby Greków). Jednak wojsko rzymskie stojące na zewnątrz, które nie słyszy filozofa, ma swoje argumenty. Cezar jeszcze słucha, jeszcze nie wie co zrobi, nawet nie jest wątpiący, ale po głowie chodzą mu samobójcze myśli, ich piękno nie mądrość.

MANIFESTACJA

Burzą się, wypełnione ludźmi place. Gdzie się podziała, przezroczystość ciszy. Ludzie zawstydzeni łopoczącymi transparentami, odrobinę wyczerpani, złapali się za ręce i śpiewają, lecz z daleka słychać tylko łagodny pomruk. Nie wiadomo dlaczego, rządowi się wydaje, że krzyczą.

FRANCIS

Koszula, poplamiona oliwą z oliwek, ale jeszcze żyje, ku samozadowoleniu towarzystwa, o czym świadczą ostatnie śmiechy, przed pójściem gości do domu. Nagle przekrzywiona wściekłość wstępuje w gospodarza i ten przemienia się w papieża na królewskim tronie. Uspokaja go zegar słoneczny za oknem, dłoń żony która zna jego ataki. Powraca spokojnie do oliwy z oliwek, koszuli, która jeszcze żyje.

DWUGŁOS

Jakiego użyć śpiewu, gdy chce się zinterpretować operę – pyta śpiewak. Pyta krytyk – gdy się chce zinterpretować dzieła zebrane.

About the author
Radosław Medard
Radosław MEDARD (XXI w.) creative writing (SLA), medycyna, cywilizacja śródziemnomorska, retoryka, porównawcze studia cywilizacji (miedzy socjologią a filozofią; specjalność: kultura japońska), reżyseria teatralna i filmowa, ale przede wszystkim rzeźba („Najwcześniejsze moje wspomnienie z dzieciństwa wiąże się z histerycznym płaczem do-wewnątrz, bo w trakcie lepienia zabrakło mi nagle plasteliny”, z małego tyrana nie wyrósł duży tyran, wręcz przeciwnie, leonurus cardiaca, „serdecznik pospolity”, nazwy ludowe: lwi ogon, gęsia stopa); po okresie rekonwalescencji powrót do pisania, do linorytu, figurek z glinki szamotowej; autor prozy, również zuihitsu. Mąż.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *